O kolejne pucharowe rekordy

Dokładnie za miesiąc będziemy już po dwóch meczach w nowym sezonie 2023/2024, w tym po pierwszym spotkaniu z Żalgirisem Kowno. Przed Kolejorzem już 29 sezon na arenie międzynarodowej w historii (wliczając Puchar Intertoto), w którym Lech Poznań będzie miał szanse na kolejne rekordy.

W ubiegłych, niezapomnianych pucharowych rozgrywkach 2022/2023 udało się zanotować 11 międzynarodowych rekordów, o których więcej pisaliśmy -> TUTAJ. Mimo rozegrania 20 meczów ma arenie międzynarodowej i dojścia do ćwierćfinału Ligi Konferencji nie udało się wtedy pobić wszystkich Lechowych rekordów. Szansa na nie będzie już w dniach 27 lipca – 3 sierpnia.

Indywidualnie o rekordy walczy nie tylko najlepszy strzelec klubu w europejskich pucharach Mikael Ishak (17 goli). Pomijając Puchar Intertoto w czołówce zawodników z największą liczbą występów w europejskich pucharach są m.in. Filip Marchwiński i Filip Bednarek. „Marchewa” rozegrał w Europie łącznie 24 mecze, czyli tyle samo spotkań, ile Ivan Djurdjević, Gergo Lovrencsics oraz Marcin Kamiński. 26 występów w pucharach ma Filip Bednarek (tyle samo meczów zaliczył Dimitrije Injac) a jeszcze wyżej jest wspomniany już Mikael Ishak.

Mikael Ishak wystąpił w europejskich pucharach łącznie 29 razy. Więcej meczów na arenie międzynarodowej w niebiesko-białych barwach mają tylko Semir Stilić i Jasmin Burić (po 30), Łukasz Trałka (33) i najlepszy w tej Lechowej klasyfikacji Manuel Arboleda (36). Przy odrobinie szczęścia król Ishak zostanie Lechowym rekordzistą już jesienią. Są tylko dwa warunki – Szwed musi regularnie występować w Europie, a Lech Poznań musi dostać się 2 raz z rzędu do fazy grupowej Ligi Konferencji.

Mikael Ishak ma już 29 gier w pucharach
null

Drużynowo wciąż jest do pobicia wynik w dwumeczu czy rozmiar wyjazdowego bądź domowego zwycięstwa. Lech Poznań najwyższe zwycięstwo na arenie międzynarodowej odniósł w starciu z Grasshoppersem Zurych, które miało miejsce w sierpniu 2008 roku (6:0). Z kolei na wyjeździe niebiesko-biali najwyżej wygrali rok później w Norwegii, gdzie rozgromili ówczesnego wicemistrza tego kraju, Fredrikstad aż 6:1. Niebiesko-biali na wyjeździe różnicą pięciu bramek triumfowali także we wrześniu przed 3 laty na Cyprze (Apollon Limassol – Lech Poznań 0:5).

Prawie 6 lat ma już rekord w rozmiarze zwycięstwa w dwumeczu. W 2017 roku Kolejorz ostatni raz rywalizował w pucharach jeszcze w czerwcu. Wtedy rozbił u siebie Pelister Bitola 4:0, w rewanżu wygrał z Macedończykami 3:0 a w całym dwumeczu I rundy eliminacyjnej Ligi Europy 2017/2018 zwyciężył 7:0. Niedawne wylosowanie Żalgirisu Kowno realnie daje nadzieje na ustanowienie nowego rekordu. Lech Poznań musiałby być jednak w tak dobrej formie, jak w końcówce poprzedniego sezonu, musiałby zagrać bardzo skutecznie, a zielono-biali na przełomie lipca i sierpnia nadal musieliby być w obecnej dyspozycji.

UEFA Europa Conference League przy Bułgarskiej
null

W pucharowym sezonie 2023/2024 do zdobycia przez Lecha Poznań będzie wiele punktów do rankingu UEFA, o czym napiszemy jeszcze osobno w najbliższych dniach. Rekordowy współczynnik Kolejorza był przed sezonem 2013/2014, kiedy mieliśmy współczynnik na poziomie 23.650. Aktualnie wynosi on 19.000, dlatego jest szansa pobić wynik sprzed dekady już tej jesieni. Innych ważnych rekordów do pobicia w pucharowym sezonie 2023/2024 już nie ma. Ten poprzedni był bardzo dobry, wtedy zostało poprawionych wiele indywidualnych i drużynowych wyników, dlatego od lipca będzie można głównie śrubować rezultaty zaliczone w pamiętnym sezonie 2022/2023.

Lech Poznań w drugiej połowie tego roku powalczy o 6 w historii klubu fazę grupową europejskich pucharów, w której rywalizował w 2008, 2010, 2015, 2020 i 2022 roku. Jeszcze nigdy Kolejorz nie grał w grupie rok po roku, realnie w 2023 są szanse na 2 z rzędu awans, ale niebiesko-biali musieliby w IV rundzie kwalifikacyjnej wyeliminować rozstawionego rywala. Szanse na nasze rozstawienie w tej fazie aktualnie są niewielkie. Przypomnijmy, że kolejne losowanie przedostatniej III rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek, 24 lipca.

Lech po letnim zwycięstwie nad Villarrealem
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <