Najważniejsze i najciekawsze regulacje UEFA Youth League

Powoli zbliża się nowy sezon 2023/2024 w ścieżce mistrzowskiej UEFA Youth League, za niespełna 2 tygodnie Mistrz Polski będzie już po pierwszym spotkaniu z Mistrzem Francji. Lech Poznań podchodząc do rozgrywek młodzieżowej Ligi Mistrzów będzie musiał spełnić wiele wymogów i dostosować się do regulacji UEFA.
Juniorzy wracają do gry w UEFA Youth League po 5 latach przerwy. Od 2018 roku trochę się zmieniło, o najważniejszych czy o najciekawszych zapisach w regulaminie młodzieżowej Ligi Mistrzów na sezon 2023/2024 krótko piszemy poniżej.

Rocznik 2005 lub młodszy

W UEFA Youth League 2023/2024 mogą grać piłkarze urodzeni w 2005 roku lub młodsi. Każdy z nich musi mieć zgodę wystawioną przez lekarza klubowego i być zarejestrowany w związku krajowym. Regulacje są w tym przypadku bardzo podobne do tych, które obowiązują np. w UEFA Europa Conference League.

Ważna wiadomość

W trakcie sezonu 2023/2024 młody zawodnik może być wystawiony tylko w jednym klubie. Dodatkowo każdy piłkarz wystawiony na 3 lub więcej meczów Ligi Mistrzów, Ligi Europy lub Ligi Konferencji (od fazy grupowej tych rozgrywek), w sezonie 2023/2024 przestaje być uprawniony do gry w UEFA Youth League.

40 piłkarzy

Listę 40 zawodników uprawnionych do gry należy przesłać do 12 września 2023 roku. Żaden klub nie może mieć na tej liście więcej niż 40 zawodników, co najmniej 4 piłkarzy musi być bramkarzami. Po pierwszym dniu meczowym lista 40 zawodników może zostać zmieniona w dowolnym momencie, najpóźniej na 7 dni przed meczem. Wyjątkowo na listę 40 zawodników może zostać wpisanych maksymalnie 5 graczy urodzonych 1 stycznia 2004 roku. Oczywiście po spełnieniu pewnych warunków.

Trenerzy z odpowiednimi licencjami

Trener każdej drużyny powinien posiadać licencję minimum UEFA A lub licencję UEFA Elite Youth A, za to jego asystent co najmniej licencję UEFA B.

18 piłkarzy

Zgodnie z regulaminem rozgrywek UYL przed każdym meczem każda drużyna musi podać w protokole meczowym numery, imiona i nazwiska oraz daty urodzenia 18 zawodników, którzy znajdą się w kadrze. Trenerzy mogą przeprowadzać 5 zmian.

Pomoc w organizacji wyjazdów

Gospodarze są zobowiązani pomóc gościom w różnych sprawach. Między klub gospodarzy musi drużynie przyjezdnej w wyborze hotelu, który powinien znajdować się w odległości 30 minut jazdy autokarem od wybranego stadionu.

Pauzy za kartki

Czerwona kartka dla któregoś z piłkarzy to mecz pauzy. UEFA zastrzega sobie jednak prawo zwiększenia kary za czerwień a nawet rozszerzenia jej na inne europejskie rozgrywki. A jak wygląda kara za żółte kartki? Pauza jest po 3, 5 i 7 żółtkach.

Koszty ponosi gospodarz, UEFA pomaga gościom

Wszelkie koszty organizacji meczu ponosi gospodarz konkretnego spotkania. Koszty podróży i zakwaterowania gości pokrywa już UEFA w oparciu o politykę zwrotów ogłoszoną przez Europejską Federację Piłki Nożnej na początku sezonu 2023/2024. Różnicę pomiędzy wkładem UEFA a faktycznymi kosztami podróży i zakwaterowania pokryje klub przyjezdny (formalni goście).

Sędziów wysyła UEFA

Zespół sędziowski na dany mecz składa się z sędziego, dwóch sędziów asystentów i czwartego sędziego (arbiter techniczny). Opiekę nad zespołem sędziowskim sprawuje oficer łącznikowy z sędziami będący oficjalnym przedstawicielem klubu, który jest gospodarzem.

Specjalny plan nawadniania murawy

Harmonogram nawadniania murawy musi zostać przedstawiony przez klub gospodarzy na spotkaniu organizacyjnym w dniu meczowym. Boisko należy podlewać równomiernie. Zgodnie z ogólną zasadą nawadnianie murawy musi zakończyć się 60 minut przed rozpoczęciem danego meczu. Można także podlać trawę w innych terminach: od 10 do 5 minut przed rozpoczęciem meczu lub w przerwie meczu (maksymalnie przez 5 minut).

Godziny ustalają gospodarze

Z wyjątkiem meczów transmitowanych gospodarze mogą decydować o godzinie rozpoczęcia meczu (po konsultacji z drużyną gości). Dla przypomnienia mecz Lech – FC Nantes zacznie się już o 14:00 dnia 4 października, a rewanż we Francji 25 października o godzinie 17:00.

Specjalna piłka

UEFA każdemu klubowi grającemu w roli gospodarza dostarczy oficjalne piłki UEFA Youth League, którymi będzie rozgrywany mecz.

Obowiązkowe flagi

Flaga UEFA i flaga UEFA Respect musi być wywieszona na stadionie. Podczas meczów obowiązkowa jest także flaga UYL.

Możliwe mecze bez jupiterów

Mecze w UEFA Youth League 2023/2024 można rozgrywać przy świetle dziennym lub przy świetle jupiterów.

Miejsce na ławce

Na ławce rezerwowych może zasiadać 7 przedstawicieli danej drużyny, w tym jeden z nich musi być lekarzem. Palenie tytoniu przez którąkolwiek z osób siedzących na ławce jest zabronione.

Pomoc gościom w treningu

Zgodnie z regulaminem klub gospodarzy powinien przygotować zaplecze treningowe dla gości, jeżeli ci poproszą o trenowanie na miejscu. Obiekty te powinny mieć szatnie mogące pomieścić 18 zawodników + 6 członków zespołu. Obiekty treningowe powinny być zlokalizowane maksymalnie 30 minut jazdy autokarem od hotelu.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

6 komentarzy

 1. Sp pisze:

  Ciekawe czy nasz mecz będzie transmitowany czy to Lech w porozumieniu wybrał godzinę 14.

  • bezjimienny pisze:

   Transmitowany pewnie będzie – w LechTV. Godzina za to taka, żeby nikt nie oglądał.

 2. Hazaj pisze:

  Kurde, nieważne o której mecz. Niech nawet będzie o 5 rano. Fajnie że młodzi mają okazję prównania się z b.mocnym rywalem. To jest dopiero przygoda właśnie dla tych młodych pilkarzy. Reszta… tak naprawdę nie ma znaczenia bo i tak we Wronkach na trybunach nie zasiądzie 50 000 kiboli! I to bez względu na godzinę meczu!
  Ja już nie mogę doczekać się tego meczu. No i listy graczy „uprawnionych” do grania na te mecze.
  I co prawda można znaleźć termin meczu w necie, ale fajnie byłoby ,by przy każdej nadarzającej się okazji Redakcja ten termin przypominała!

 3. Kosi pisze:

  Przez Broma i to co sie dzieje te rozgrywki za wielu kibicow raczej nie interesuja. Dodatkowo zle na postrzeganie mlodziezy robia wyniki rezerw.

 4. Ostu pisze:

  Oglądałem sobie mecz z Hertha na żywo przed 5 laty i widziałem ogromny rozdźwięk między „młodzieżówkami”…
  Jeśli moje przemyślenia się potwierdzą to ten rozdźwięk między Lechem a Nancy będzie jeszcze większy…
  Tym razem „w rzeczywistości” obejrzymy istotę słów dyrektora akademii o „radykalnej zmianie w organizacji i szkoleniu w akademii”