Wychowankowie w niższych ligach

W sezonie 2022/2023 na szczeblu I i II-ligi występowało łącznie 34 wychowanków Lecha Poznań. Niektórzy z nich wciąż mają status młodzieżowców, inni mają już 28, 29 a nawet 30 lat, jedni odeszli wiele lat temu, bowiem klub z nich rezygnował, drudzy odeszli chcąc szybciej zrobić karierę w seniorskiej piłce.

Za wychowankami Lecha Poznań, o których kibice Kolejorza często mogą już nie pamiętać jest różny sezon. Ostatnio w I-lidze grało aż 18 piłkarzy. Awans do Ekstraklasy wywalczył 25-letni stoper Filip Nawrocki, ale on nie grał w Ruchu Chorzów za wiele i już odszedł z Cichej przenosząc się do Skry Częstochowa. Dzięki barażom do wyższej klasy rozgrywkowej wszedł natomiast Jakub Serafin (36 meczów w Puszczy Niepołomice), który pokonał Marcina Grabowskiego z Termaliki Nieciecza (lewy obrońca przeniósł się już do Górnika Łęczna).

W zeszłych rozgrywkach aż 10 goli dla Resovii Rzeszów strzelił środkowy pomocnik Marek Mróz, który latem powędrował do Zagłębia Lubin. Dobry sezon w I-ligowym GKS-ie Katowice mają za sobą boczni obrońcy – Marcin Wasielewski i Grzegorz Rogala, którzy rozegrali po 34 mecze czy środkowy pomocnik Chrobrego Głogów, Mateusz Machaj. W sezonie 2022/2023 regularnie w Górniku Łęczna grał też inny środkowy pomocnik Łukasz Szramowski, od rundy wiosennej skrzydłowy Miłosz Kozak, w Odrze Opole trenerzy regularnie stawiali z kolei na bocznego defensora Mateusza Spychałę.

Sezon w Wiśle Kraków stracił boczny defensor Jakub Niewiadomski (tylko 4 spotkania), przez kolejną poważną kontuzje za wiele nie grał skrzydłowy Paweł Tupaj z Chrobrego Głogów, rozgrywający Igor Ławrynowicz już wiosną 2023 występował w III-lidze. Ciężko mówić o jakimś większym progresie w przypadku obrońcy Jerzego Tomala w Arce Gdynia czy skrzydłowego Tymoteusza Klupsia w Zagłębiu Sosnowiec, dodatkowo napastnik Hubert Sobol już odszedł z Górnika Łęczna, a pomocnicy Szymon Drewniak i Michał Jakóbowski reprezentując Chojniczankę Chojnice spadli do II-ligi.

Hubert Sobol & Tymoteusz Klupś
null

Z II-ligi do I-ligi wszedł napastnik Paweł Tomczyk, który do Polonii Warszawa trafił zimą strzelając dla „Czarnych Koszul” wiosną łącznie 7 goli w 13 meczach oraz Miłosz Mleczko i Znicz Pruszków (bramkarz powędrował do Znicza zimą bezpośrednio z naszych rezerw). Awansu przez porażki w barażach nie wywalczyli za to ofensywni Dominik Chromiński, Tomasz Kaczmarek, Piotr Kurbiel i Maciej Spychała. Po drugiej stronie tabeli znalazł się kolejny skrzydłowy Jakub Karbownik, który spadł z Garbarnią Kraków, a także Damian Makuch (pomocnik) i Jarosław Ratajczak (obrońca), którzy zostali zdegradowani wraz z Górnikiem Polkowice.

W miarę regularnie w Raduni Stężyca grali obrońcy – Maciej Orłowski oraz Tomasz Dejewski, lecz niedawno ten klub z nich zrezygnował tak samo, jak Hutnik Kraków zrezygnował z usług Kacpra Andrzejewskiego, który utracił już status młodzieżowca. W Wiśle Puławy z niezłym skutkiem odnalazł się pomocnik Damian Kołtański, który rok temu odszedł z rezerw i strzelił niedawno w II-lidze 5 goli (jedną bramkę wbił Lechowi II Poznań). Więcej KKS-owi Kalisz mógł dać boczny obrońca Karol Smajdor, kariera stoi w miejscu w przypadku 25-letniego już Roberta Janickiego, który kiedyś wyjechał z akademii Kolejorza do Niemiec i nie przebił się. Dodatkowo tylko jesienią w Zniczu Pruszków grał Mateusz Możdżeń, zimą 32-latek powędrował do III-ligi.

Tomasz Dejewski okazał się zbyt słaby na Radunię
nullWychowankowie Lecha Poznań w I i II-lidze 2022/2023:

* – mecze/gole

Filip Nawrocki (Ruch Chorzów) – 8/0
Jerzy Tomal (Arka Gdynia) – 23/0
Marcin Grabowski (Termalica Nieciecza) – 19/1
Michał Jakóbowski (Chojniczanka Chojnice) – 7/0
Szymon Drewniak (Chojniczanka Chojnice) – 28/0
Mateusz Machaj (Chrobry Głogów) – 24/7
Paweł Tupaj (Chrobry Głogów) – 11/0
Grzegorz Rogala (GKS Katowice) – 34/2
Marcin Wasielewski (GKS Katowice) – 34/0
Hubert Sobol (Górnik Łęczna) – 19/3
Łukasz Szramowski (Górnik Łęczna) – 25/1
Miłosz Lozak (Górnik Łęczna) – 17/2
Mateusz Spychała (Odra Opole) – 28/0
Jakub Serafin (Puszcza Niepołomice) – 36/2
Marek Mróz (Resovia Rzeszów) – 30/10
Igor Ławrynowicz (Stal Rzeszów) – 2/0
Jakub Niewiadomski (Wisła Kraków) – 4/0
Tymoteusz Klupś (Zagłębie Sosnowiec) – 19/0

Paweł Tomczyk (Polonia Warszawa) – 13/7
Jakub Karbownik (Garbarnia Kraków) – 27/4
Damian Makuch (Górnik Polkowice) – 32/0
Jarosław Ratajczak (Górnik Polkowice) – 34/1
Kacper Andrzejewski (Hutnik Kraków) – 27/0
Karol Smajdor (KKS Kalisz) – 18/0
Tomasz Kaczmarek (Kotwica Kołobrzeg) – 28/0
Dominik Chromiński (Kotwica Kołobrzeg) – 17/1
Tomasz Dejewski (Radunia Stężyca) – 26/0
Maciej Orłowski (Radunia Stężyca) – 29/0
Piotr Kurbiel (Stomil Olsztyn) – 37/10
Maciej Spychała (Stomil Olsztyn) – 31/4
Robert Janicki (Chojniczanka Chojnice/Wisła Puławy) – 21/1
Damian Kołtański (Wisła Puławy) – 24/5
Miłosz Mleczko (Znicz Pruszków) – 15/1
Mateusz Możdżeń (Znicz Pruszków) – 15/0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

 1. Hazaj pisze:

  Do wyliczanki dorzucę byłego MPolski JStarszych 2018 z Lechem (jednego z wyróżniających się wtedy graczy- boczny prawy obrońca z charakterystyczną bujną czupryną). W Lechu był 4 sezony, odszedł na wiosnę 2019 r. do Skoła Ostróda , teraz w Sokole Kleczew ( 3 liga!). No zjazd niesamowity, a tak wspaniale się zapowiadał w juniorach i naprawdę wymiatał w Mistrzach 2018r ! Jak dla mnie to tak samo beznadziejna historia jak Huberta Sobola. Obydwu zresztą mocno wstrzymały kontuzje.

  • Hazaj pisze:

   Przez przypadek wyszła mi zagadka bo nie podałem nazwiska (ma teraz 23 lata) – to Michał Zimmer . Kto zgadł, gratulacje 🙂

 2. Hazaj pisze:

  ps; Ciekawe są zresztą losy najlepszych strzelców juniorów starszych – Kurminowskiego, Pawki Tomczyka, Kurbiela no i Sobola. Każdy z nich był „o mało co” graczem 1 zespołu ( Pawka był ale… mu nie wyszło).