Derby nie tylko z dwoma klubami

Derby Poznania kojarzą się przede wszystkim z meczami Lecha z Wartą, ewentualnie nieco starszym już kibicom z pojedynkami z milicyjną Olimpią Poznań, które dodawały kolorytu końcówce XX wieku. Wiele, wiele lat wcześniej Kolejorz rozgrywał dużo więcej derbowych spotkań mierząc się z rywalami, o których wielu kibiców już nie pamięta lub nawet o nich nie wie.

Historia Lecha Poznań to coś pięknego, jest czymś na co trzeba by poświęcić wiele godzin, żeby wszystkio dokładnie opisać. Przy okazji zbliżających się derbów Poznania można odkurzyć historię derbową cofając się do naprawdę odległych czasów. Oprócz wspomnianej Warty czy Olimpii, która w latach 90-tych połączyła się nawet z Lechią Gdańsk na drodze Kolejorza stawało aż 26 innych klubów z Poznania (w oficjalnych meczach o stawkę).

Wiele klubów, z którymi rywalizował Lech Poznań w pierwszych latach istnienia nawet od kilkudziesięciu sezonów już nie istnieje. Pozostały tylko po nich skromne wzmianki w trudno dostępnych archiwach wielkopolskiego futbolu, które posiadamy. Z drużynami podanymi na dole artykułu dzisiejszy Lech Poznań występujący dawniej pod różnymi nazwami grał o stawkę głównie w latach 20 i 30-tych na szczeblach niższych lig. Wśród nich są takie kluby jak m.in. Cybina Poznań, Pentatlon Poznań, Slavia Poznań, Ruch Poznań, Sokół Poznań, Praga Poznań czy Korona Poznań, a więc drużyny mające interesujące nazwy.

Oprócz nich były również poznańskie kluby, z którymi dzisiejszy Lech grał trochę później niż w latach 20-tych czy 30-tych. Z wieloma tymi ekipami niebiesko-biali rozegrali raptem po kilka spotkań w historii. Na przykład z Dębem Poznań powstałym w 1940 roku wygraliśmy w 1945 roku 6:1 i 4:2. W sezonie 1964/1965 łatwo z nami poległ m.in. Energetyk Poznań 0:2 i 0:5. W tych samych rozgrywkach obecny Lech kierowany przez legendarnego Zygfryda Słomę rozbił Grunwald Poznań wynikiem 8:1. Za to z Przemysławem Poznań, z którym jeszcze nie tak dawno w ligach młodzieżowych rywalizowały juniorskie drużyny Kolejorza, pierwszy zespół grał w sezonie 1970/1971 pokonując dwukrotnie ten klub odpowiednio 5:1 oraz 2:0.

Ciekawiej wyglądała już rywalizacja dzisiejszego Lecha z takimi klubami jak choćby Legia Poznań oraz HCP Poznań. Nie ma tu błędu, była Legia Poznań. Był to klub z Wildy założony w 1922 roku. Zielono-biało-czarni byli niegdyś katem Lecha, w latach 30-tych potrafili rozbić nas nawet 6:0. Mecze Legii Poznań cieszyły się też większym zainteresowaniem kibiców niż starcia Kolejorza. Nie tylko klub z Wildy miał na nas patent, groźny był jeszcze HCP Poznań. Popularni „Ceglorze” górowali nad nami w A-klasie, tzw. „Fabryczni” raz rozbili nawet lechitów 12:4.

Oczywiście kluby podane poniżej nie są wszystkimi poznańskimi drużynami, które w przeszłości istniały. Wiele, wiele lat temu istniały choćby takie zespoły jak San Poznań, Surma Poznań, Tramwajarz Poznań, Naprzód Poznań, Nurt Poznań czy Stomil Poznań, w którym kiedyś grał zasłużony trener polskiej piłki Orest Lenczyk. Stadion Stomilu Poznań mieścił się na Starołęce, nieopodal zakładów Stomilu, aktualnie na jego terenie jest pętla tramwajowa. Poniżej znajduje się lista 28 poznańskich rywali, którzy stawali na drodze Lecha w oficjalnych derbach naszego miasta.
Rywale Lecha Poznań w oficjalnych meczach:

Olimpia Poznań
Legia Poznań
Warta Poznań
Admira/Strzelec Poznań
Amator Poznań
Cybina Poznań
Czarni Poznań
Dąb Poznań
Energetyk Poznań
Grunwald Poznań
Zjednoczeni Poznań
HCP Poznań
Jutrzenka Poznań
Korona Poznań
Pentatlon Poznań
PKS Poznań
Polonia Poznań
Posnania Poznań
Poznanianka Poznań
Praga Poznań
Przemysław Poznań
3 Pułk Lotniczy Poznań
Jutrznia Poznań
Ruch Poznań
Slavia Poznań
Sokół Wilda Poznań
Sparta Poznań
Unia Poznań

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. bezjimienny pisze:

    Co z tego jeszcze istnieje? Warta – wiadomo Energetyk, Grunwald i Posnania nie mają już chyba piłki, Poznaniak chyba tylko dzieciaki, Polonia i Lotnik w okolicach A-klasy, Przemysław bije się o nr 4 w mieście.
    Lech nigdy nie grał z TPSem Winogrady?