W końcu koniec urlopów

Wreszcie, wreszcie kończą się rekordowo długie letnie urlopy piłkarzy Lecha Poznań. Zawodnicy Kolejorza powoli wracają już do stolicy Wielkopolski i w poniedziałek, 26 czerwca rozpoczną czterotygodniowe przygotowania do rundy jesiennej nowego sezonu 2023/2024. Na pierwszych zajęciach nie będzie jednak wszystkich piłkarzy.

Trwające lato 2023 w przypadku Lecha Poznań jest dziwne i na tle ligi nietypowe. Kolejorz to jeden z czterech ekstraklasowych klubów, w których nie został jeszcze przeprowadzony żaden transfer (nie licząc odkupionego od Stali Mielec bramkarza Bartosza Mrozka). Lech Poznań wraz z Puszczą Niepołomice późno kończącą sezon 2022/2023 rozpocznie letnie przygotowania najpóźniej w całej lidze mając w planach rozegrać raptem trzy sparingi, czyli tyle samo, ile ŁKS Łódź oraz Raków Częstochowa, który o stawkę zagra już 11 lipca.

Kolejorz trenując dopiero od jutra będzie na zupełnie innym etapie przygotowań niż np. Korona Kielce, Widzew Łódź, Legia Warszawa czy Piast Gliwice, które ćwiczą już od kilkunastu dni. Niektórzy ligowcy są już na obozach, inni rozegrali pierwsze sparingi, Lech Poznań nawet nie rozpocznie przygotowań w komplecie.

Klub z PKO Ekstraklasy 2023/2024 i dzień rozpoczęcia przygotowań do rundy jesiennej:

14.06 – Korona Kielce
15.06 – Widzew Łódź
17.06 – Legia Warszawa
18.06 – Piast Gliwice
19.06 – Jagiellonia Białystok, ŁKS Łódź, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa, Radomiak Radom, Stal Mielec
20.06 – Warta Poznań, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin
21.06 – Ruch Chorzów
22.06 – Cracovia Kraków
26.06 – Lech Poznań, Puszcza Niepołomice

Wielu zawodników latem odeszło z Kolejorza, a sześciu piłkarzy przebywało/przebywa w czerwcu na zgrupowaniach reprezentacji narodowych. Pomijając Afonso Sousę wszyscy kadrowicze w komplecie mają ćwiczyć dopiero od 10 lipca, czyli już po pbozie Lecha Poznań we Wronkach, dlatego do dyspozycji sztabu szkoleniowego na ten moment jest tylko 16 piłkarzy wliczając m.in. Michała Gurgula czy Filipa Wilaka.

Piłkarze z pierwszej drużyny mogący bez przeszkód rozpocząć letnie przygotowania:

Filip Bednarek
Bartosz Mrozek
Joel Pereira
Barry Douglas
Michał Gurgul
Antonio Milić
Filip Dagerstal
Filip Borowski
Alan Czerwiński
Radosław Murawski
Joao Amaral
Adriel Ba Loua
Filip Wilak
Mikael Ishak
Filip Szymczak
Artur Sobiech

Bardzo wąską kadrę Lecha Poznań sztucznie poszerzą dowołani na treningi juniorzy. Są to nie tyle co najbardziej utalentowani, perspektywiczni piłkarze a młodzi zawodnicy, którzy sztucznie poszerzą kadrę i zapełnią luki na poszczególnych pozycjach, na których występują kadrowicze bądź mogliby występować nowi gracze, gdyby zostali wcześniej sprowadzeni.

W poniedziałek, 26 czerwca przygotowania z pierwszym zespołem zacznie aż ośmiu wychowanków z rezerw czy z drużyny juniorów. Wśród nich będzie trzeci i czwarty bramkarz, Bartosz Tomaszewski zastępujący Lubomir Satkę oraz Bartosza Salamona, Ksawery Kukułka za Pedro Rebocho, aż trzech środkowych pomocników za m.in. kadrowiczów Jespera Karlstroma czy Nikę Kvekverskiego oraz skrzydłowy Filip Wolski za Michała Skórasia. Dzięki dołączeniu do pierwszego Lecha Poznań aż ośmiu juniorów rozpoczęcie treningów przez seniorski zespół Kolejorza w ogóle będzie miało sens.

Mateusz Pruchniewski (bramkarz)
Mateusz Mędrala (bramkarz)
Bartosz Tomaszewski (środkowy obrońca)
Ksawery Kukułka (lewy obrońca)
Maksymilian Dziuba (środkowy pomocnik)
Igor Brzyski (środkowy pomocnik)
Sammy Dudek (środkowy pomocnik)
Filip Wolski (skrzydłowy)

Lech Poznań przez pierwszy tydzień zajęć będzie przygotowywał się na własnych obiektach. W sobotę, 1 lipca rozegra przy Bułgarskiej sparing ze Slovanem Liberec, w poniedziałek, 3 lipca Kolejorz będzie ćwiczył już w komplecie, tego dnia we Wronkach rozpocznie się krótkie zgrupowanie. Na jego zakończenie w sobotę, 8 lipca podopieczni Johna van den Broma zmierzą się kontrolnie z innym czeskim klubem – Banikiem Ostrawa.

Dnia 14 lipca nasza drużyna uda się na mini-obóz do Holandii. W sobotę, 15 lipca w planach jest towarzyski mecz z AZ Alkmaar, nowy sezon 2023/2024 w naszym przypadku rozpocznie się w sobotę, 22 lipca, o godzinie 20:00. Tego dnia Kolejorz zagra w Gliwicach z miejscowym Piastem.

Letni plan przygotowań Lecha Poznań do rundy jesiennej 2023:

28.05-25.06 – Przerwa letnia
26.06 – Początek letnich przygotowań
01.07 – Sparing: Lech Poznań – Slovan Liberec
03-08.07 – Zgrupowanie we Wronkach
08.07 – Sparing: Lech Poznań – Banik Ostrawa
14-17.07 – Zgrupowanie w Holandii
15.07 – Sparing: Lech Poznań – AZ Alkmaar (w Holandii)
22.07 – Inauguracja sezonu 2023/2024

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

  1. 07 pisze:

    Rozumiem minizgrupowanie, ale tracimy 2 dni przez to. 9h w jedną i kolejne 9h w drogę powrotną. Warto? Jesli rywal wyjdzie w podstawie moze i warto, a jeśli wyjdzie rezerwami i młodymi moim zdaniem nie.

  2. Pawelinho pisze:

    Mam obawy, że tak ta kadra Lecha może faktycznie wyglądać w sezonie 2023/24, a nie tylko na te zgrupowania. Jakby nie patrzeć lewy młodzieżowy obrońca jest podobnie jak skrzydłowy oraz środkowi defensor.

  3. mario pisze:

    będzie wesoło…obu później nie było smutno