105. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W środę, 27 grudnia 2023 roku przypada już 105. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie 105 lat temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli największy niepodległościowy oraz zwycięski zryw w historii Polski. To właśnie dzisiaj 27 grudnia w Poznaniu, na ulicach wielkopolskich miast, miasteczek, w całym regionie będzie niosło się głośne „Cześć i Chwała Bohaterom!”.

W dniu 105. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wszystkie osoby czujące się Poznaniakami czy Wielkopolanami mogą wywiesić flagi narodowe lub powstańcze w celu uczczenia tego ważnego wydarzenia. Dziś głównie o godzinie 16:40 w całej Wielkopolsce zawyją syreny, zabiją dzwony kościołów, a wtedy będąc w jakimkolwiek miejscu poza domem zatrzymajmy się na chwilę, żeby oddać hołd bohaterom, którzy wywalczyli dla nas niepodległość.

Przypomnijmy, że Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w czasie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy dnia 26 grudnia zatrzymał się w Poznaniu wygłaszając przemówienie do Polaków przed hotelem Bazar. Dzień później 27 grudnia Niemcy zaczęli napadać na Poznaniaków oraz Wielkopolan, przez co doszło do zamieszek, a później do walk. Powstańcy Wielkopolscy dość szybko opanowali większą część Prowincji Poznańskiej i dzięki zwycięstwu ta została przyłączona do Rzeczypospolitej Polskiej.

Powstanie Wielkopolskie trwające 52 dni zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Przed dwoma laty 27 grudnia stał się Świętem Państwowym. Tradycyjna iluminacja świetlna będzie miała miejsce dziś o godzinie 16:40 w Poznaniu. Race zostaną opalone na trasie: Dworzec Letni – Św. Marcin – al. Marcinkowskiego – Plac Wolności.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Przydatne linki dla osób zainteresowanych Powstaniem Wielkopolskim:

>> pw.ipn.gov.pl
>> 27grudnia.pl
>> PowstanieWielkopolskie.pl
>> Powstanie Wielkopolskie


> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

17 komentarzy

 1. legat79 pisze:

  Chwała Bohaterom!!!

 2. leftt pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom! Mojemu Dziadkowi też.

 3. Szota Arweladze pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom! I w mojej rodzinie byli Powstańcy, którzy ryzykowali życie w tym patriotycznym zrywie. Nie czas i miejsce by się o tym rozpisywać, najważniejsze że Pamięć o tych wszystkich Bohaterach, kultywowana w tak widomy sposób przez Kibiców Kolejorza, trwa i trwać będzie!

 4. Toruń pisze:

  Chwała i pamięć na Zawsze!!!!!!!

 5. Erwin pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!

 6. kibol z IV pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom !

 7. Zbychu pisze:

  Cześć i wieczna pamięć Bohaterom, flagi obowiązkowe!

 8. Levin_9 pisze:

  🇵🇱 105🕯

 9. mario pisze:

  🇵🇱
  💪💪💪
  oddajmy dzisiaj hołd Bohaterom chociaż myśląc o nich

 10. Kibic z Bydgoszczy pisze:

  W dzisiejszych czasach, wielu Polakom trzeba przypominać, że byli ludzie którzy walczyli i wywalczyli nam wolność i niepodległość. Dlatego wielka radość, że Powstanie Wielkopolskie, co prawda zaledwie dwa lata temu, ale stało się świętem państwowym.
  W wielu akcjach kultywujących pamięć o powstańcach biorą udział kibice. Nie jest to przypadek. Tożsamość narodowa oraz duma z bycia Polakiem, a także patriotyzm lokalny, jak ja to nazywam, z bycia kibicem na przykład naszego Lecha Poznań są bardzo mocno ze sobą powiązane.
  Brakuje w Polsce ludzi, na wysokich stanowiskach państwowych, którym los naszej Ojczyzny nie jest obojętny. Dlatego cieszy mnie każde nawiązanie do pamięci o tych bohaterach narodowych, dla których wolna Polska była najważniejsza.
  Chwała naszym Bohaterom Powstania Wielkopolskiego!

  • mario pisze:

   tak jest, 👍👏

  • Zbychu pisze:

   100% racji. Rola kiboli w pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim jest ogromna.

  • Pawelinho pisze:

   Kibic z Bydgoszczy

   W zasadzie podpisuje się pod tym co napisałeś w kontekście ludzi zajmujących na wysokich stanowiskach państwowych, który grają pod interesy obcych krajów, ale wracając do samego Powstania Wlkp jako ważnego wydarzenia w kontekście historycznym to cieszy fakt, że mimo ta świadomość wzrasta tym bardziej, że same święto zostało w końcu podniesione do rangi święta państwowego. Tym bardziej warto o tym powstaniu mówić i przypominać niektórym nieco oderwanym od rzeczywistości ludziom, że to dzięki patriotom Polska jest w takim miejscu w jakim jest, a przecież do 1918 roku przez 123 nie było naszego państwa na mapach świata. Chociaż mam wrażenie, że obecni politycy mają to gdzieś, ale obyśmy nigdy nie musieli stanąć przed takimi wydarzeniami jak powstańcy.

 11. kilo82 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom! Po południu iluminacja, a wieczorem bieg pamięci.

 12. koles z gostynskiego pisze:

  Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim. Mam jednak niedosyt ilości wywieszonych flag powstańczych, czy narodowych.

 13. stary pisze:

  Myślę że w tamtych czasach praktycznie w każdej rodzinie wielkopolskiej były osoby zaangażowane w ten zryw wolnościowy .Ja miałem dwóch dziadków ,którzy mi opowiadali o wydarzeniach z czasu powstania .A ponieważ telewizja w latach 60 była taka sobie to te opowiadania łykałem jak ryba powietrze .To były PIĘKNE CHWILE MOJEGO DZIECIŃSTWA .

 14. Pawelinho pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!