Start w jubileuszowej edycji

Za kilka dni ruszy nowy, dziesiąty w historii sezon młodzieżowej Ligi Mistrzów zwanej oficjalnie UEFA Youth League. Lech Poznań drugi w historii udział w tych rozgrywkach zacznie za niecałe 3 tygodnie od gry w ścieżce mistrzowskiej.

Sezon 2023/2024 będzie 10 w historii, w którym łącznie 64 kluby powalczą o tytuł najlepszej juniorskiej drużyny w Europie. Przy okazji będzie to ostatni sezon w obecnej formule, latem przyszłego roku w życie wchodzi kolejna reforma UEFA na lata 2024-2027, która dosięgnie również młodzieżową Ligę Mistrzów. Rozgrywki UEFA Youth League to stosunkowo nowy turniej utworzony przez UEFA, który dobrze się przyjął, choć został wymyślony głównie po to, aby UEFA zapewniła sobie dodatkowe źródło dochodu. Oficjalnie turniej młodzieżowy powstał za sprawą rekomendacji ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów).

Ligi Mistrzów dla zespołów młodzieżowych wcale nie wymyśliła UEFA. Pierwszymi rozgrywkami tego typ był turniej o nazwie NextGen Series będący rozgrywkami przeznaczonymi dla piłkarzy mających mniej aniżeli 19 lat. Młodzieżową Ligę Mistrzów w 2011 roku założył szef akademii piłkarskiej Watford, Mark Warburton oraz Justin Andrews będący ekspertem sportowym telewizji Sky. W sezonie 2011/2012 w nieoficjalnej, młodzieżowej Champions League wzięło udział 16 klubów z całej Europy, a triumfatorem pierwszej edycji był Inter Mediolan, który w finale imprezy pokonał w rzutach karnych Ajax Amsterdam. W kolejnych rozgrywkach 2012/2013 zwyciężyła już Aston Villa wygrywając w finale z Arsenalem FC.

W NextGen Series początkowo rywalizowało 16 klubów, w drugim sezonie grały już 24 drużyny. Występ w tych rozgrywkach zależał od finansów. Żeby zagrać w tym turnieju należało przede wszystkim zapłacić, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby nawet Lech Poznań już ponad 10 lat temu rywalizował z silnymi europejskimi markami. Kolejorz nigdy nie zgłosił się do NextGen Series co uczyniło m.in. Molde, Wolfsburg bądź triumfator ostatniej edycji w historii – Aston Villa. Po sezonie 2012/2013 turniej NextGen Series nie był już organizowany. Jednym z rzekomych powodów rozwiązania nieoficjalnej Ligi Mistrzów do lat 19 były kłopoty finansowe organizatorów, ale w rzeczywistości to UEFA zakończyła zabawę ruszając z własnym turniejem, aby organizatorzy NextGen Series nie mogli już zarabiać na swoim pomyśle.

UEFA Youth League wypaliła, format wprowadzony przez UEFA sprawdził się. Od sezonu 2015/2016 istnieje podział na dwie ścieżki. Mamy ścieżkę grupową, w której grają młodzieżowe kluby występujące w tej prawdziwej Lidze Mistrzów (pierwsze mecze już we wtorek) oraz ścieżkę młodzieżowych mistrzów krajowych (w tej drugiej Lech Poznań w dniach 4-25 października zmierzy się z FC Nantes). Rozgrywki UEFA Youth League nie służą do zarabiania pieniędzy przez kluby w nich występujące, triumfator otrzymuje jedynie puchar im. Lennarta Johanssona, czyli zmarłego parę lat temu prezydenta UEFA pochodzącego ze Szwecji.

Młodzieżowa Liga Mistrzów to doskonałe okno wystawowe dla młodych piłkarzy, w tym także dla juniorów Lecha Poznań. Mecze w młodzieżowej Lidze Mistrzów są bardzo starannie oglądane przez skautów największych europejskich klubów, zatem dla każdego wychowanka Kolejorza jest to doskonała okazja do zaprezentowana swoich umiejętności. Dotąd te rozgrywki 2 razy wygrała Chelsea FC oraz FC Barcelona a po razie FC Salzburg, FC Porto, Real Madryt, Benfica Lizbona i wiosną AZ Alkmaar. W sezonie 2020/2021 turniej UEFA Youth League nie odbył się przez koronawirusa, wówczas stracił na tym m.in. Górnik Zabrze, który po końcowym triumfie w CLJ nie mógł reprezentować Polski w młodzieżowej Lidze Mistrzów.

Rekordzistą UEFA Youth League jest Real Madryt. Przez lata obowiązywania tych rozgrywek zdobył on już 203 gole w 77 meczach wygrywając 51 spotkań. Dotąd najwięcej bramek w młodzieżowej Lidze Mistrzów strzelili Charlie Brown (Chelsea FC), Roberto Nunez (Atletico Madryt) i gracz Realu Madryt, Borya Maroyal. Najwięcej występów zaliczył za to zawodnik Benfiki Lizbona – Pedro Alvaro (28 gier). Do wspomnianego Realu Madryt należy również rekord w rozmiarze zwycięstwa (10:0 z APOEL-em Nikozja), dodatkowo kiedyś mecz FK Krasnodar – Real Madryt przyciągnął na obiekt w Rosji ponad 32 tysiące ludzi. Sponsorami UEFA Youth League są te same firmy, które sponsorują właściwą Ligę Mistrzów – Play Station, Oppo, EA Sports, Just Eat (w Polsce pyszne.pl), Turkish Airlines, MasterCard, Lays oraz FedEx. Dotąd finały UYL odbywały się w kompleksie sportowym w Nyonie, wyjątkiem przez duże zainteresowanie biletami był finał w tym roku przeniesiony do Genewy.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <