Sonda: Teraz, zimą czy kiedy

Obecna sytuacja Lecha Poznań nie powinna nikogo dziwić. Na pewno nie jest zaskoczeniem dla kibiców zaangażowanych w Lechowe życie, Lechowe sprawy, kibiców uważnie oglądających mecze Kolejorza, który od tygodni stoi w miejscu i podąża w kierunku przeciętności.

Porażka z Widzewem Łódź wielu kibiców nie powinna dziwić. Gra zespołu w tym meczu nie była niczym nowym, jakimś większym zaskoczeniem, nie było to spotkanie, którego przebieg zszokowałby kibiców zainteresowanych losami klubu każdego dnia. Na KKSLECH.com po niedzieli nie ma żadnych artykułów na temat pracy Johna van den Broma, analitycznych tekstów i publicystyki, na którą być może wielu z Was czekało.

Czas na tego typu artykuły był po Spartaku Trnava, po Górniku Zabrze, podczas wrześniowej przerwy na kadrę czy po hańbie w Szczecinie, która nigdy powinna mieć miejsca. Wtedy pojawiały się obszerne artykuły, teraz jest już za późno na wytykanie wielu rzeczy czy odgrzewanie starych tematów. Nie ma sensu pisać znowu tego samego, można jedynie ruszyć z nową sondą, aby poznać Wasze zdanie. W nowej ankiecie nie pytamy, czy trener powinien odejść a kiedy według Was powinno to nastąpić? Jaką Wy podjęlibyście decyzję, gdybyście byli na miejscu Piotra Rutkowskiego?

W sondzie jest 10 możliwości odpowiedzi, ale jak zwykle zaznaczyć można tylko jedną. Ankieta jest dostępna tutaj oraz w „Śmietniku Kibiica”. Sonda potrwa tydzień, jej wyniki zostaną zaprezentowane w osobnym newsie w przyszły wtorek. Wszystkich kibiców Lecha Poznań zachęcamy do wyrażenia swojej opinii na ten temat.
> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

42 komentarze

 1. Kosi pisze:

  Od Spartaka powinno go nie byc. Zabraklo jaj i pomyslu zarzadowi, ktory czekal i czeka

 2. marcinos pisze:

  Wybrałem odpowiedź po braku zwycięstwa z Koroną i Arką. Obawiam się niestety, że te mecze przejdziemy i zarząd nie podejmie odważnej decyzji. Jak dla mnie mecze do końca rundy może poprowadzić tymczasowo Rumak – a jednocześnie czas na powrót do korzeni. Tylko dobry taktyk jest w stanie wygrać tę ligę więc Papszun lub Szulczek

 3. Sp pisze:

  Redakcjo sprawdźcie pocztę z e-maila redakcja… Twoim zadaniem
  Może wrzucicie ten artykuł bo pasuje gdy jest taka sonda.

 4. Didavi pisze:

  Wczoraj! 2 tygodnie wcześniej. Po Trnavie. Już od dawna nie powinno go tutaj być.

 5. Grossadmiral pisze:

  Najlepiej to natychmiast ale jak zwykle rutek nieprzygotowany ale po wtopie ewentualnej z koroną to tez taki niebezpieczny termin przed PP. Jak odpadnie w PP to po arce na zbity pysk. Zmiana trenera przed PP to ryzyko w sumie wysokie jeszcze z nowym odpanie i będzie spalony na starcie aż do wiosny z drugiej może się odmulą powiewem zmian. Generalnie to i tak maksymalnie zimą niech spierdala

 6. 07 pisze:

  Ten projekt nie działa. Wiem to ja, wiecie to wy, i wie to zarząd. Oni niestety zwiazani są z nim kontraktem do czerwca. Z tym ze do tego czasu wszystko przegra. Kiedy powinni go zwolnić ? Najodpowiedniejszym czasem była przerwa na reprezentacje przed meczem z Widzewem. Ostatnie wyniki mówią same za siebie…. tez się łudziłem, ale jak zobaczyłem w niedziele jak chłopcy z Łodzi jadą z najsilniejszym kadrowo Lechem w Poznaniu to mi adrenalina poszybowała ostro w góre. Jest gorzej niż nam się wydaje…. von v d Brom. Koniec.

 7. okonLP pisze:

  Tego gościa od meczu ze Spartakiem (ewentualnie jeśli Rutek chciał mu dać drugą szansę to od meczu z Pogonią nie powinno go być).
  Zero taktyki i przygotowania do meczu – facet w żaden sposób nie analizuje gry przeciwnika. To widać, bo Lech pod jego wodzą nigdy nie ma pomysłu na mecz.
  Zawalone przygotowania latem, poprzedniej zimy i zapewne tej zimy jeśli Rutek się nie ogarnie to też je zawali.
  Gość nie umie w treningi – widać że te przerwy na kadrę nic nie dają. Zawodnicy ciągle pod formą.
  Masakra – Brom. Wiesz co? Wypier$%^&

 8. PAWEL pisze:

  dawno gościa tu nie powinno być. Brom jechał na sukcesie Skorży, bo dzięki ścieżce mistrzowskiej Skorży mógł sobie pozwolić na potknięcia w pierwszych meczach pucharowych, bez tego gówno by osiągnął.

 9. Jakub80 pisze:

  Zwolnić! Natychmiast zwolnić!

 10. Zbychu pisze:

  Trochę miszmasz w tej sondzie. Kilka możliwości dotyczących przeszłości (kiedy powinien był być zwolniony), kilka dotyczy przyszłości (kiedy należy go zwolnić), jest też „jeżeli …, to …”. Mimo że Br idzie już chyba wszystkim na nerwy, to mam przekonanie, że mimo tego dokończy sezon. Będzie się liczyło, ile bejmów uszperomy, nie zwalniając trenera i nie zatrudniając nowego. Powinien być zwolniony już dawno, bo już harmonogram przygotowań powinien postawić przesławne trio w stan gotowości. Niestety, ale dyrektorem sportowym powinien być ktoś, kto zna się na trenowaniu. I to fest się zna. Przecież jego funkcją jest też nadzór nad szkoleniem wszystkich drużyn. To już Rumak ma większe doświadczenie, niż Rząsa.
  Czyli odpowiadając na pytania przeszłe: powinien być zwolniony po Trnawie, mając w gotowości kogoś sensownego.
  Odpowiadając na pytanie przyszłe: po zakończeniu sezonu. Ale znowu, mając już gotowego kogoś sensownego, a nie rozpoczynając poszukiwania, tak że nowy przyjdzie na dwa tygodnie przed rozpoczęciem sezonu.
  Na pytanie „jeżeli …, to …” – jeżeli skopie te dwa mecze, to zwolnić od razu, na Rumaku do zimy i równocześnie szukanie kogoś, kto zabierze się za naszą mane zaraz po zakończeniu przerwy zimowej dla zawodników (jakoś po nowym roku pewnie).
  Ale myślę, że dojedziemy z Br do końca sezonu. Będzie usilne szukanie argumentów, że sezon zakończył się sukcesem, żeby przedłużyć. Jeżeli nie będzie na to szans, to będzie koszulka w antyramie i uścisk dłoni. Przy braku pucharów – wyprzedaż, żeby była balangza w Excelu (>Nie gramy w pucharach, więc nie potrzeba takiego dużego składumusimy bardziej postawić na młodzieżsezon przejściowynikt nie był tak wkurzony jak ja<" itp., itd.). Bez pucharów = bez nabijania rankingu = mniejsze zainteresowanie naszymi zawodnikami = tańsze kontrakty z klubu. Sprzedaż młodych też będzie słabsza, bo jak się okazuje, nie wszyscy dają radę – tegoroczna forma Skórasia, Kamińskiego, Kownackiego to nie jest najlepsza rekomendacja akademii, a zarazem duże ryzyko.
  Ale może to czarnowidztwo. Jeszcze około 100 dni i Br będzie miał więcej dni na ławce trenerskiej niż Bjelica. Swoją drogą, Bjelica się też zaczął staczać pod koniec, choć początki miał fajne. Średnią punktową miał też podobną (NB 1,85, JvdBr 1,79, TM). Jedynie Skorża powyżej 2 (2,09).
  Idź pan do boru.

 11. are pisze:

  Powinien być zwolniony po Trnavie.Jakiś czas mu się udawało,bo jechał na przygotowaniach Skorży.

 12. Pawel68 pisze:

  Po Trnawie bez dwóch zdań!Jechał puchary jeszcze na Skorży.Każdy następny mecz,który grają z tym trenerem jest coraz gorszy.Przewiduję niestety porażki w Kielcach i w Gdynii.Nie mamy żadnych argumentów ,żeby się stało inaczej niestety…

 13. legat79 pisze:

  Ojjj tej Gdyni to się mocno obawiam! Zreszta grają jak pi…. Wiec Korona ich mentalem i walką zje!

  • legat79 pisze:

   Na co tu czekać ślepy widzi, że z tego nic nie będzie. Gra padaka na maxa! Potrzeba impulsu bo zaraz będzie po PP( o zgrozo grają w moje urodziny!!) i jeszcze większa strata do kiepskich

 14. jerry21 pisze:

  VD Brom powinien być zwolniony jeszcze w tym tygodniu, przed najbliższym meczem ligowym.
  Moim zdaniem nie ma już na co czekać. Czasu nasz trener miał aż nadto żeby się wykazać.
  Dostał swoje szanse i nie wykorzystał.

 15. Krzysztof pisze:

  Zaznaczyłem ostatnia:(

 16. mario pisze:

  po Pogoni powinien dostać takiego kopa w dupę, by zaczął orbitowac wokół Marsa

 17. Sowa Przemadrzala pisze:

  Myślę, że ankieta jest źle zrobiona. Pytanie nie powinno być o zwolnienie, tylko o ZATRUDNIENIE. Pierwsze kogo zatrudnić?

  0. Nikogo. Przedłużyć VDB.
  1. Myśliwiec
  2. Siemieniec
  3. Magiera
  4. Runjaic
  5. Włodarski
  6. Szulczek
  7. Ktoś z zagranicy. Kto?

  Drugie pytanie: na jak długo?

  1. 3,5 roku
  2. 4,5 roku
  3. 5,5 roku
  4. Inna. Na jak długo?

  Poza tym uważam, że problem nr 1 to fakt, że Marchwiński nie jest 10. Można spróbować dać Go na skrzydło, Velde na 10, popatrzcie na pierwszego gola w Poznaniu vs. Villarreal. Można Go też rotować z Ishakiem lub dać Ishaka na 10. Jest też problem z Anderssonem, a Szymczak to na pewno nie 9.

  • Sowa Przemadrzala pisze:

   Żeby doprecyzować: uważam, że Rutek powinien wezwać VDB na rozmowę o przyszłości Marchwińskiego. I o Marchwińskiego powinien pytać każdego kandydata na następcę VDB.

 18. J5 pisze:

  Zwolniony powinien zostać natychmiast. Trenerami bez zajęcia są Skorża, Papszun. Jest z kogo wybierać

 19. John pisze:

  Najlepszy moment na zmianę minął.
  Teraz nie ma czasu, pewnie nawet kandydata.
  Bo kto?
  Rumak? Węska?
  Z drugiej strony do zimy może być po lidze, 7 punktów straty do Śląska, jeszcze 3 kolejki, a w rundzie wiosennej mamy tylko 15 spotkań.
  Straty mogą być już nie do odrobienia.
  W połowie sezonu z taką kadrą wypaść z walki o MP?
  W głowie się nie mieści, a jest to realny scenariusz.

 20. smigol pisze:

  – Pure ze smalcem
  – Nie ma smalcu. Z dżemem są pure

 21. Krzys pisze:

  Moim zdaniem sama zmiana trenera to kolejne gaszenie pożaru. Z możliwości wyboru zastanawiałem się nad wyborem jeszcze inny termin lub powinien dograć do końca sezonu. Ale ostatecznie wybrałem w przerwie zimowej.
  A zatem moja pokrętna i z przymróżeniem oka argumentacja.
  Piotr, chce udowodnić, że się uczy, choć moim zdaniem sam w to nie wierzę.
  Piotr się zorientował, jak słabo wypadło przygotowanie do sezonu zawalone przez trenera i sztab. Piotr widzi, że piłkarze są bez formy i wpływa to też na mentalność zespołu. Piotr zauważył, że trener nie ogarnia taktyki i daje za dużo autonomii zawodnikom, którzy są zagubieni na boisku grając bez pomysłu i wypracowanych schematów. Bo trenera nie interesuje z kim gramy tylko to co my chcemy grać, choć sami nie wiemy co. Piotr dużo myślał i zrozumiał, że to nie jest tylko problem tego sezonu ale i wszystkich poprzednich. Piotr podjął już decyzję, że w klubie jest potrzebna zmiana nie tylko na pozycji trenera ale on sam potrzebuje kompetencji w planowaniu i podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju klubu do osiągania sukcesów sportowych. Potrzebuje ambitnego, kompetentnego pomocnika z mentalnością zwyciężania. Piotr wie, że sam tego nie rozwinie a obecny dyrektor sportowy do tego się nie nadaje.
  Piotr potrzebuje zatrudnić kompetentnego prezesa zarządzającego działem sportowym i wie kto byłby najlepszym kandydatem. W połowie rundy jesiennej dzwoni do …. Japonii. Tam pracuje potencjalny kandydat, znający już Lecha i zaprzyjaźniony z Jackiem Rutkowskim, który chętnie się podejmie tego wyzwania ale dopiero po sezonie bo ma jeszcze ważny kontrakt z jednym z tamtejszych klubów. Wstępny plan jest dogadany, duże zmiany nastąpią na wiosnę a przede wszystkim po tym sezonie.
  Piotr jest cierpliwy ale sprawy nie idą dobrze bo porażce z Widzewem zespół jest mentalnie zgaszony i grozi zawalenie sezonu na co obecny właściciel jak i przyszły prezes zarządzajacy działem sportowym nie mogą sobie pozwolić. Dla tego w przerwie zimowej trzeba ratować sezon i nowy trener może być potrzebny już w grudniu. Teraz łącza na linii Lech Poznań – Japonia są rozgrzane bo trwają poszukiwania odpowiedniego trenera już na przerwę zimową. I dlatego być może zmiana trenera nastąpi już teraz ale więcej zmian powinniśmy spodziewać się na wiosnę 🙂
  Ta obecna beznadziejna w Lechu doprowadza mnie do sytuacji w której najpierw cierpiały moje nerwy ale gdy się przelało teraz pojawia się ironia i sarkazm, którego efektem jest ta opinia na wesoło, choć w sercu na zawsze Lech.

 22. Hazaj pisze:

  Postawię na ostatni wariant odpowiedzi. Kibolowi potrzebny sukces. A jak go osiągnąć by klub kasował bejmy to problem Zarządu (Właściciela).

  Sukces=sponsorzy=pełny stadion=bejmy za ligę i PP. No i cena na „wystawionych do transferu graczy”. Proste jak p…. nie.
  A tzw władni i decyzyjni przeszli od „Smudy” tyle różnych sytuacji, że kiedy czytam o „wyciąganiu wniosków” to zastanawiam się jakie ja np. mam wyciągnąć wnioski po kolejnym zagotowaniu wody na herbatę .
  Bez odpowiedniego/kumatego trenera nic nie będzie i tyle.
  A jeśli problem z decyzją to niech Broma skierują by go „przestudiował” jakiś program firmy HR (np firmy Randstadt). Korzystałem z tej firmy . Drogo, ale sprawdziło się po zatrudnieniu pracowników na tzw „wyższe stanowiska”.
  Ot taka, bezpłatna, pragmatyczna rada.

 23. arturlag pisze:

  Najlepiej dla wszystkih było by, gdyby został zwolniony po Spartaku, no ale można było ewentualnie uznać że każdemu trenerowi może przydarzyć się poważna wdka

 24. arturlag pisze:

  Wpadka, więc od tego czasu gość powinien być baczniej obserwowanym Wtedy nawet nasz kochany zarząd musiał by zauważyć że obsuwamy się po równi pochyłej i że może być już tylko gorzej z tym panem u steru. Więc moim zdaniem nie powinno JVDB być w Lechu najpóźniej od meczu z Pogonią. A tak obawiam się że za chwilę może być za późno na ratowanie sezonu

 25. Hazaj pisze:

  Nie piszcie o „dobrej kadrze” bo to zabawne. „Jakość na papierze” nie liczy się. Liczy się zespół ( w tym trener). Banalna prawda. Dowodów na to że całkiem przeciętne zespoły zdobywały tzw „laury” aż za dużo. Na teraz – Kiepscy z Wrocka prowadzący w lidze ( choć nie wiadomo jak to się skończy) .
  Wniosek prosty – na teraz NIE MA ZESPOŁU są jednostki , a to nie lekkoatletyka. Zresztą przy odpowiednim trenerze taki np Samiec-Talar to „polski Dembele” ha ha ha ha.

 26. bombardier pisze:

  Absolutnie jestem za pozostawieniem trenera!
  Niech wypełni kontrakt. Wg mnie warto przyjrzeć się kopaczom.
  Wśród nich należy szukać WINNYCH kompromitujących porażek
  i kiepskiej gry. Hołubienia zagranicznych kopaczy czas skończyć!
  Żadnych „króli czy szeryfów” – zespół jest jeden i wszyscy są równi!

  • Hazaj pisze:

   Tak, o to chodzi. Uwierzyli w swoją „boskość”. To np widzę u Ishaka i Velde.

  • Pawel68 pisze:

   Trener do wyjebania
   od razu 3msc temu,a następny trener niech piłkarzom pokaże jak się trenuje,a nie k..2 treningii na tydzień.Przyjeżdza żydzew i ma ponad 10km więcej przebiegniętych km.Czy w tym k..amatorskim klubie są kary finansowe i odsunięcie od składu do rezerw i rozwiązanie kontraktów!?Ja nie pamiętam!BO LECH POZNAŃ TO RUTKOWSKI PIOTR człowiek który nie ma pojęcia co to jest piłka nożna…

   • Hazaj pisze:

    1 – Ostatnie zdanie po prostu głupie. Przeczytaj je sobie i pomyśl. Sezon 21/22 MPolski, sezon 23/24 największe w XXI wieku osiągnięcie Lecha w rozgrywkach UEFA.
    To pilkarzom i trenerowi gacie opadły na kostki!

    A poza tym, ilość wybieganych kilosów nijak ma się do klasy zespołów. Oglądaj LM ( tam jakby nie wiedział grają najlepsi w te klocki”) . Ten wskażnik najmniej wany w statystykach pomeczowych. No i „rozwiązanie kontraktów” – chyba piszesz o grze w badmintona, w piłce to zajebiście trudna sprawa jakbyś nie wiedział Poczytaj o piłce nożnej , pomyśl, pisz.

   • Pawel68 pisze:

    Tomek powiedz temu Piotrowi żeby zabrał Brooma pod pachę i niech wypierdala,może z nimi się zabierz!

   • Hazaj pisze:

    Dziękuję, nie skorzystam z propozycji- „tu jestem szczęśliwy i tu czuję się dobrze” 😉

   • Levin_9 pisze:

    3-4 km nie mają większego znaczenia, 11 to już jeden dodatkowy zawodnik.

 27. Ekstralijczyk pisze:

  ”Zimą. Powinniśmy dograć rundę jesienną z van den Bromem a później zmienić trenera.”

 28. Ostu pisze:

  I kto będzie tego trenera wybierał…?
  Tom Drząs…?
  Sam Złotousty się podejmie ..?
  „fachowcy” jak cholera…
  Powodzenia….

 29. leftt pisze:

  Zaznaczyłem zimę, żeby spokojnie (?) poszukać nowego. Chociaż liczę na to, że poszukiwania już trwają. Brom już chyba jest myślami gdzie indziej i raczej nie liczy na to, że za rok o tej porze dalej tutaj będzie.
  Ale jedno zastrzeżenie: jeżeli odpadniemy z Arką, to można i trzeba się pożegnać od razu. W tym przypadku stężenie dziadostwa na metr kwadratowy wyp….li skalę i można dojechać do przerwy na Rumaku.

 30. Levin_9 pisze:

  Zimą, z zastrzeżeniem o którym napisał @leftt