UEFA Youth League po reformie

Latem w życie wejdzie duża reforma UEFA, która obejmie nie tylko Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Ligę Konferencji. Reformę przejdzie też młodzieżowa Liga Mistrzów, o którą walczy obecnie Mistrz Polski, Lech Poznań.

O reformie UEFA, w tym o likwidacji fazy grupowej pisaliśmy już kilka razy. Dziś warto poświęcić trochę więcej miejsca młodzieżowej Lidze Mistrzów, w której Lech Poznań grał dotąd 2 razy i nigdy nie przebrnął I rundy. Kolejorz U-19 w tym sezonie broni tytułu Mistrza Polski będąc obecnie na dobrej drodze do zajęcia 1. lokaty. Podopieczni Bartosza Bochińskiego po rundzie jesiennej mają aż 9 oczek przewagi nad wiceliderem, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że za niespełna pół roku reforma UEFA będzie nas dotyczyła.

W obecnej reformie są dwie ścieżki. Jest ścieżka dla juniorskich mistrzów danego kraju i druga, w której grają młodzieżowe drużyny seniorskich zespołów występujących w fazie grupowej Champions League. W ścieżce dla młodzieżowowych mistrzów grał ostatnio Lech Poznań będący przedstawicielem federacji będącej na miejscach 1-32 w rankingu UEFA. Od nowego sezonu 2024/2025 udział w ścieżce mistrzowskiej UEFA Youth League weźmie juniorski mistrz już z każdej federacji, jaka jest zrzeszona w UEFA. Jeśli seniorski zespół juniorskiego mistrza danego kraju zakwalifikuje się także do ścieżki ligowej nowej Ligi Mistrzów, to w UEFA Youth League wystąpi za niego juniorski wicemistrz w konkretnym kraju.

Po reformie dotyczącej juniorów starszych Lecha Poznań ścieżka mistrzowska UEFA Youth League będzie składała się z trzech rund (mecz i rewanż w każdej fazie). Następnie w 1/16 finału zostaną rozegrane już pojedyncze spotkania. I tak juniorskie zespoły 1-6 ze ścieżki ligowej nowej Ligi Mistrzów zagrają z drużynami 17-22 z tej samej ścieżki, a zespoły 7-16 ze ścieżki ligowej nowej Ligi Mistrzów zmierzą się z 10 ekipami ze ścieżki mistrzowskiej UEFA Youth League.

Przed 1/8 finału UEFA Youth League dojdzie już do losowań par, a półfinały i finał odbędą się tak jak w obecnej formule – na neutralnym terenie. Co to wszystko oznacza dla Lecha Poznań U-19? Kolejorz w sezonie 2018/2019 i 2023/2024 miał pecha w losowaniu I rundy UEFA Youth League trafiając na Mistrza Miemiec oraz Mistrza Francji. Od lata 2024 z racji większej liczby juniorskich mistrzów krajowych mógłby mieć więcej szczęścia w losowaniu, jeśli oczywiście wiosną obroni tytuł Mistrza Polski.

Zasady losowania ścieżki mistrzowskiej (w starej formule nie było rozstawień czy współczynników) nie są znane, dokładne terminy pierwszego losowania czy jesiennych meczów ścieżki mistrzowskiej UEFA Youth League 2024/2025 są natomiast podane poniżej. Do tematu reformy i ogólnie młodzieżowej Ligi Mistrzów będzie można wrócić po zakończeniu trwających rozgrywek, jeżeli Kolejorz U-19 w czerwcu obroni tytuł Mistrza Polski Juniorów Starszych wygrywając ponownie CLJ.
Ważne terminy ścieżki mistrzowskiej Młodzieżowej Ligi Mistrzów po reformie:

03.09 – Pierwsze losowanie UEFA Youth League 2024/2025
18.09 – I runda UEFA Youth League
02.10 – I runda UEFA Youth League (rewanże)
23.10 – II runda UEFA Youth League
06.11 – II runda UEFA Youth League (rewanże)
27.11 – III runda UEFA Youth League
11.12 – III runda UEFA Youth League (rewanże)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <