Największe niespodzianki w UEFA Youth League

Lech Poznań wracający po 5 latach do rozgrywek UEFA Youth League postara się być tej jesieni pierwszym polskim klubem od 6 lat, który przebrnie I rundę tych rozgrywek i pierwszym w historii, który awansuje do wiosennej części młodzieżowej Ligi Mistrzów.

Lech Poznań U-19 i FC Nantes U-19 to mistrzowie w swoich krajach i aktualni liderzy w swoich ligach. Niemniej faworytem w dwumeczu są Francuzi a ich wyeliminowanie byłoby dużą niespodzianką. Od sezonu 2015/2016, czyli od rozgrywek, w których w UEFA Youth League utworzono drugą ścieżkę (tzw. ścieżkę mistrzowską) było kilka dużych niespodzianek. Nawet małe kluby dochodziły do wiosennych rund UYL, o czym dziś można trochę więcej napisać.

Największe niespodzianki w UEFA Youth League:

Sezon 2015/2016

W pierwszym sezonie ścieżki mistrzowskiej UYL zaskoczył anonimowy czeski klub Pribram. Ówczesny juniorski Mistrz Czech przeszedł dwie rundy i wiosną 2016 wyeliminował faworyzowany zespół CSKA Moskwa. Odpadł dopiero po karnych z Benfiką Lizbona.

Sezon 2016/2017

Rok później podobną drogę przeszedł Viitorul Constanta. Rumuński mistrz przebrnął dwie fazy i jeszcze wiosną wyeliminował FC Kopenhagę. Swoją przygodę z młodzieżową Ligą Mistrzów zakończył na rywalizacji z FC Porto. Tamtą edycję wygrali juniorzy Red Bull Salzburg co również można uznać za niespodziankę. Austriacy wiosną 2017 ograli m.in. PSG, Atletico Madryt, FC Barcelonę a w finale młodzież Benfiki Lizbona.

Sezon 2017/2018

6 lat temu dwie jesienne rundy przyszedł serbski Brodarac i słowacka Nitra. Te dwie drużyny doszły do wiosennej części UEFA Youth League odpadając nieznacznie z Manchesterem United oraz Feyenoordem Rotterdam. Wcześniej outsiderzy zaliczyli fajną europejską przygodę.

Sezon 2018/2019

W sezonie 2018/2019 można mówić o niespodziewanie dobrym występie juniorów FC Midtjylland. Duńczycy przeszli Bohemians Dublin, Hamilton Academical i AS Romę. Odpadli dopiero w ćwierćfinale z FC Porto, które później wygrało całą edycję UEFA Youth League.

Sezon 2019/2020

W sezonie 2019/2020 młodzież FC Midtjylland znowu doszła do ćwierćfinału. Daleko dotarli też juniorzy FC Salzburg. Triumfatorzy rozgrywek 3 lata wcześniej tym razem doszli do półfinału, gdzie odpadli z Realem Madryt, który był najlepszy w sezonie 2019/2020.

Sezon 2020/2021

Rozgrywki anulowano z powodu koronawirusa

Sezon 2021/2022

Przed 2 laty w UEFA Youth League świetnie pokazała się Zilina. Słowacy odprawili jesienią PAOK Saloniki i Kajrat Ałmaty. Wiosną pokonali Inter Mediolan 3:1 odpadając dopiero z FC Salzburg, który znowu był rewelacją i doszedł do finału, gdzie poległ z Benfiką Lizbona aż 0:6. Wcześniej Austriacy umieli jednak wyeliminować m.in. właśnie wspomnianą Zilinę, PSG czy Atletico Madryt (zwycięstwo 5:0). Warto znowu wspomnieć o FC Midtjylland. Duńczycy ponownie dotarli do wiosennych zmagań, odpadli wówczas z końcowym triumfatorem Beniką Lizbona.

Sezon 2022/2023

W zeszłym sezonie UEFA Youth League były trzy duże niespodzianki. Sporą sprawił Hajduk Split, klub z Chorwacji po drodze do finału, w którym przegrali z AZ Alkmaar 0:5 wyeliminowali m.in. Manchester City, Borussię Dortmund czy AC Milan. Daleko dotarł też ukraiński Ruch Lwów, który po wyeliminowaniu Zagłębia Lubin, Galatasaray Stambuł i Interu Mediolan poległ dopiero z AC Milan. Przygodę jesienią miał jeszcze juniorski Mistrz Węgier, MTK Budapeszt, który po przejściu dwóch faz poległ wiosną tego roku z Ajaxem Amsterdam, ale nieznacznie.

Sezon 2023/2024

Lech Poznań U-19 po niespodziewanym wyeliminowaniu FC Nantes grałby później o awans do wiosennej części młodzieżowej Ligi Mistrzów z Malmo FF (Szwecja) lub z HJK Helsinki (Finlandia). II runda UYL 2023/2024 odbędzie się 8 i 29 listopada (rewanż na wyjeździe).

Lech Poznań – FC Nantes (środa, 4 października, godz. 14:00)
FC Nantes – Lech Poznań (środa, 25 października, godz. 17:00)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Sp pisze:

    Fajnie byłoby sprawić niespodziankę i przejść I fazę, w drugiej trafilibyśmy na teoretycznie łatwiejszego rywala i zagrać wiosną z uczestnikiem ligi mistrzów. Wiadomo, że to piłka młodzieżowa, ale chociażby 3 dwumecze dla naszego zespołu to niesamowite doświadczenie bo pojawiłaby się pressja poza krajowym podwórkiem. Wiemy też, że jakkolwiek zakończy się dwumecz z FC Nantes to pojawią się komentarze o ich czarnoskórych graczach, którzy fizycznością naszych biją na kilometr.