Warto wiedzieć: Lech – Stal (23.09.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Lech Poznań – Stal Mielec (23.09.2023)

O polepszenie bilansu – Jutro Lech spotka się ze Stalą już po raz 59 w historii i 53 w Ekstraklasie. Ma szansę na 28 zwycięstwo i 25 ekstraklasowe. Dotąd Lech ograł Stal u siebie w Ekstraklasie łącznie 14 razy.

Niewygodny rywal – Lech w 3 z 4 ostatnich meczów nie strzelił Stali Mielec żadnej bramki, w tych spotkaniach jedynie przeciwnik zawsze jako pierwszy wychodził na prowadzenie.

Trudne ostatnie mecze – Od momentu powrotu Stali do Ekstraklasy zespół Lecha zanotował z mielczanami niekorzystny bilans 1-3-2, 5:6. Poznaniacy nie umieją grać z tym rywalem.

Jedno kwietniowe zwycięstwo – Lech wspomniany jeden mecz od powrotu do Stali do Ekstraklasy wygrał w kwietniu 2022 roku. Wtedy Kolejorz walczący o tytuł przegrywał u siebie 0:1, ale zdołał zwyciężyć 3:1 wychodząc na prowadzenie jeszcze przed przerwą.

Prowadzić i wygrać – Lechici ostatni raz ograli Stal w Ekstraklasie wychodząc na prowadzenie 1:0 dokładnie 3 kwietnia 1996 roku (Lech – Stal 2:0).

Ostatnio bez gola – W ubiegłych rozgrywkach Lech nie strzelił bramki Stali tracąc z tym rywalem aż 5 punktów (0:2 w Poznaniu, 0:0 w Mielcu).

Wyżej notowany rywal – Stal jest na razie w tabeli przed Lechem. Ekipa z Podkarpacia w ostatnich 3 meczach zdobyła 7 bramek i 7 punktów.

Przeciwnik w przebudowie – Stal Mielec przeszła latem bardzo dużą przebudowę kadrową. Zespół opuściło aż kilkunastu piłkarzy i 15 zawodników do niego przyszło. Wyniki pokazują, że trener nieźle ułożył drużynę.

Mocna ofensywa rywala – Sobotni rywal Lecha ma trzecią najlepszą ofensywę w lidze (12 trafień). Więcej goli (15 bramek) zdobyły tylko prowadzące drużyny w postaci Śląska oraz Jagiellonii.

Uwaga na 45 minutę – Stal w ostatnich 3 meczach strzelała gola w 45 minucie. Trzeba uważać w końcówce pierwszej połowy.

Uwaga na dwóch piłkarzy – Dwóch piłkarzy Stali w tym sezonie wyróżnia się nawet na tle ligi. Ilya Shkurin zdobył dotąd 3 gole a Maciej Domański zaliczył 4 asysty.

Przepaść – Stal to zupełnie inna ekipa u siebie niż na wyjazdach. Zespół z Mielca u siebie zaliczył bilans 3-2-0, gole: 11:5 a na wyjazdach 0-1-2, bramki: 1:4.

Pięć meczów Kieresia – Trener Stali, Kamil Kiereś grał z Lechem łącznie 5 razy notując niekorzystny dla siebie bilans 1-2-2, 2:7. Jesienią 2021 roku jego Górnik Łęczna potrafił urwać Lechowi remis 1:1. Wcześniej 5 października 2014 roku trenowany przez Kieresia zespół GKS-u Bełchatów poległ w Poznaniu aż 0:5. Kamil Kiereś wygrał w Poznaniu raz, w lutym 2012 roku triumfował u nas z GKS-em Bełchatów wynikiem 1:0.

Wygrać u siebie – Lech wygrał 5 z 6 ostatnich meczów u siebie, w tym 4 ekstraklasowe. W tej statystyce nie ma spotkania z Wartą, w którym formalnym gospodarzem przy Bułgarskiej był rywal. Lech ostatni raz przegrał w Poznaniu dnia 30 kwietnia.

Kiedy trafi Lech? – Lech aż 7 z 9 ligowych goli w tym sezonie strzelił po przerwach.

Prowadzenie daje wygraną – Lech w tym sezonie Ekstraklasy dwa razy jako pierwszy obejmował prowadzenie. Wtedy pokonał Radomiaka i Wartę wynikiem 2:0.

Jeden musi uważać – Jutro na kartkę musi uważać Jesper Karlstrom, który jest obecnie zagrożony pauzą. Po dwie żółte kartki na swoim koncie mają Radosław Murawski i Filip Szymczak.

Będzie średnia frekwencja – Jutrzejszy mecz zgromadzi na trybunach Enea Stadionu około 17-18 tysięcy widzów, spotkanie cieszy się średnim zainteresowaniem kibiców. Powoli nadchodzi ten okres, kiedy frekwencja na Lechu będzie spadać.

Śledźcie nas – W sobotę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 18:30. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy.

Niedoświadczony sędzia rozjemcą – Arbitrem sobotnich zawodów w stolicy Wielkopolski będzie młody sędzia Karol Arys. Arbiter ze Szczecina zadebiutował w Ekstraklasie parę miesięcy temu, dotąd sędziował mecze głównie I i II-ligi. Za system VAR będzie odpowiadał Paweł Malec.

Lech jest faworytem – Według firmy bukmacherskiej BetCris faworytem do zwycięstwa w sobotę, 23 września, o godzinie 20:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.31, na remis 5.50 a na triumf Stali 9.60.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

  1. 07 pisze:

    Stal grała dzień po Lechu. Poza tym kiedy Lech trenował to zespół gości musiał tutaj przyjechać. A wiec 2 dni wiecej na trening plus atut własnego boiska ,plus mocniejszy na papierze zespół…. nie ma zmiłuj. 1. I nie ma zadnych, Zadnych) wymówek. Koniec.

  2. Sp pisze:

    Stal na wyjazdach jest słaba. Ta jedną bramkę strzelili beniaminkowi na stadionie w Gliwicach, kluczem będzie tutaj otwarcie wyniku. Znów musimy pierwsi wyjść na prowadzenie, obyśmy zagrali kolejny mecz na 0 z tyłu.