Defensywne kombinacje

W trwającym sezonie ligowym Lechowi Poznań brakuje stabilizacji w grze, brakuje jej także w tylnej formacji. Bramkarzem numerem jeden jest co prawda Bartosz Mrozek, pozycja na prawej obronie Joela Pereiry jest niepodważalna, a na papierze najlepszym stoperem jest Antonio Milić. To jednak za mało, żeby mówić o solidnej formacji obronnej.

Lech Poznań po 15 kolejkach PKO Ekstraklasy 2023/2024 ma najwięcej straconych goli od 3 lat (wtedy 23 bramki, teraz 19 bramek). Dotąd nasz zespół zachował jedynie 4 czyste konta w zwycięskich spotkaniach z Radomiakiem Radom, Wartą Poznań i z Ruchem Chorzów (wygrane 2:0), a także w zremisowanym meczu z Legią Warszawa (0:0).

Powodów kiepskiej gry Kolejorza w defensywie jest kilka. Przede wszystkim bramkarze nie dają oczekiwanej jakości, na razie nie widać ręki nowego trenera golkiperów, który przyszedł latem, trener John van den Brom nie przywiązuje zbyt dużej wagi do obrony, w tym do defensywnych stałych fragmentów gry, a środek pola nie broni tak dobrze, jak powinien. Ponadto swego czasu z problemami zdrowotnymi zmagał się Joel Pereira, mamy problem z jakością na lewej flance defensywy, zbyt wiele urazów doskwiera także Filipowi Dagerstalowi.

Spośród defensywnych piłkarzy tej jesieni w lidze najwięcej grają Antonio Milić i Joel Pereira (po 13 ekstraklasowych spotkań). Najwięcej minut na boiskach Ekstraklasy spędził już Milić (1099), drugi w Lechowej klasyfikacji defensywnych zawodników jest Bartosz Mrozek a trzeci najlepszy letni transfer Lecha Poznań, Miha Blazić, który szczególnie dobrze spisuje się w ostatnich tygodniach.

Kolejno: czas gry w Ekstraklasie, liczba meczów, obrońca/bramkarz, gole i asysty

46 (2) – Pingot – 0/0

W Lechu Poznań od początku ligowego sezonu dochodzi do wielu kombinacji w defensywie. Nasza obrona pierwszy raz zagrała w tym samym składzie personalnym w meczach ze Śląskiem Wrocław i z Górnikiem Zabrze. Na tamte spotkania wyszli kolejno: Mrozek, Czerwiński, Blazić, Milić i Andersson. We Wrocławiu stoper Filip Dagerstal zmienił Antonio Milicia podczas przerwy, dlatego nie można mówić o całkowitej stabilizacji.

We wrześniu trener John van den Brom szukał nawet czegoś, co zaskoczy rywali. Kolejorz na mecze z Wartą Poznań i ze Stalą Mielec wyszedł w systemie z trzema środkowymi obrońcami, to ustawienie w drugim starciu nie sprawdziło się, więc szybko zostało porzucone. Największą stabilizację w obronie można było zaobserwować dopiero w drugiej połowie października, gdy na mecz z ŁKS-em Łódź oraz z Jagiellonią Białystok wyszła następująca obrona: Mrozek, Pereira, Dagerstal, Milić i Andersson. W spotkaniu z Jagiellonią tego ostatniego piłkarza zmienił Czerwiński, który wchodząc na lewą stronę defensywy spowodował rzut karny wykorzystany przez białostoczan.

W tym sezonie ligowym nie było jeszcze dwóch meczów z rzędu, w których Lech Poznań od 1 do 90 minuty zagrałby w tym samym zestawieniu obrony. Blisko było ostatnio, ale trener John van den Brom po spotkaniu z Ruchem Chorzów, w którym udało się zagrać na 0 z tyłu pierwszy raz od 17 września (w Ekstraklasie) postanowił wymienić Eliasa Andersson na Barrego Douglasa. Szkot w starciu z Legią Warszawa dostał szansę gry na lewej stronie defensywy i nie zawiódł.

22.07, Piast – Lech 1:2