Dawne mecze z Widzewem

26 listopada 2023 czeka nas 72 mecz z Widzewem Łódź w historii. To szczególny rywal dla Lecha Poznań, bo pierwszy na szczeblu Ekstraklasy (dawnej I-ligi) i przeciwnik, który od lat nie radzi sobie w meczach z nami.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Lech Poznań stoczył z Widzewem Łódź kilka interesujących pojedynków, które być może są już zapomniane przez kibiców. Wykorzystując wolny piątkowy wieczór można odkurzyć serwisowe archiwum KKSLECH.com i wyjąć z niego kilkanaście fotografii wykonanych podczas spotkań z Widzewem Łódź nawet kilkanaście lat temu.

W 2007 roku Lech spotkał się z Widzewem przy Bułgarskiej aż 2 razy. Wiosną wygrał 6:1, latem zwyciężył 1:0. To drugie spotkanie przyciągnęło na stary stadion 23655 widzów. Poznaniacy wygrali po golu w drugiej połowie autorstwa Hernana Rengifo, rywala szkolił wtedy obecny selekcjoner kadry Polski, Michał Probierz, na trybunach było bardzo ciekawie.

Archiwum KKSLECH.com (Lech – Widzew 1:0 z 2007 roku):

Interesujący mecz miał miejsce w sezonie 2010/2011. Wtedy mieliśmy zagrać z Widzewem krótko po grudniowym spotkaniu z Juventusem Turyn, jednak atak zimy spowodował przełożenie tego spotkania na 27 lutego. Lech zwyciężył wówczas 1:0 po golu Jakuba Wilka, mroźny pojedynek z trybun obejrzało około 18 tysięcy kibiców.

Lech Poznań ostatni raz w historii przegrał z Widzewem Łódź dnia 27 listopada 2011 roku. Wtedy zespół Jose Bakero był w dużym jesiennym kryzysie, na trybunach przy Bułgarskiej zasiadło nieco ponad 11 tysięcy osób, w składzie Widzewa grali tacy piłkarze jak m.in. Maciej Mielcarz, Jarosław Bieniuk czy Jakub Bartkowski występujący obecnie w Warcie.

Lech Poznań po tamtej porażce nie stracił gola w 4 kolejnych meczach z Widzewem pokonując łodzian aż 3 razy. W 2013 roku ograł RTS przy Bułgarskiej w obu spotkaniach. W maju Lech był rozpędzony, walczył o tytuł Mistrza Polski, mimo bezbramkowego remisu do przerwy rozbił Widzew u siebie aż 4:0. W strugach wiosennego deszczu bramki strzelali Bartosz Ślusarski, Mateusz Możdżeń, Kasper Hamalainen i Gergo Lovrencsics. Na trybunach zasiadło 21 tysięcy widzów.

Parę miesięcy później 29 września 2013 roku Lech Poznań rozegrał ostatni domowy mecz z Widzewem Łódź na prawie 10 lat. Wtedy debiutował Barry Douglas, a Widzew od 4 minuty musiał radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Rafała Augustyniaka. W 11 minucie do siatki RTS-u trafił Łukasz Teodorczyk i na tym skończyło się strzelenie. Po słabych zawodach Lech skromnie ograł Widzew 1:0, tamte zawody z trybun śledziło 17 tysięcy kibiców.