Trudna runda stoperów

Jesienią były już trener Lecha Poznań, John van den Brom skorzystał z usług łącznie pięciu środkowych obrońców. Za stoperami trudna runda, podczas której poszczególni zawodnicy nie mogli ustabilizować formy, nie umieli wskoczyć na wyższy poziom lub zmagali się z różnymi problemami.

Pomimo zdobycia 4 goli przez stoperów runda jesienna 2023 w wykonaniu naszych środkowych obrońców nie była dobra. Nie było piłkarza w wysokiej formie, który utrzymywałby równą dyspozycję przez całą jesień. Byłoby nawet jeszcze gorzej, gdyby nie Miha Blazić, który okazał się solidnym, najlepszym letnim transferem.

W rundzie jesiennej 2023 najwięcej spośród czterech środkowych obrońców grał Antonio Milić, który w drugiej połowie poprzedniego roku opuścił tylko 3 mecze. Chorwat był filarem defensywy Lecha Poznań, ale w wielu spotkaniach sprawiał wrażenie obrońcy pod formą, zawodnika grającego tak jakby na zaciągniętym hamulcu ręcznym. 30-letni lewonożny stoper słabo wyglądał m.in. w Szczecinie czy z Widzewem, gdy zawalił jedną z bramek i obejrzał jeszcze żółtą kartkę. Bez wątpienia jednym z celów nowego sztabu szkoleniowego będzie poprawienie dyspozycji Milicia, który jest dla nas zbyt ważnym piłkarzem, żeby nie dbać o jego formę.

Asysty: 0

Solidna jesień jest za Mihą Blaziciem, który miał przeciętne wejście do Lecha Poznań. Z upływem rundy było tylko lepiej, Słoweniec zaliczył kilka dobrych występów grając momentami lepiej od Antonio Milicia. Zawodnik, który latem 2024 uda się na Euro opuścił w minionej rundzie tylko 4 mecze. W 21 spotkaniach strzelił gola na wagę remisu w Lubinie oraz zaliczył asystę. 31-letni zawodnik według ocen internautów KKSLECH.com łącznie 2 razy znalazł się w TOP3 (gracze z najwyższymi ocenami po meczach), w tym raz miał najwyższą średnią notę. Bez wątpienia Mihę Blazicia stać na jeszcze lepszą grę w przyszłości.

Asysty: 1 (w LKE)

Z różnych powodów kiepską rundę jesienną ma za sobą Filip Dagerstal, który w drugiej połowie minionego roku wystąpił tylko 8 razy. Szwed podczas wakacji zaliczył raptem 90 minut w 2 różnych meczach grając w Trnawie i we Wrocławiu. We wrześniu wrócił do regularnej gry strzelając swoją pierwszą bramkę w niebiesko-białych barwach w derbowym spotkaniu z Wartą. Jeszcze w tym samym miesiącu doznał urazu musząc opuścić plac gry w pierwszej połowie meczu z Rakowem, podobna sytuacja miała miejsce 28 października, kiedy Filip Dagerstal w ostatnich minutach meczu z Cracovią doznał tym razem kontuzji stawu skokowego. Od tamtej pory nie pojawił się już na murawie.

Asysty: 0

Bardzo niezadowolony z powrotu latem do Lecha Poznań może być Maksymilian Pingot, który jesienią więcej grał w rezerwach niż w pierwszym zespole. 21-letni stoper otrzymał w pierwszej drużynie tylko 4 szanse, w tym przeciwko Żąlgirisowi w Kownie od 46 minuty oraz III-ligowemu Zawiszy Bydgoszcz. Pingot w Ekstraklasie zagrał zaledwie 2 razy występując z Wartą (od 61 minuty na lewej obronie) i w ostatnim kwadransie w Krakowie. Przyszłość tego piłkarza przy Bułgarskiej nie zapowiada się dobrze, wychowanek Kolejorza niebawem ponownie będzie wypożyczony.

Asysty: 0

Z wiadomego powodu kilka miesięcy stracił Bartosz Salamon. Dzięki decyzji UEFA doświadczony stoper mógł wznowić treningi jeszcze w 2023 roku i jego występ w Radomiu po tak długiej przerwie można uznać za dużą niespodziankę. 32-latek w meczu z Radomiakiem rozegrał pełne 90 minut oglądając od razu żółtą kartkę. Zima będzie ważnym czasem dla Salamona, wszyscy liczą na dobrą postawę tego stopera wiosną 2024 roku, który może okazać się dużym wzmocnieniem Kolejorza.