Rejestracja zawodników do gry w pucharach

Na Islandii trwają już preeliminacje Ligi Mistrzów, które rozpoczęły nowy sezon pucharowy 2023/2024. Cztery kluby biorące udział w czerwcowych zmaganiach musiały wcześniej zgłosić listę uprawnionych zawodników do gry. Wkrótce zgłosi ją również Lech Poznań.

W ciągu kilkunastu dni Lech Poznań prześle do UEFA dwie listy – listę A i listę B. Na listach musi znajdować się m.in. imię oraz nazwisko gracza posiadającego ważny paszport lub dowód osobisty zawierający jego narodowość i dokładną datę urodzenia. Lista musi zawierać też napis, jaki dany piłkarz będzie miał na koszulce i wcale nie musi to być jego nazwisko. W wyjątkowych przypadkach sędzia danego meczu będzie miał nawet prawo sprawdzić przed spotkaniem dowód osobisty konkretnego zawodnika. Każdy gracz zgłoszony do rozgrywek europejskich musi mieć ważne badania lekarskie w zakresie przewidzianym w regulaminie medycznym ustalonym przez UEFA. Za badania odpowiada klubowy lekarz i to on poniesie odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości.

Każdy klub występujący w europejskich pucharach 2023/2024 musi przesłać do UEFA wspomniane na początku dwie listy – A i B. Obie listy muszą być zatwierdzone przez związek piłkarski w danym kraju (w Polsce za rozgrywki ligowe odpowiada spółka Ekstraklasa SA). Na listę A uprawniającą do gry również w rozgrywkach ligowych można wpisać maksymalnie 25 piłkarzy w tym 2 bramkarzy i aż 8 wychowanków lub zawodników wyszkolonych w danym kraju. UEFA już wiele lat temu ustaliła specjalne kryteria mówiące jasno, kogo można uznać za wychowanka. Według Europejskiej Federacji Piłki Nożnej wychowanek to taki piłkarz, który trenował w danym klubie już od pierwszych lat swojej kariery lub mając od 15 do 21 lat i był zarejestrowany nieprzerwanie przez 3 sezony (lub przez 36 miesięcy). W przypadku kiedy któryś z klubów nie ma w swojej kadrze 8 wychowanków/piłkarzy wyszkolonych w danym kraju wówczas może zgłosić ich mniej do rozgrywek UEFA, lecz w takiej sytuacji jego lista A będzie zmniejszona. Poniżej znajduje się schemat UEFA, który dobrze o wszystkim informuje.

null

Listy uprawnionych piłkarzy do gry w europejskich pucharach i przy okazji w rodzimej lidze (w przypadku Lecha Poznań – Ekstraklasie) należy przesłać do UEFA w określonych terminach (daty podane są poniżej). Jeśli Lech Poznań po zgłoszeniu listy A do UEFA sprowadzi nowego zawodnika, który wcześniej nie grał w eliminacjach do europejskich pucharów 2023/2024 w barwach innego klubu, to po spełnieniu pewnych warunków będzie mógł go uprawnić do gry. Regulamin jasno mówi o możliwości zgłoszenia dwóch nowych piłkarzy przed każdą rundą. Rejestracja musi jednak zostać zakończona do godziny 00:00 w dniu poprzedzającym odpowiedni mecz, który będzie pierwszym spotkaniem w danej rundzie kwalifikacyjnej.

Jeżeli lista zgłoszona wcześniej do UEFA będzie zawierała 25 nazwisk wówczas kogoś należało będzie z niej usunąć, ale trzeba przestrzegać wspomnianego wyżej limitu. Oczywiście piłkarz dopisany do listy A musi być wcześniej zarejestrowany i uprawniony do występów w danej lidze krajowej (u nas w PKO Ekstraklasie).

Oprócz listy A będącej główną listą uprawniającą do gry na arenie międzynarodowej w sezonie 2023/2024 istnieje również lista B. Na niej mogą znajdować się nazwiska graczy urodzonych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2002 roku. Dowolność jest jednak ograniczona. Mogą zostać zgłoszeni zawodnicy mający 16 lat, jeśli w danym klubie grali wcześniej minimum przez dwa sezony lub piłkarze urodzeni w 2002 roku lub młodsi, którzy na wypożyczeniu w innej drużynie z tego samego związku występowali góra przez jeden sezon/rok. Listę B należy zgłosić najpóźniej do godziny 00:00 w dniu poprzedzającym konkretny mecz w europejskich pucharach.

Lech Poznań do gry w europejskich pucharach przystąpi 27 lipca. Listę uprawnionych drogą elektroniczną musi przesłać do UEFA do 21 lipca.

Terminy zgłoszeń piłkarzy do Ligi Konferencji 2023/2024:

7 lipca (00:00) – I runda kwal. LKE
21 lipca (00:00) – II runda kwal. LKE
4 sierpnia (00:00) – III runda kwal. LKE
18 sierpnia (00:00) – IV runda kwal. LKE
4 września (00:00) – faza grupowa LKE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <