W pogoni za indywidualnymi rekordami

Król Mikael Ishak jest przed jubileuszowym 125 spotkaniem w niebiesko-białych barwach. Na dodatek kapitan Lecha Poznań jest coraz bliżej pobicia strzeleckiego wyniku Christiana Gytkjaera, który stanowił o sile ataku Kolejorza bezpośrednio przed przyjściem Szweda.

Mikael Ishak to zasłużony piłkarz dla Lecha Poznań? Czy może już jedna z legend naszego klubu? Każdy kibic sam może zdecydować, kim dla niego jest król Ishak. Szwed to zawodnik prawie spełniony, bowiem wraz z Kolejorzem zdobył 2 medale Mistrzostw Polski, w tym złoty czy 2 razy zagrał w fazie grupowej europejskich pucharów raz docierając do ćwierćfinału. W kolekcji brakuje mu już tylko złota za Puchar czy za Superpuchar Polski.

Kapitan Lecha Poznań od lata 2020 roku rywalizował w Ekstraklasie z 24 różnymi przeciwnikami strzelając w 88 meczach polskiej ligi już 47 bramek. Mikael Ishak coraz mocniej odskakuje Artjomsowi Rudnevsowi (33 ligowe trafienia w 56 spotkaniach) i powoli zbliża się do Christiana Gytkjaera (55 goli w 102 meczach Ekstraklasy). W Ekstraklasie nie ma klubu, któremu Szwed nie strzeliłby bramki, od lata 2020 roku zdobył gola w spotkaniu z każdym ligowym rywalem.

null

Komu i ile goli strzelał Mikael Ishak w Ekstraklasie?

4 gole – Pogoń Szczecin, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk
3 gole – Wisła Kraków, Raków Częstochowa, Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze
2 gole – Zagłębie Lubin, Miedź Legnica, Termalica Nieciecza, ŁKS Łódź, Radomiak Radom, Warta Poznań
1 gol – Legia Warszawa, Korona Kielce, Górnik Łęczna, Piast Gliwice, Cracovia Kraków, Ruch Chorzów, Puszcza Niepołomice, Stal Mielec, Wisła Płock, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Widzew Łódź

Artjoms Rudnevs nie zdobył z Lechem Poznań zupełnie nic, Christian Gytkjaer wywalczył srebro i brąz, a Mikael Ishak może pochwalić się złotem, brązem a nawet medalem za występ w finale Pucharu Polski. Szwed jest legendą naszego klubu jeśli chodzi o europejskie puchary. Z 17 golami jest najlepszym strzelcem Kolejorza na arenie międzynarodowej. Przez wiele, wiele lat raczej nikt go nie dogoni, a przecież Mikael Ishak wciąż gra w Lechu Poznań, dlatego już latem 2024 roku będzie miał szansę dobić do magicznej liczby 20 bramek zdobytych na arenie międzynarodowej.

null

Europejscy strzelcy Lecha Poznań (bez Pucharu Intertoto):

17 goli – Mikael Ishak
10 goli – Kristoffer Velde
8 goli – Michał Skóraś
7 goli – Christian Gytkjaer
6 goli – Filip Marchwiński, Robert Lewandowski, Hernan Rengifo, Sławomir Peszko, Manuel Arboleda
5 goli – Artjoms Rudnevs
4 gole – Mirosław Okoński, Jerzy Podbrożny, Semir Stilić, Damian Łukasik

W niedzielę, 26 listopada król Mikael Ishak może rozegrać 125 mecz w niebiesko-białych barwach. W tym spotkaniu Szwed może dogonić a nawet przegonić Christiana Gytkjaera, który na razie przewodzi w Lechowej klasyfikacji najskuteczniejszych obcokrajowców. „Gyt” w 119 spotkaniach strzelił łącznie 65 golu notując aż 4 hat-tricki. Mikael Ishak nie zdobył jeszcze żadnego hat-tricka, ale kwestią czasu jest wyprzedzenie Duńczyka i zostanie najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii Kolejorza.

null

10 najlepszych zagranicznych strzelców Lecha Poznań:

65 goli – Christian Gytkjaer
64 gole – Mikael Ishak
45 goli – Artjoms Rudnevs
37 goli – Darko Jevtić
36 goli – Kasper Hamalainen
35 goli – Hernan Rengifo
34 gole – Joao Amaral
28 goli – Semir Stilić
25 goli – Kristoffer Velde
20 goli – Gergo Lovrencsics

Król Mikael Ishak w polskiej lidze strzelił dotąd 47 goli co daje mu 9. miejsce w zestawieniu najlepszych zagranicznych strzelców w historii Ekstraklasy. Szwed dogoni m.in. Roberta Picha, Kaspera Hamalainena czy wspomnianego już Christiana Gytkjaera. Realnie kapitan Kolejorza może wyprzedzić tych graczy jeszcze w sezonie 2023/2024 czy powtórzyć wynik z rozgrywek 2021/2022. Nasz napastnik w mistrzowskim sezonie zaliczył 18 trafień, na razie ma 6 goli, więc jest jeszcze daleko od tego rezultatu.

Niektórzy z wymienionych poniżej obcokrajowców mogą pochwalić się zdobyciem korony króla strzelców Ekstraklasy. Nasz Mikael Ishak najlepszym strzelcem polskiej ligi jeszcze nie był, byli nim za to m.in. Artjoms Rudnevs (sezon 2011/2012) czy Christian Gytkjaer (2019/2020).

10 najlepszych zagranicznych strzelców Ekstraklasy:

108 goli – Flavio Paixao
73 gole – Jesus Imaz
66 goli – Miroslav Radović
62 gole – Igor Angulo
61 goli – Marco Paixao
55 goli – Christian Gytkjaer
54 gole – Kasper Hamalainen
52 gole – Robert Pich
47 goli – Mikael Ishak
47 goli – Erik Exposito
47 goli – Tomas Pekhart

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <