Lech Poznań w raporcie PZPN. Klub słabiej oceniany

We wtorek, 18 lipca krótko przed startem ekstraklasowych zmagań w sezonie 2023/2024 Polski Związek Piłki Nożnej ponownie opublikował coroczny raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego w naszym kraju za sezon 2022/2023. Raport zawiera dużo danych z rozgrywek Ekstraklasy, w tym również na temat samego Lecha Poznań. Nasz klub w raporcie za zeszłe rozgrywki ligowe wypadł słabiej aniżeli w raporcie opublikowanym w lipcu 2022 roku.

Raport publikowany przez centralę od 10 lat przed każdym nowym sezonem tradycyjnie powstał na podstawie danych z raportów delegatów meczowych PZPN, notatek arbitrów czy informacji organizatorów spotkań. Raport za zeszły sezon 2022/2023, w którym sportowo Lech Poznań był trzeci opublikowano właśnie dziś. Ponownie przygotował go Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN zbierając dane także w I oraz II-lidze, w której występowały rezerwy Kolejorza.

W raporcie ekstraklasowym oczywiście uwzględniony jest Lech Poznań, który zajmuje w nim różne miejsca w zależności od kategorii. Kolejorz w porównaniu z raportem za sezon 2022/2023 zaliczył wiele spadków, ale były też awanse w niektórych kategoriach. W raporcie mamy łącznie 24 kategorie. Lech Poznań w porównaniu z ubiegłorocznym raportem zanotował 8 awansów, aż 14 spadków i w 2 kategoriach nie zmienił swojej pozycji.

W sezonie 2022/2023 znacząco poprawił się stan murawy i wejście kibiców gości na stadion. W tych dwóch kategoriach Lech Poznań uplasował się na najniższym stopniu podium. Ponadto sędziowie czy delegaci w ubiegłych rozgrywkach wyżej niż wcześniej ocenili parkingi dla drużyn czy oficjeli, przystosowanie stadionu dla niepełnosprawnych, punkty depozytowe, ciągi komunikacyjne, działania służb medycznych oraz działania kierownika bezpieczeństwa Henryka Szlachetki, który i był dopiero jedenasty.

Spadków było aż 14, w porównaniu z rozgrywkami 2021/2022, w ubiegłym sezonie dużo gorzej wypadły bufety podczas meczów, dużo słabiej wyglądało stanowisko dowodzenia, proaktywność stewardów, słabo przebiegała współpraca podmiotów zaangażowanych w organizację meczu (policja, straż, organizator, służby medyczne) i znacząco pogorszyła się ogólna organizacja ligowych spotkań przy Bułgarskiej. Spory zjazd zaliczyła też oficjalna strona internetowa Lecha Poznań, komunikaty pojawiające się na tej witrynie zostały ocenione przez PZPN dużo gorzej niż w mistrzowskim sezonie 2021/2022.

Ponadto według najnowszego raportu PZPN poznańskie kluby mają dwóch najgorszych spikerów w lidze. Lechowy spiker Grzegorz Surdyk zajął dopiero przedostatnie 17. miejsce. O dziwo delegaci Polskiego Związku Piłki Nożnej w zeszłym sezonie nie odnotowali na naszym obiekcie brudnych siedzisk, które akurat w rzeczywistości na stadionie Miejskim są standardem. W raporcie najwyższe noty zabrał Śląsk Wrocław, Jagiellonia Białystok czy Lechia Gdańsk. W czołówce najlepiej ocenianych klubów jest także Piast Gliwice, Legia Warszawa, Korona Kielce i Górnik Zabrze.

Lech Poznań w sezonie 2022/2023 miał najwyższą średnią frekwencję podczas pojedynczego meczu, rekord rozgrywek padł 27 maja podczas spotkania z Jagiellonią Białystok (39123). Przy okazji klub przyjął przy Bułgarskiej łącznie 10618 kibiców gości, co było najlepszym wynikiem w ubiegłym sezonie PKO Ekstraklasy i na wyjazd do Wrocławia udał się w zorganizowanej grupie 2089 osób (najlepszy rezultat w sezonie). Jest również jeden antyrekord. Rezerwy Kolejorza cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem kibiców w II-lidze (średnia podczas gier we Wronkach wyniosła raptem 67 osób).

Poniżej Lechowe podsumowanie raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej za zeszły sezon 2022/2023. Kto chce przejrzeć cały, najnowszy raport PZPN-u za ubiegłe rozgrywki Ekstraklasy + I i II-ligi może zrobić to klikając -> TUTAJ
Parkingi (dla kibiców)
Śląsk, Jagiellonia, Lechia
4. Lech (5,00) – bez zmian

Parkingi (kluby, oficjele PZPN)
Śląsk, Legia, Jagiellonia
6. Lech (5,00) – awans z 8. miejsca

Przystosowanie stadionu dla niepełnosprawnych
Jagiellonia, Legia, Śląsk
8. Lech (4,82) – awans z 9. miejsca

Obsługa kibiców niepełnosprawnych kkk
Jagiellonia, Górnik, Śląsk
11. Lech (4,81) – spadek z 8. miejsca

Punkty depozytowe
Pogoń, Śląsk, Jagiellonia
8. Lech (4,68) – awans z 11. miejsca

Ciągi komunikacyjne
Piast, Jagiellonia, Śląsk
5. Lech (4,82) – awans z 6. miejsca

Wyjścia bezpieczeństwa
Korona, Piast, Śląsk
4. Lech (4,82) – spadek z 3. miejsca

Bufety
Śląsk, Lechia, Jagiellonia
9. Lech (4,82) – spadek z 2. miejsca

Stanowisko dowodzenia
Śląsk, Górnik, Jagiellonia
8. Lech (4,94) – spadek z 2. miejsca

Warunki pracy mediów
Śląsk, Legia, Jagiellonia
8. Lech (4,94) – spadek z 4. miejsca

Sanitariaty
Legia, Piast, Górnik
9. Lech (4,97) – spadek z 8. miejsca

Warunki oglądania meczów
Legia, Śląsk, Pogoń
8. Lech (5,06) – spadek z 7. miejsca

Liczba meczów, w których odnotowano brudne siedziska
0 – Lech

Stan murawy
Pogoń, Jagiellonia, Lech
3. Lech (5,29) – awans z 9. miejsca

Polityka informacyjna klubów
Legia, Górnik, Korona
8. Lech (4,94) – spadek z 3. miejsca

Organizacja wejścia kibiców gospodarzy
Śląsk, Jagiellonia, Lechia
9. Lech (4,94) – spadek z 7. miejsca

Organizacja wejścia kibiców gości
Śląsk, Lechia, Lech
3. Lech (5,00) – awans z 9. miejsca

Proaktywność stewardów
Górnik, Jagiellonia, Piast
7. Lech (4,76) – spadek z 3. miejsca

System stewardingu
Piast, Raków, Jagiellonia
5. Lech (4,82) – spadek z 3. miejsca

Służby medyczne
Piast, Górnik, Śląsk
8.Lech (4,71) – awans z 10. miejsca

Współpraca podmiotów zaangażowanych w organizację meczów (policja, straż, organizator, służby medyczne)
Śląsk, Korona, Zagłębie
10. Lech (4,82) – spadek z 3. miejsca

Praca kierownika ds. bezpieczeństwa (w Kolejorzu Henryk Szlachetka)
Jagiellonia, Śląsk, Korona
11. Lech (4,82) – awans z 12. miejsca

Spiker meczowy (w Kolejorzu Grzegorz Surdyk)
Piast, Pogoń, Korona
17. Lech (4,65) – spadek z 13. miejsca

Organizacja meczów
Śląsk, Jagiellonia, Piast
9. Lech (4,71) – spadek z 5. miejsca

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

6 komentarzy

 1. Komarny pisze:

  Było mniej brudnych siedzisk, gdyż zostały powycierane dupami pod koniec sezonu mistrzowskiego i potem regularnie w trakcie sezonu europejskiego. Tak bym obstawiał rozwiązanie tajemnicy.

 2. Krzysztof pisze:

  Szczerze to i mi się nie podoba i nie podobał nigdy spiker. Nie chce obrażać tego pana ale naprawdę słabo się słucha tego spedalonego głosu.

  • klaus pisze:

   Mi akurat ten spiker bardzo odpowiada. Głos ok, przekazywanie informacji bardzo wyraźne. Nie rozumiem niskiej oceny. Ciekawe jak był oceniany Hadaj, ten frajer z klozetowej

   • leftt pisze:

    On już chyba nie jest tam spikerem. Ale i tak wiadomo, co jest sekretem jego głosu.

  • klaus pisze:

   Już nie jest, ale kastrat 😉 tak darł ryja, że wkurwiał tylko. Teraz mają tego fightera

 3. mario pisze:

  co roku mnie dziwi, że stadion niby mamy nowoczesny a tak nisko jesteśmy notowani pod względem infrastruktury.
  Zaskoczenie im plus to murawa.