Sposoby na letnie przygotowania

Wszystkie kluby PKO Ekstraklasy 2023/2024 są obecnie w trakcie letnich przygotowań do nowego sezonu, który rozpocznie się już w piątek, 21 lipca. Sposoby na letnie przygotowania w wielu klubach są różne. Różne są miejsca treningów, liczba sparingów, nawet daty powrotu poszczególnych ekip do zajęć mocno się różniły.

Mocno od ligi pod względem wznowienia zajęć odstawały drużyny Lecha Poznań i Puszczy Niepołomice. Beniaminka Ekstraklasy można zrozumieć, klub z Małopolski dopiero 11 czerwca zakończył sezon 2022/2023, Kolejorza już nie bardzo. Lech Poznań jest po najdłuższej zimie od 10 lat, wiosną rozegrał tylko kilka spotkań więcej od Legii Warszawa czy od Rakowa Częstochowa, wielu naszych zawodników ostatnio miało prawie miesiąc wolnego wykonując w tym czasie co jedynie indywidualne treningi rozpisane przez sztab szkoleniowy. Drużynowo Lech Poznań jest na zupełnie innym etapie letnich przygotowań niż większość zespołów z Ekstraklasy, na dodatek dopiero od 10 lipca do dyspozycji Johna van den Broma będą kadrowicze.

Klub z PKO Ekstraklasy 2023/2024 i dzień rozpoczęcia przygotowań do rundy jesiennej:

14.06 – Korona Kielce
15.06 – Widzew Łódź
17.06 – Legia Warszawa
18.06 – Piast Gliwice
19.06 – Jagiellonia Białystok, ŁKS Łódź, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa, Radomiak Radom, Stal Mielec
20.06 – Warta Poznań, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin
21.06 – Ruch Chorzów
22.06 – Cracovia Kraków
26.06 – Lech Poznań, Puszcza Niepołomice

Latem polscy ligowcy rozegrają od 3 do 8 sparingów. Tylko 3 mecze kontrolne Rakowa Częstochowa idzie zrozumieć, Mistrz Polski zaczyna grę o stawkę już 11 lipca. Ciężko pojąć natomiast raptem 3 towarzyskie spotkania Lecha Poznań, który wyjątkowo w czerwcu nie rozegrał ani jednego sparingu! Najwięcej klubów (aż 10) ma w planach po 5 letnich gier kontrolnych, liczbą planowanych sparingów wyróżnia się Górnik Zabrze, który tego lata chce rozegrać w sumie 8 meczów towarzyskich.

Głównie ekstraklasowicze z południa kraju mają w planach sparingi z klubami słowackimi czy czeskimi. Uwagę przykuwają planowane gry kontrolne Górnika, który zmierzy się m.in. z Schalke 04, FC Koeln czy Hannoverem 96. Legia podejmie FC Salzburg czy Karabach Agdam, Lech poleci do Holandii na mecz z AZ Alkmaar, Raków spotka się towarzysko ze Slavią Praga, a Warta powalczy z Mistrzem Rumunii, Falurem Constanta, który przyleci do Polski.

Klub z PKO Ekstraklasy 2023/2024 i liczba planowanych letnich sparingów:

8 sparingów – Górnik Zabrze
7 sparingów – Warta Poznań
5 sparingów – Cracovia Kraków, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Puszcza Niepołomice, Ruch Chorzów, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin
4 sparingi – Pogoń Szczecin, Radomiak Radom, Stal Mielec
3 sparingi – Lech Poznań, ŁKS Łódź, Raków Częstochowa

Latem 2023 w sumie 15 z 18 z klubów wyjechało bądź wyjedzie na letni obóz. Raków Częstochowa, Górnik Zabrze i Legia Warszawa udadzą/udali się już do Austrii, Lech Poznań w lipcu poleci na parę dni do Holandii. Kolejorz to jeden z dwóch klubów, który tego lata zaplanował sobie zarówno zagraniczne, jak i krajowe zgrupowanie.

Najwięcej dni poza Polską spędzi tego lata Raków. Częstochowianie w Arłamowie i w Austrii będą ćwiczyć przez łącznie 15 dni. Najczęściej ekstraklasowicze organizowali 9-dniowe obozy, ponownie popularna jest Opalenica, do której zawitali/zawitają 3 kluby. Te z Łodzi będą natomiast ćwiczyć w Woli Chorzelowskiej, 2 ekipy w Arłamowie, przez ekstraklasowiczów zostaną też wykorzystane 2 inne bazy powstałe na Euro 2012 – w Warce (Radomiak Radom) oraz w Gniewinie (Piast Gliwice).

Klub z PKO Ekstraklasy 2023/2024, miejsce obozu i liczba dni spędzonych na zgrupowaniu:

15 dni – Raków Częstochowa (Arłamów, Austria)
12 dni – Warta Poznań (Grodzisk Wielkopolski)
11 dni – Piast Gliwice (Gniewino)
10 dni – Pogoń Szczecin (Opalenica), Zagłębie Lubin (Arłamów)
9 dni – Cracovia Kraków (Opalenica), Korona Kielce (Opalenica), Widzew Łódź (Wola Chorzelowska), Górnik Zabrze (Austria), Legia Warszawa (Austria)
8 dni – Jagiellonia Białystok (Kępa), Lech Poznań (Wronki, Holandia), ŁKS Łódź (Wola Chorzelowska)
7 dni – Radomiak Radom (Warka)
6 dni – Ruch Chorzów (Busko Zdrój)

Śląsk Wrocław, Stal Mielec, Puszcza Niepołomice (bez zgrupowania)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

  1. Przemo33 pisze:

    To nic, że wracamy najpóźniej ze wszystkich drużyn do treningów i mamy w planach niedużo sparingów. Najważniejsze, żebyśmy się jak najlepiej przygotowali do następnego sezonu, który może być równie trudny, długi i wyczerpujący, jak poprzedni. Kluczowe będzie dobre przygotowanie fizyczne, bo piłkarze muszą mieć siły i być w stanie wytrwać trudy sezonu, a nie oddychać rękawami na wiosnę czy koniec każdej rundy. Plusem jest to, że teraz trener zna kadrę, wie, na kogo chce stawiać, kto co potrafi, a kto musi się poprawić i w jakich elementach oraz co należy poprawić, co szlifować itp. To jest kluczowy moment, który może mieć duży wpływ na rundę jesienną, a nawet cały sezon. Oczywiście brak transferów i kliku kadrowiczów nie pomaga w przygotowaniach, ale tak jest właściwie co roku przed kolejnym sezonem i do tego można się przyzwyczaić. Teraz można tylko popracować z tymi, którzy są do dyspozycji trenera. Dobrze by było, gdyby drużyna dobrze przepracowała letni okres przygotowawczy i dobrze rozpoczęła kolejny sezon. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie, ponieważ strata zbyt wielu punktów w lidze na początku sezonu będzie bolesna, a odpadnięcie z kwalifikacji do Ligi Konferencji także będzie mieć swoje konsekwencje. Oby jednak tak się nie stało i nikt z piłkarzy nie doznał poważniejszych kontuzji. Reszta wyjdzie w praniu.

  2. Sp pisze:

    12 dni przed pierwszym meczem i tylko jeden sparing. No ciekawe, ciekawe jak to wypali.

  3. Komarny pisze:

    Jeszcze ze 3-4 lata temu wszyscy siedzieli w jakimś Belek czy gdzieś. Widać, że kluby poszły po rozum do głowy.