Najlepsi pucharowi trenerzy

Zbliżający się pucharowy sezon 2023/2024 będzie dla Johna van den Broma szansą umocnienia się w pucharowej historii Lecha Poznań, w której Holender zapewne zostanie na zawsze. Niespełna rok pracy pozwolił mu pobić wiele pucharowych rekordów klubu oraz polskiej piłki. Niebawem będzie miał szanse na kolejne.

John van den Brom prowadząc Lecha Poznań w 20 międzynarodowych meczach sezonu 2022/2023 i dochodząc do ćwierćfinału Ligi Konferencji osiągnął swój największy sukces w europejskich pucharach. Holender poprowadził swoje drużyny w Europie łącznie 69 razy, na swoim koncie ma 2 awanse do fazy grupowej Ligi Mistrzów z Anderlechtem Bruksela i 4 fazy grupowe Ligi Europy/Ligi Konferencji z AZ Alkmaar, Genkiem i oczywiście z Lechem Poznań. W pucharowej historii Kolejorza trwającej od 1978 roku nie ma innego trenera, który poprowadziłby niebiesko-białych na arenie międzynarodowej aż 20 razy.

Radość Johna van den Broma po pokonaniu Austrii
null

W ubiegłym sezonie doświadczony szkoleniowiec zdystansował w tym zestawieniu Mariusza Rumaka (14 gier z Lechem Poznań w Europie) oraz Jacka Zielińskiego (13 spotkań). Rumak nic z Kolejorzem w Europie nie osiągnął, odpadł aż 3 razy z rzędu w III rundzie eliminacyjnej Ligi Europy roztrwaniając rekordowy współczynnik klubu wynoszący 23.650. Zieliński osiągnął już więcej i zapisał się w pucharowej historii Lecha Poznań jako jeden z najlepszych szkoleniowców. Obecny opiekun Cracovii wskoczył do niej dzięki awansowi 13 lat temu do fazy grupowej Ligi Europy po wygraniu dwumeczu z rozstawionym Dnipro Dniepropietrowsk.

Jacek Zieliński przed meczem z Salzburgiem
null

Grupę europejskich pucharów z Kolejorzem osiągnęli jeszcze Franciszek Smuda (2008), Maciej Skorża (2015) oraz Dariusz Żuraw (2020), którzy poprowadzili Kolejorza odpowiednio w 12, 8 i 10 meczach na arenie międzynarodowej. Smuda musiał przejść trzech rywali, by dostać się do grupy, Skorża łącznie dwóch przeciwników, a Żuraw aż czterech. Dariusz Żuraw zrobił naprawdę wiele, w 2020 roku jego zespół przebrnął dwóch rozstawionych rywali wygrywając przed trzema laty aż trzy mecze wyjazdowe odpowiednio w Szwecji, na Cyprze i w Belgii. Trener, który niedawno pojawił się we Wronkach i obserwował treningi Lecha Poznań, w europejskich pucharach dokonał naprawdę wiele, przejście wszystkich czterech rund eliminacyjnych Ligi Europy 2020/2021 zapisało się również w historii tych rozgrywek.

Dariusz Żuraw podczas meczu Lecha z Rangers
null

W pucharowej historii Lecha Poznań miejsce ma nawet Jose Bakero. To jednak Hiszpan prowadził Kolejorza od 4. kolejki grupy A Ligi Europy 2010/2011 i to za jego kadencji Kolejorz w tzw. „grupie śmierci” zdobył 7 punktów pokonując jeszcze później Bragę przy Bułgarskiej w 1/16 finału UEFA Europa League. Do XXI wieku największymi osiągnięciami naszego klubu na arenie międzynarodowej było dwukrotnie dojście do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów w roku 1982 i 1988.

Jose Bakero po pokonaniu Manchesteru
null

Wówczas runda w postaci 1/8 finału mogła robić wrażenie, ale Lech Poznań docierając do tego etapu eliminował tylko jednego przeciwnika, więc tak naprawdę nie był to żaden wielki wyczyn. 41 lat temu Kolejorz prowadzony przez Wojciecha Łazarka odpadł z rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharów z Aberdeen, które na końcu sięgnęło po trofeum, a 35 lat temu poległ po rzutach karnych z wielką Berceloną, która na końcu też okazała się najlepsza. Kolejorza szkolił wówczas Henryk Apostel, który (pomijając Puchar Intertoto), poprowadził Lecha Poznań w pucharach łącznie 8 razy, czyli tyle samo, ile dwaj najbardziej utytułowani trenerzy w ponad 100-letniej historii klubu, Maciej Skorża i Wojciech Łazarek.

Maciej Skorża & Ricardo Sa Pinto przed meczem Ligi Europy
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <