Ciekawostki regulaminu Ligi Konferencji

Dokładnie za 3 tygodnie rozpocznie się 29 sezon Lecha Poznań na arenie międzynarodowej. Kolejorz przystępując do rozgrywek UEFA Europa Conference League będzie musiał respektować regulamin UEFA, który składa się z kilkuset stron. Niektóre zapisy są ciekawe, mogą wydawać się interesujące, początek lipca jest dobrym okresem, by najciekawsze lub najbardziej kontrowersyjne regulacje wyszczególnić w kilkunastu punktach.

Kibiców najbardziej mogą interesować zasady rejestracji piłkarzy czy terminy uprawnień zawodników do gry w europejskich pucharach. Więcej na ten temat szerzej można poczytać -> TUTAJ a o innych ciekawostkach regulaminu UEFA poniżej.

Decyzja zależy od UEFA

Związki piłkarskie w danym kraju zgłaszają kluby do europejskich pucharów, ale ostateczna decyzja o dopuszczeniu danego klubu do rozgrywek lub nie zależy od UEFA. UEFA informuje kluby na piśmie o dopuszczeniu np. do udziału w eliminacjach Ligi Konferencji, kopię pism wysyła do związków.

Zegary i ekrany

Zegary stadionowe mogą być używane do wskazywanego czasu rozegranego lub pozostałego do końca meczu pod warunkiem zatrzymywania się w 45 i 90 minucie. Dodatkowo transmisje, powtórki i opóźnione materiały filmowe z meczu rozgrywanego na stadionie mogą być transmitowane na ekranach (telebimach) stadionów, ale pod warunkiem, że klub będący gospodarzem uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia i ma prawo do pokazywania materiałów filmowych.

Kontrola w każdej chwili

Kontrola antydopingowa odbywa się zwykle po każdym meczu europejskich pucharów, najczęściej przedstawiciele UEFA wybierają sobie po 2 piłkarzy z danej drużyny do kontroli antydopingowej. UEFA podkreśla jednak, że może skontrolować konkretnego piłkarza w każdej chwili.

Trzeba podać rękę rywalowi

Podczas wszystkich meczów UEFA Europa Conference League zawodnicy są proszeni o podanie ręki przeciwnikom i drużynie sędziowskiej po ceremonii ustawienia, a także po końcowym gwizdku sędziego.

Sędziowie dzień przed meczem

Sędziowie przyjeżdżają do danego miasta dzień przed meczem w ramach Ligi Konferencji. Klub musi im udostępnić główne boisko do odbycia ostatniego treningu.

Minimum 1000 luxów

Stadionowe oświetlenie musi mieć moc pomiędzy 1000 a 1400 luxów, każdy klub musi przekazać UEFA certyfikat oświetleniowy ważny przez ostatnich 12 miesięcy, już 4 godziny przed meczem w Lidze Konferencji jupitery mają być włączone.

Bez migających światełek

Wszelkie pokazy świetlne muszą mieć miejsce przed rozgrzewką lub pomiędzy rozgrzewką a wyjściem zawodników z tunelu na mecz. Pokazy świetlne nie mogą mieć miejsca, gdy jakikolwiek zawodnik znajduje się na boisku podczas przedmeczowej rozgrzewki lub gdy zawodnicy opuszczają tunel w celu ustawienia się przed meczem.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Kluby grające w Lidze Konferencji muszą posiadać ubezpieczenie, które pozwoli pokryć wszystkie koszty ryzyka gry w europejskich pucharach.

Niesprecyzowany komunikat

Każdy klub odpowiada za zachowanie zawodników, działaczy, kibiców czy osób pełniących dane funkcje podczas meczu, którego jest gospodarzem. W regulaminie nie jest jednak sprecyzowane o jakie konkretne zachowanie chodzi, co może być nieodpowiednim zachowaniem. Na ławkach trenerskich nie można palić papierosów.

Szczególne dbanie o murawę

Drużyna gości ma prawo odbyć swój ostatni, godzinny trening na głównej płycie stadionu rywala (musi on być przez 15 minut otwarty dla mediów). Trawa na stadionie podczas ostatnich treningów obu drużyn i w dniu meczu musi być przycięta na taką samą wysokość (maksymalnie 30 mm). Kluby organizujące konkretny mecz w pucharach muszą przekazać delegatom harmonogram nawadniania murawy przed danym spotkaniem.

Nowa godzina

Mecze od fazy grupowej Ligi Konferencji będą zaczynały się o godzinie 18:45 i o 21:00. UEFA wprowadziła nową godzinę 16:30. To godzina rezerwowa, awaryjna.

Można się odwołać

Każdy klub może odwołać się od wyniku konkretnego meczu w Lidze Konferencji. Na złożenie pisma do UEFA ma 24 godziny do zakończenia spotkania, w załączniku musi dołączyć potwierdzenie uiszczenia stosownej opłaty za złożenie odwołania.

Do wieczora

Zgodnie z regulaminem UEFA kluby rywalizujące na wyjazdach są zobowiązane stawić się w mieście rywala do wieczora w dniu poprzedzającym konkretne spotkanie.

Kontrola UEFA

UEFA w każdej chwili mogą przeprowadzić tzw. „wizję lokalną” na każdym stadionie zgłoszonym do rozgrywek europejskich. Są 3 kategorie obiektów, stadion Lecha Poznań ma kategorię numer 4 (mecze od IV rundy eliminacyjnej aż do półfinału Ligi Konferencji).

Walkowery i inne sankcje

Jeśli dany zespół odmówi gry bądź jego piłkarze opuszczą boisko w trakcie spotkania wówczas klub zostanie ukarany walkowerem. UEFA zastrzega sobie możliwość wykluczenia takiego klubu z pucharów na dłużej. Dodatkowo jeśli klub wycofa się z rozgrywek przed zakończeniem swoich meczów w fazie grupowej, to wyniki wszystkich jego gier zostaną uznane za nieważne, a zdobyte punkty przepadną. UEFA może ustalić kwotę należnego odszkodowania za straty finansowe dla klubu, który był poszkodowany przez zachowanie piłkarzy drużyny rywalizującej.

5% dla kibiców gości

Łącznie 5% pojemności każdego stadionu jest przeznaczona dla kibiców gości, a minimum 20 miejsc VIP na trybunach podlega rezerwacji UEFA, która może tam posadzić swoich przedstawicieli, w tym wysłanników. Od fazy grupowej te drugie regulacje są trochę inne.

Angielski to obowiązek

Rzecznicy prasowi muszą posługiwać się językiem angielskim i być obecni zarówno podczas domowych jak i wyjazdowych meczów swojej drużyny w Europie. Dzień przed każdym meczem między godziną 12:00 a 20:00 kluby są zmuszone zorganizować przedmeczowe konferencje prasowe z udziałem trenera oraz jednego z piłkarzy.

Opiekun dla arbitrów

Sędziami meczu w Lidze Konferencji opiekuje się tzw. „oficer łącznikowy” oddelegowany przez klub będący gospodarzem danego spotkania. Bezpośrednio po każdym meczu sędzia międzynarodowy wybrany przez UEFA zatwierdzał będzie raport, który staje się oficjalny i wiążący. W raporcie będą znajdować się m.in. strzelcy goli, będą odnotowane wszystkie zmiany czy piłkarze, którzy ujrzeli żółte kartki.

Składy 75 minut przed meczem

Minimum 75 minut przed każdym meczem w Lidze Konferencji musi być gotowy protokół zawierający m.in. składy obu rywalizujących zespołów i nazwiska wszystkich osób, które zasiądą na ławce rezerwowych. Obie drużyny są zobowiązane być na stadionie 75 minut przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Premie brutto

Kwoty wypłacane klubom przez UEFA są kwotami brutto. Wszystkie płatności na rzecz klubów występujących w Lidze Konferencji są dokonywane w euro i przelewane na konto bankowe danego związku piłkarskiego. Koordynacja przelewu z rachunku bankowego związku na rachunek bankowy klubu jest obowiązkiem już danego klubu.

Konkretne oznaczenia

Zabronione jest odgrywanie hymnów narodowych przed meczami w Lidze Konferencji, na stadionie muszą być wywieszone dwie flagi – UEFA oraz UEFA Respect (w Poznaniu te flagi są wywieszone pod dachem nad III trybuną). Od fazy grupowej 4 minuty przed każdym meczem odgrywana jest specjalna ścieżka dźwiękowa wraz z hymnem UEFA Europa Conference League.

Informacje do UEFA

Przed rozpoczęciem rywalizacji w pucharowym sezonie 2023/2024 kluby są zmuszone wysłać do UEFA statystyki + zdjęcia zawodników, trenerów, informacje historyczne czy fotografie swojego stadionu. UEFA wykorzysta je, lecz dopiero wtedy, gdy dany klub dostanie się do fazy grupowej.

Regulamin ważny od 28 czerwca

Regulamin UEFA Europa Conference League na sezon 2023/2024 został przyjęty przez Komitet Wykonawczy UEFA dnia 4 kwietnia 2023 roku a poprawki zatwierdzono dnia 28 czerwca 2023 roku i weszły w życie natychmiast. Regulamin jest podpisany przez Aleksandra Ceferina oraz Theodore Theodoridisa.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <