Karol Klimczak idzie na rekord

Kończy się powoli październik, 1 listopada 2023 roku minie 12 lat od zmiany prezesa w Lechu Poznań. Wtedy oficjalnie Andrzeja Kadzińskiego zastąpił na stanowisku Karol Klimczak, który funkcję prezesa Kolejorza pełni aż do dziś. Obecny prezes poprzez działalność w ostatnich latach już na zawsze zapisał się w ponad 100-letniej historii naszego klubu i przy okazji idzie na rekord.
Dnia 28 października 2011 roku ówczesny właściciel Lecha Poznań, Jacek Rutkowski podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłosił ważne zmiany. Mimo sukcesów sportowych w latach 2008-2010 klub zaczął przynosić właścicielowi coraz większe straty finansowe, na które Jacek Rutkowski nie mógł dłużej pozwalać. Tym samym 1 listopada blisko 12 lat temu oficjalnie swoją kadencję rozpoczął Karol Klimczak, który wcześniej pracował w księgowości klubu. Nowy prezes w pierwszych miesiącach pracy miał za zadanie przede wszystkim uporządkować Lechowe finanse, zapanować nad nimi i wyprowadzić Kolejorza na prostą.

Jacek Rutkowski (właściciel Lecha):„Zamyka się pewien okres w Lechu. Powiedzieliśmy sobie kiedyś, że gdy Marcelin Management podpisze umowę operatorską z miastem, dokonamy pewnych zmian. W Polsce nikt nie ma doświadczenia, jak zarządzać stadionem. Jesteśmy teraz w trudnym momencie, bo kibice rzadziej chodzą na mecze przez nagonkę niektórych mediów. Andrzej Kadziński przejdzie teraz do rady nadzorczej, a nowym prezesem Lecha od 1 listopada będzie Karol Klimczak.”

„Za czasów prezesa Kadzińskiego zdobyliśmy mistrzostwo, Puchar Polski i Superpuchar Polski. Pokazaliśmy się też w Europie wraz z naszymi kibicami. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnął Lech za Kadzińskiego. Od listopada członkiem zarządu będzie także Piotr Rutkowski, który będzie odpowiedzialny za kontakty z zagranicznymi klubami. Zmiany będą też w Marcelin Management. Arkadiusz Kasprzak, dotychczasowy prezes tej spółki, nie może pracować na dwóch stanowiskach. Nowym szefem Marcelin Management będzie zatem Bogdan Gleinert i stoi przed nim ogromne wyzwanie. Nikt w Polsce nie ma takich doświadczeń i na pewno zapłacimy za to frycowe. Mamy jednak dobrych partnerów i wszystkim zależy, aby Poznań był miastem świetnie przygotowanym do Euro 2012.”

Andrzej Kadziński (były prezes Lecha):„W 2005 roku spotkaliśmy się na IV trybunie z prezydentem Maciejem Frankiewiczem, a w czerwcu 2006 przyszedł Franciszek Smuda i od tego się zaczęło. Chcemy, aby Lech był jeszcze lepszym klubem. Bez względu na wszystko, zawsze jesteśmy jednak najbardziej medialnym klubem. To nie jest tak, że stadion i klub są sami dla siebie. Klub jest dla kibiców i jeśli będziemy potrafili dogadywać się z kibicami, to ten stadion będzie wyglądał kiedyś tak jak Camp Nou.”

null

Za niespełna 2 tygodnie minie 12 lat od rozpoczęcia pracy przez Karola Klimczaka w roli prezesa Lecha Poznań. Klimczak pobił już wynik Bogdana Zeidlera, który piastował funkcję prezesa przez prawie 11 lat. W tym czasie miała miejsce tzw. „złota dekada” Lecha Poznań. Kolejorz za czasów rządów Zeidlera zdobył 3 tytuły Mistrza Polski, 3 krajowe puchary, jeden Superpuchar Polski i zaczął pokazywać się w Europie m.in. w meczach z Athletic Bilbao, Barceloną, Marsylią czy Panathinaikosem Ateny.

Trzy najdłuższe kadencje prezesów Lecha Poznań:

Wacław Drab – 12.02.1962 – 21.09.1975
Karol Klimczak – 01.11.2011 – ?
Bogdan Zeidler – 06.03.1980 – 15.02.1991

Karolowi Klimczakowi do pobicia wyniku klubowego rekordzisty Wacława Draba brakuje już tylko paru miesięcy na stanowisku prezesa Lecha Poznań. Brakuje również znaczących trofeów, żeby dorównać Bogdanowi Zeidlerowi. Co prawda Lech Poznań za kadencji Karola Klimczaka zdobył więcej medali niż za czasów rządów Zeidlera, ale ma mniej mistrzostw i nie sięgnął po żaden Puchar Polski, choć w finale grał 4 razy. Pod wodzą Karola Klimczaka wiele medali zdobywali także klubowi juniorzy, przez 12 lat na wszystkich poważnych szczeblach udało się ugrać blisko 30 krążków.

Sukcesy i osiągnięcia Lecha Poznań za czasów urzędowania Karola Klimczaka:

Mistrz Polski: 2015, 2022
Wicemistrz Polski: 2013, 2014, 2020
Brązowy medal Mistrzostw Polski: 2017, 2018, 2023
Finalista Pucharu Polski: 2015, 2016, 2017, 2022
Superpuchar Polski: 2015, 2016
Finalista Superpucharu Polski: 2022
Mistrz Polski Juniorów Starszych: 2018, 2023
Mistrz Polski Juniorów Młodszych: 2014, 2015, 2016, 2017
Mistrz Polski Trampkarzy Starszych: 2022
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych: 2012, 2019, 2021
Wicemistrz Polski Juniorów Starszych: 2012, 2015
3. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych: 2014, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych: 2012, 2019
Wicemistrz Polski Trampkarzy Starszych: 2021, 2023
Awans rezerw do II-ligi: 2019
Srebrny medal Młodej Ekstraklasy: 2013
Faza grupowa Ligi Europy: 2015/2016, 2020/2021
1/4 Ligi Konferencji: 2022/2023
Królowie strzelców: 2012 (Artjoms Rudnevs), 2017 (Marcin Robak), 2020 (Christian Gytkjaer)

Wykorzystując okazję można uruchomić na KKSLECH.com mini-sondę, której wyniki zaprezentujemy w najbliższym odcinku cyklu „Pyry z gzikiem”. Ankieta poniżej, zapraszamy do oddania obiektywnej oceny biorąc pod uwagę rezultaty sportowe, finanse, rozwój klubu na wielu polach itp.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

43 komentarze

 1. janusz.futbolu pisze:

  Niczym pozytywnym się nie wyróżnił.
  Spektakularnych wtop nie miał (czytaj nie przekręcił Lecha finansowo, przynajmniej nic nie wyszło jeszcze na jaw) ale też niczego wielkiego na swoim koncie nie zapisał. Mam wrażenie, że Lech prowadzi się siłą rozpędu i gdyby go zabrakło, nikt by jego braku nie zauważył.
  Moja ocena – 3.

 2. klaus pisze:

  Ja uważam go za postać pozytywną. Finansów pilnuje, na transfery kasa jest…W tym klubie zakałą jest Rząsa!!

  • Pawelinho pisze:

   Ale Rząsa nie jest największym problemem w Lechu. To jest taki sam podwykonawca jak trener i obaj są idealni dla obecnego zarządu, któremu taka sytuacja pasuje. Warto przypomnieć, że wcześniej za transfery odpowiadał Piotr Rutkowski.

   • tomek27 pisze:

    Tylko wiesz , gdyby nie byli idealni dla Rutka to obu by juz w LEchu nie bylo i byliby tacy , ktorzy by Rutkowi pasowali . I koło sie zamyka . Bo albo sie podporządkujesz albo wylatujesz . To Rutek rzadzi.

   • Ostu pisze:

    Tom Drząs jest problemem….

   • Pawelinho pisze:

    Ostu tutaj akurat zgadzam się z tomkiem27, że to jest błędne koło, które się zamyka i wymiana „Tom Dżonsa” niewiele tak naprawdę da.

   • Ostu pisze:

    Nie musisz się zgadzać….
    Wywalenie Toma Drząsa to nie remedium ale początek WSZYSTKIEGO…

   • Pawelinho pisze:

    Ostu ale co to da jak zatrudnia podobnego specjalistę, który będzie miał dokładnie takie same, a może i gorsze warunki pracy? On jest problemem Lecha, ale większym jest strategia jaką obrał Rurek, który nigdy się nie podda.

 3. marcinos pisze:

  Czy umyślnie szukaliście zdjęcia, na którym wygląda jak Gargamel? Wystawiam mu 3. Jedynka jest dla kryminalistów typu ludzie którzy okradli i zniszczyli Wisłę Kraków. Klimczak to taki nudny dyrektor, który pilnuje kasy, mówi że na wszystko brakuje, racjonuje papier toaletowy i nie ma pomysłu na rozwój. Zapewnia Lechowi marazm – ale jednocześnie daje nadzieję na jedno trofeum na 5 lat. Dużo poniżej potencjału – ale nie boje się przy nim, że Lech np spadnie z ligi jak Lechia.

  • Zbychu pisze:

   Też 3. Ocena bazowa. Jak bramkarz, który złapał, co miał złapać, ale nic od siebie ekstra nie dał. Z pewnością nie wykorzystuje potencjału, jaki daje Lech. Na mnie sprawia wrażenie człowieka, który nie interesuje esie sportem.

 4. Kosi pisze:

  Za malo trofeow, za duzo kompromitacji. Zgadza sie tylko akademia i finanse. Calosciowa ocena = 2.

  • tomek27 pisze:

   Skoro bierzesz pod uwagę akademie , finanse i wyniki – jak w ankiecie – to colosciowo dajesz 2 ?
   Dla mnie finanse – 5
   Akademia – 5
   Wyniki – 2/3
   Całosciowo mocne 4

   • Kosi pisze:

    dla mnie licza sie trofea, reszta to bonus. z tych milionow niewiele jest. Jeszcze niedawno Lech mial w czasach Klimczaka tyle samo MP co Piast i nadal ma mniej PP niz Lechia czy Zawisza.

   • tomek27 pisze:

    Ale chyba nie rozumiesz sensu tej ankiety . Masz podanych klika kryteriów na podstawie ktorych masz go ocenic . A to ze dla ciebie liczą sie trofea …a dla mnie liczy sie jego zaje.biste okulary , to ma 6 ode mnie 🙂

  • Hazaj pisze:

   TYLKO? No no….

 5. Ostu pisze:

  Cytowany Kaszubski mówił – „klub jest dla kibiców i jeśli będziemy umieli dogadywać się z kibicami…”
  1. Karol Klimczak NIGDY nie powinien być prezesem
  2. Karol Klimczak nie rozumie sportu
  3. Karol Klimczak nie rozumie co tu robi
  4. Karol Klimczak to księgowy i ma mentalność księgowego
  Bycie księgowym to stan umysłu
  Gdyby Lech to była instytucja finansowa to mógłbym napisać, że Karol Klimczak spełnił swoją rolę….
  Karol Klimczak l….?
  Jaką on teraz pełni rolę bo Dyrektorem Finansowym jest ktoś inny….
  Karol Klimczak mógłby być vice prezesem do spraw finansowych w instytucji finansowej ale nie w Klubie Sportowym, który ma dyrektora finansowego …
  A zatem Karol Klimczak jest nieporozumieniem i „wtyką” Jacka ale dlaczego jest nim jeszcze teraz gdy akcje ma Złotousty ..?
  No chyba że bycie „wtyką” jest obwarowane w umowie sprzedaży akcji….
  Pytanie brzmi – DLACZEGO…?

 6. mario pisze:

  „Za niespełna 2 tygodnie minie 12 lat od rozpoczęcia pracy przez Karola Klimczaka w roli trenera Lecha Poznań.”
  🤣🤣🤣
  Na szczęście to tylko pomyłka, bo niezłe by były jaja…

  • 07 pisze:

   Dla mnie 4. Z głównego zadania wywiązuje się bardzo dobrze. Klub jest na +. , co w futbolu nie jest takie powszechne. Niestety brakuje mu w charyzmy i sukcesów. Powiedzmy sobie szczerze. Mozna było wygrać coś wiecej za tego prezesa. Niedosyt jest choćby po 4 finałach P.P. Za Bielicy tez powinno być M.P. wiec za strone sportową – 3. Średnia to – 4.

 7. mario pisze:

  wg mnie należy mu się 4.
  Wyprowadził finanse klubu na prostą.
  Lech ma coraz większe budżety.
  Akademia dobrze się rozwija i infrastrukturalnie.
  Mimo wszystko Lech kupuje coraz droższych zawodników, choć w tym przypadku nie wiem na ile to zasługa Klimczaka.
  Jednocześnie facet nie może dostać 5 bo skutecznie ogranicza pole manewrów skautingu – nomen omen – mocno pilnując finansów. Taki paradoks. Jest to jeden z powodów, dla których wyniki sportowe są jakie są.
  Na minus zaliczył bym też systematycznie kurczącą się siatkę sponsorów.
  Leży komunikacja z kibicami.
  Myślę że 4 to sprawiedliwa ocena.
  Aha, no i na plus zaliczam mu, że jednak nie jest trenerem Lecha 😉 Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać 😛

  • Hazaj pisze:

   Skauting to „tajne przez poufne”. Może nie sam skauting , ale decyzje o wydawaniu bejmów i decyzje ile i na kogo. Klimczak pewnie ogranicza wydatki bo… wydanie 1-2-3-4-5 Mln € i
   to w Polsce wcale nie znaczy że gracz nagle jest zajebisty bardziej. Klasyczny przykład – kupienie przez całkiem dobrze zarządzany klub ( w końcu współwłaścicielem jest American Express i właścicielem kuty na 4 łapy Tony Bloom) takich kołków jak Kozłowski czy Karbownik. Nawet dla nich wtopa ok 18 Mln € to jest coś.
   Ja tam od czasów Penisa Thomalli nie widzę jakiejś straszliwej wtopy transferowej. To znaczy wywalenie WIĘKSZEJ kasy na jakiegoś kompletnie drewnianego gracza.
   A polepszanie jakości kadry to chyba nie zadanie księgowego. On co najwyżej może powiedzieć, że „nas nie stać na kupno np takiego ligowego kopacza Szmyta za bańkę bo za to samo można kupić pewniejszego kopacza i mamy kilku podobnych juniorów” . A i tak decyzję o Szmycie podjąłby kto inny.

 8. smigol pisze:

  Klimczak z wyglądu pasowałby na front mana zespołu britpopowego. Zwłaszcza te 12 lat temu.

 9. jerry21 pisze:

  Za całokształt 4.

 10. Hazaj pisze:

  Panowie —- wiem z tzw „doświadczenia” że jedną z najważniejszych osób w firmie to… księgowy. A czy jest Prezesem, urzędnikiem, Panem Karolem czy jak go nazwiecie to i tak jest jednym z najważniejszych. A robota z jego „działki” wygląda po prostu dobrze.
  I tak (znowu posługując się doświadczeniem) … dobry księgowy czasem przeżywa firmy i jakoś nie ginie w tłumie.To „towar” dla firmy najcenniejszy.
  A Klimczak to jak widać po stanie finansów Lecha , klubu jakby nie pisać PRYWATNEGO, to po prostu DOBRY KSIĘGOWY.
  A że mało medialny? Doda jest medialna, a czy jest dobrą piosenkarką? Borek jest medialny a wku…a do bólu pir… niem.
  Tu nie chodzi o skoki na batucie filmowane jako jajca wrzucane dla półmuzgów na You Tube, a o konkretną robotę!
  Inaczej powiem… chciałbym mieć w swojej firmie tak dobrego księgowego jak Karol Klimczak !

 11. Bart pisze:

  2 trofea w ciągu 12 lat. Trzeba coś więcej dodawać?

  • leftt pisze:

   Tak. Trzeba dodać zdecydowanie więcej trofeów 😃

  • Krzysztof pisze:

   Dokładnie również to zauważałem. Żadnego Pucharu Polski. Wyniki naprawdę kompromitujące jak na taki klub jakim jest Lech. No ale pieniążki się zgadzają w kasie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze nie należy oczekiwać lepszych dni jeśli chodzi o trofea. Tak jak już piszemy od dawna, raz na 10 lat cos wpadnie a najważniejsze jest grać w Europie poprzeć zdobycie drugiego lub trzeciego miejsca w lidze (to rutka zadowala). Lepiej panie nie bedzie.

 12. Radomianin pisze:

  Finanse 5 Akademia 4 Wyniki 2. Taka trója z szynami bo najważniejsze są wyniki a te sa bardzo slabe patrząc na pozycje Lecha w Polsce.

  • tomek27 pisze:

   Średnia z twoich ocen to raczej 4 z minusem niż trójka na szynach . To jest głównie księgowy , jaki on ma realny wpływ na wynik sportowy ? Na finanse jak najbardziej , na budowanie akademii pewnie tez , ale na wynik sportowy ? Kasy mamy najwiecej w Polsce , to co on może więcej zrobić i jak bardziej wpłynąć na wynik sportowy niż poprzez dobre zarządzanie kasą ?

   • Hazaj pisze:

    @tomek27 – z tym „wynikiem sportowym” to super musi być księgowy w MCity. A takie Napoli MA ujowego księgowego, bo oni DOPIERO po 33 latach zdobyli tytuł Mistrza Włoch i jedyny międzynarodowy sukces to sezon 88/89 i zdobycie Pucharu UEFA.
    No i generalnie: Klimczak słabo śpiewa, słabo udziela wywiadów, generalnie jest mało fotogeniczny, mało zna dowcipasów, nie panoszy się po portalach i nie nosi garniaków od Kenzo i złotych łańcuszków i nie ma super laski i jej super fotek z wielkimi cycami na INSTAGRAMIE.
    Generalnie- 2minus w ocenach!
    Chyba pomyliliście rum z rumakiem i konia z koniakiem.

 13. Bigbluee pisze:

  5 za finanse bo Excel na zielono. Konsekwencją tego i kładzenia nacisku tylko na to jest fakt że reszta „obowiazkow i misji klubu piłkarskiego” jest na 1.
  6/2=3

  • tomek27 pisze:

   Serio ? Akademia na 1 ? Wyniki na 1 ? To jak oceniasz wyniki np Pogoni , Slaska albo nawet dalej – Wisly Krakow ? Tez na 1 ? Dam ci moje rózowe okulary , ponosisz sobie do konca tygodnia , bo jakis zgoszkniały jesteś 🙂

 14. Pawelinho pisze:

  Najważniejsze, że ekselek świeci na zielono, ale jeśli o stricte założenia pod względem klubu piłkarskiego, a nie przedsiębiorstwa to jednak te wyniki sportowe w kontekście zdobywanych trofeów wyglądają bardzo miernie i dlatego dałem taką ocenię. W tej sondzie nie ma podziału na finanse, akademie czy inne poboczne kwestie, ale ogólna ocena a ta nie jest zbyt dobra w kontekście pozycji jaką Lech ma a jaką powinien mieć jako klub piłkarski.

  • Pawelinho pisze:

   *ale jeśli chodzi o stricte

   • tomek27 pisze:

    Ale tak serio ,piszesz „powinien miec ” , bo co ? Bo my kibice Lecha Poznan tak chcemy . Tak samo jak kibice Slaska , Lechii , Widzewa , Wisły , Gornika i wielu ,wielu innych klubów w Polsce , realnie gdzie jest Lech przez 12 lata , a gdzie sa w/w kluby . Jest jeden klub w Pl ktory w tym czasie sportowo wyglądał lepiej , tylko jeden na dziesiatki klubow w Polsce , to jak mozna dac ocene za wynik sportowy 1 czy nawet 2 ? Do czego przyrównujemy w takim razie skoro dajemy tak niskie oceny ? A moze do ery sprzed Rutkow ? czy wtedy Lech osiagał lepsze wyniki w kraju i poza nim ?

 15. leftt pisze:

  Wydaje mi się, że sennym koszmarem Rutka jest upadek Lecha (a ma co upadać). Dlatego też boi się zaryzykować, lepiej jak jest tak se ale stabilnie. Czy nam się to podoba czy nie – jedynym klubem w Polsce, który jest „za duży żeby upaść” jest szmata. Wystarczy popatrzeć na najnowszą historię: Wisła w pierwszej lidze, Raków od niedawna, Widzew długo się szwendał po niższych ligach, Ruch, ŁKS, Śląsk, Pogoń. O Rakowie nawet nie wspominam, bo to za krótka historia. A szmata od trzydziestu lat w czołówce. Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem.
  Stąd też taktyka zarządzania Lechem jest odpowiednikiem piłkarskiego „zagrajmy na zero z tyłu a z przodu może coś wpadnie”. Tyle, że tak samo jak na boisku, nie zawsze wpada z przodu a czasem i z tyłu nie jest na zero.
  Klimczak ma realizować tę strategię i robi to dość dobrze, dlatego można dać mu 4. Ale sama strategia za bardzo mi się nie podoba bo mamy za mało trofeów. Dlatego obniżam o 1 – jak to w przegranym lub zremisowanym meczu. Wychodzi 3.

  • tomek27 pisze:

   Dodaj jeszcze chociazby Polonie W. , mozna iść dalej i wspomniec o takich tworach jak Bełchatów czy Godzisk . Sam mam firmę , która stworzyłem i robie to od 20 lat i sam boję sie przeinwestować , nie ryzykuje , wolę mniej ale pewne i tak mi dobrze ,nic mi nie brakuje ,a Ferrari w garazu nie musi stać, zebym był szczesliwy . Ja sie nie dziwie , ze Rutek nie ryzykuje . Moze by była Liga Mistrzów , a moze walka z Wisla o awans do ekstraklasy …

   • leftt pisze:

    Problem chyba leży w czym innym. Polonia, Groclin czy nawet Wisła – to były zabawki Wojciechowskiego, Drzymały czy Cupiała. Cupiał wycofał się z Wisły, firma dalej istniała. Nie ma Polonii czy Dyskobolii? No, szkoda w ch…j. Pudel też ma co robić poza klubem. Młody Rutek w zasadzie ma tylko Lecha. Jest stosunkowo młodym człowiekiem, całkowicie ze smyczy chyba się jeszcze nie zerwał., na pewno stary ma swoje do powiedzenia. Nie ma ani siły przebicia ani skłonności do ryzyka. Czasem to dobrze, czasem źle, zależy co wyjdzie. Zbańczy Lech – zbańczy młody Rutek, przynajmniej moralnie. Dlatego się boi. Żeby Lech nie skończył jak Wisła w 2011. Za dużo zależy od tego, z której strony słupka przejdzie piłka. To się wszystko łatwo ocenia zza klawiatury.

   • tomek27 pisze:

    Ok , tutaj tez możemy uznać ,ze Lech jest zabawką Rutka . Blizej Lechowi strukturą do Wisły Cupiała niz np do dzisiejszego Slaska . Ale juz abstrahując od tego , Rutek od poczatku mowil ,ze Lech ma sie sam utrzymywac i ze kasy nie bedzie z kieszeni dokładał . No to lepiej zostawic na koncie 10mln na czarną godzinę ,nawet jak je masz , niz wydac ,a w trudnych chwilach szukac pożyczek .
    Dla mnie zawsze fajnym porównaniem dla marudzących ,ze Lech jest źle prowadzony jest przykład Cracovii , tyle lat ,ponad 100 mln wyłożonych z kieszeni Filipiaka i zero sukcesów . Przez 20 lat rządzenia , Filipiak nawet raz podium nie stanął . To jest w sumie nawet wyczyn ,zeby az tak źle klubem zarządzać 🙂

   • leftt pisze:

    Puchar Polski raz Cracovia zdobyła.

   • tomek27 pisze:

    Jeden puchar fakt – i zaraz w Europie odpadli z jakimiś Słowakami , tyle pograli w pucharach za Filipiaka … chociaz grali odpadli chyba jeszcze kiedys z jakims zespolem z Macedonii o ile dobrze pamietam . Chyba nigdy nikogo nie przeszli w pucharach , taki w sumie troche klub mem . Zeby nie zdobyc ani jednego medalu MP przez tyle lat , masakra