Warto wiedzieć: Lech – Ruch (04.11.2023)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.
Warto wiedzieć: Lech Poznań – Ruch Chorzów (04.11.2023)

O poprawę bilansu – Lech zagra jutro z Ruchem po 6 latach przerwy. Rozegra z nim 107 mecz, 101 ekstraklasowy i 55 u siebie. Ma szansę na 46 zwycięstwo, 40 w Ekstraklasie oraz 34 w Poznaniu. Bilans jest po naszej stronie.

Lata bez porażki – Ruch Chorzów ostatni raz wygrał w Poznaniu dnia 12 września 1999 roku. Wtedy „Niebiescy” na oczach 6 tysięcy widzów triumfowali przy Bułgarskiej 2:1.

Ruch oznacza zwycięstwo – Lech ma na swoim koncie serię 5 kolejnych zwycięstw nad Ruchem, w tym 4 ligowych. Od remisu w Poznaniu dnia 17 października 2015 (2:2) poznaniacy ogrywali chorzowian 3:1, 3:0, 3:0 (w PP), 5:0 oraz 3:0.

Długa seria bez porażki – Lech ma serię 14 kolejnych meczów (12 ligowych) bez porażki z Ruchem. Ostatni raz przegrał z tym rywalem 24 lutego 2012 roku (0:3 w Chorzowie).

Mecz po latach – Ruch ostatni raz gościł u nas 22 kwietnia 2017 roku (zwycięstwo Kolejorza 3:0). Tamto spotkanie obejrzało 20114 widzów, w obu ekipach nie ma już nikogo, kto pamiętałby tamten mecz.

Słaby Ruch – Ruch Chorzów na wyjazdach zaliczył bilans 0-3-3, bramki: 5:10, ma najmniej zwycięstw w lidze (tylko jedno), trzecią najgorszą obronę (22 stracone gole) i serię 11 meczów bez wygranej na dwóch frontach.

Tygodnie bez wygranej – Przedostatni Ruch tracący do bezpiecznej lokaty 6 oczek jeden jedyny raz triumfował 28 lipca (nad ŁKS-em Łódź 2:0). Już w 1/32 finału Pucharu Polski odpadł z rezerwami Legii Warszawa.

Pierwszy mecz Skrobacza – Trener Ruchu, Jarosław Skrobacz mimo 56 lat nigdy nie grał z Lechem. Dotąd 2 razy stawał na drodze rezerw Kolejorza.

Powrót dwóch byłych lechitów – Jutro na Bułgarską mogą wrócić dwaj byli lechici – Juliusz Letniowski i Miłosz Kozak. Ten drugi jest wychowankiem Kolejorza, który w 3 meczach przeciwko nam jeszcze nigdy nie wygrał. W 2021 roku zremisował przy Bułgarskiej z Radomiakiem 0:0.

Mecz w 13. rocznicę – Spotkanie Lecha z Ruchem odbędzie się w 13. rocznicę meczu z Manchesterem City. Dnia 4 listopada 2010 roku Kolejorz pokonał Anglików w Lidze Europy wynikiem 3:1.

Jeden pauzuje, jeden jest zagrożony – W sobotni wieczór za kartki pauzuje Radosław Murawski (drugi raz w sezonie). Zagrożony pauzą jest Kristoffer Velde.

Gra o podium – Jeśli Lech wygra z Ruchem, to na pewno utrzyma miejsce na podium po 14. kolejce. O fotel lidera będzie ciężko. Jagiellonia podejmie Stal, Śląsk zmierzy się u siebie z ŁKS-em.

Dobre pierwsze odsłony – Lech w aż 6 z 8 ostatnich meczów strzelał do przerwy 2 gole. Tak było w spotkaniach ze Stalą Mielec, Rakowem Częstochowa, Puszczą Niepołomice, ŁKS-em Łódź, Jagiellonią Białystok i z Zawiszą Bydgoszcz.

Zagrać na zero w Poznaniu – W trwającym sezonie Lech zachował tylko 2 czyste konta w 18 meczach (13 ligowych). Poznaniacy ostatni raz nie stracili bramki u siebie 17 września (z Wartą u siebie).

0:1 to nie koniec meczu – Kolejorz w trwającym sezonie ligowym przegrywał już 7 razy. Mimo przegrywania 0:1 potrafił zaliczyć bilans 3-2-2.

Znowu wygrać u siebie – Lech wygrał 10 z 12 ostatnich meczów u siebie, w tym 9 ekstraklasowych. W tej statystyce jest spotkanie z Wartą, w którym formalnym gospodarzem był rywal. Lech ostatni raz przegrał w Poznaniu dnia 30 kwietnia. Podczas serii 12 gier bez domowej porażki zaliczył bilans 10-2-0, gole: 31:10.

O kolejne zwycięstwo – Lech ma serię 6 kolejnych meczów bez porażki zdobywając w tym czasie 11 punktów w Ekstraklasie. Kolejorz ostatni raz przegrał 1 października w Szczecinie.

Będzie dobra frekwencja – W sobotę frekwencja przekroczy 20 tysięcy ludzi i zakręci się w okolicach 22 tysięcy widzów. Lech do końca tego roku rozegra u siebie tylko 3 mecze, dlatego warto przyjść na Bułgarską.

Śledźcie nas – W sobotę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 18:30. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy.

Jakubik rozjemcą – Arbitrem sobotnich zawodów w stolicy Wielkopolski będzie Krzysztof Jakubik z Siedlec, który w tym sezonie jeszcze nie prowadził żadnego naszego meczu. Za system VAR będzie odpowiadał Jarosław Przybył.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w sobotę, 4 listopada, o godzinie 20:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi tylko 1.35, na remis 4.95 a na triumf Ruchu 8.20.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

2 komentarze

  1. Zbychu pisze:

    Tylko niech nam się Velde nie wykartkuje przypadkiem na kolejny mecz. Jeśli wynik i gra będą ok, to pierwszy do zmiany.

  2. bas pisze:

    Znając życie to przed ku..wką sędziowie go wykartkują,wszystkie ręce na pokład .