Z Litwinami po latach

Historia gier polskich drużyn z litewskimi w europejskich pucharach jest krótka i sięga końcówki poprzedniego wieku. Litwa powróciła na piłkarską mapę Europy na początku lat 90-tych i głównie dlatego polskie kluby mierzyły się z litewskimi tylko kilkanaście razy.Pierwszą polską drużyną, która trafiła na litewską był Ruch Chorzów. W 2000 roku „Niebiescy” najpierw przegrali na Litwie z Żalgirisem Wilno 1:2, u siebie wygrali już 6:0 i awansowali dalej. Po 3 latach problemu w tych samych rozgrywkach Pucharu UEFA nie miała Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, która dwukrotnie pokonał nieistniejący Atlantas Kłajpeda 2:0 i 4:1. Do dziś niesmak pozostawia za to starcie Legii Warszawa w nieistniejącym Pucharze Intertoto.

W 2007 roku legioniści przegrywali na Litwie z Vetrą Wilno. Przebieg spotkania zakłócili kibice z Warszawy, którzy przerwali mecz, posypały się grzywny, Legia została ukarana finansowo a Vetrze przyznano walkower. Po roku Vetra Wilno przestała istnieć, klub w 2010 roku upadł i nie został dotąd reaktywowany. Od paru lat nie istnieje też FK Siauliai. Aktualnie w A Lydze gra co prawda FA Siauliai, ale jest to zupełnie inny zespół od tego, który 13 lat temu nie poradził sobie z Wisłą Kraków.


W sezonie 2010/2011 ekipa „Białej Gwiazdy” pokonała w eliminacjach do Ligi Europy litewską drużynę 2:0 na wyjeździe i 5:0 u siebie. Następnie w 2013 roku na Litwinów trafił Lech Poznań będący ostatnim rodzimym klubem, który przegrał z litewskim zespołem oraz drugim po Legii Warszawa wyeliminowanym przez Litwinów. Więcej na temat rywalizacji Kolejorza z Żalgirisem Wino pisaliśmy wczoraj -> TUTAJ przypominając tamten nieudany dwumecz.


Przedostatni dwumecz Polaków z Litwinami w europejskich pucharach miał miejsce w 2016 roku. Wówczas w kwalifikacjach do Ligi Europy białostocka Jagiellonia mierzyła się z Kruoją Pakruojis wygrywając na wyjeździe 1:0 i 8:0 u siebie. Niedługo później ten klub został rozwiązany, był zamieszany w korupcję, mówi się także o ustawieniu drugiego meczu w Polsce, w którym Jaga robiła sobie na boisku to, co chciała.

Ostatni dwumecz polskiej drużyny z litewską miał miejsce przed 2 laty w II fazie eliminacji Ligi Konferencji. Wtedy Raków Częstochowa mierzył się z Suduvą Marijampole, która aktualnie broni się przed spadkiem z A Lygi i nie występuje w europejskich pucharach. W 2021 roku Suduva sprawiła „Medalikom” spore problemy, Raków Częstochowa po 2 remisach 0:0 ostatecznie awansował dalej triumfując w rzutach karnych 4:3.

Polskie kluby w 4 różnych rozgrywkach europejskich rywalizowały z litewskimi łącznie 13 razy notując bilans 8-2-3, gole: 31:8. Dalej przeszły 5 razy, 2 razy odpadły. Na drodze Polaków stawało 6 różnych ekip, z czego 5 klubów już nie istnieje, przetrwał tylko Żalgiris Wilno, z którym rywalizował Lech Poznań i Ruch Chorzów. Żaligis Kowno powiększy grono litewskich przeciwników w europejskich pucharach.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Kosi pisze:

    Z taka powtarzalnoscia Zalgiris Kowno bedzie kolejnym litewskim klubem, ktorego rozwiaza po meczu hehe

Dodaj komentarz