Zimowe okna w Europie

Na Starym Kontynencie trwa obecnie zimowe okno transferowego w sezonie 2023/2024. Okienko trwa również w Polsce, aczkolwiek tylko nieoficjalnie. Zgodnie z zasadami FIFA w naszym kraju jeszcze nie można rejestrować nowych zawodników do rozgrywek PKO Ekstraklasy.

Oficjalnie zimowe okienko w PKO Ekstraklasie 2023/2024 jeszcze się nie otworzyło, a dopiero po jego otwarciu kluby będą mogły uprawniać nowych piłkarzy do występów w polskiej lidze. Wcześniej klub pozyskujący nowego zawodnika może korzystać z usług nowego nabytku podczas treningów czy sparingów, jeśli oczywiście zezwolą na to władze poprzedniego klubu danego piłkarza, który był związany kontraktem.

W Europie obowiązuje tzw. „system TMS FIFA”. Według niego zimowe okienko w Ekstraklasie otworzy się 29 stycznia i zakończy 27 lutego, czyli po trzech kolejkach rundy wiosennej. Start w naszej lidze zimowego okna dnia 29 stycznia oznacza, że kluby po pozyskaniu danego zawodnika będą miały kilkanaście dni na zebranie i dostarczenie do Ekstraklasy wszystkich potrzebnych dokumentów, w tym certyfikatu nowego piłkarza, który jest niezbędny do uprawnienia nowego gracza do występów w meczach o stawkę (pierwsze odbędą się w piątek, 9 lutego).

Według oficjalnych danych FIFA dostępnych -> TUTAJ zimowe okienko transferowe 2024 trwa obecnie i zakończy się 1 lutego choćby w Anglii, Niemczech, we Francji, we Włoszech, w Belgii, Holandii, Hiszpanii czy w Szkocji.

Szybciej niż u nas, bo już w pierwszym tygodniu lutego zimowe okno 2024 zamknie się m.in. Austrii, Izraelu czy w Turcji. Na tle innych, nawet średnich pod względem poziomu lig europejskich zimowe okienko transferowe w Ekstraklasie zakończy się tym razem późno. W Chorwacji, Serbii, Szwajcarii, Słowenii, Rumunii czy na Węgrzech krócej będzie można pozyskiwać nowych piłkarzy.

Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w krajach europejskich, w których ligach toczy się systemem wiosna-jesień i w których przygotowania do nowego sezonu 2024 nie są nawet na półmetku. Na przykład na Białorusi czy w Szwecji zimowe okno transferowe 2024 zamknie się w marcu, w Norwegii potrwa nawet do początku kwietnia.
Ostatni dzień zimowego okna transferowego 2024 w wybranych ligach europejskich:

31 stycznia – Cypr, Malta
1 lutego – Anglia, Hiszpania, Francja, Włochy, Belgia, Niemcy, Francja, Holandia
2 lutego – Portugalia
6 lutego – Izrael, Austria
9 lutego – Turcja
12 lutego – Rumunia
14 lutego – Węgry
15 lutego – Chorwacja, Szwajcaria
16 lutego – Serbia
21 lutego – Słowacja
22 lutego – Czechy
27 lutego – Polska
29 lutego – Bułgaria
12 marca – Ukraina
27 marca – Szwecja
3 kwietnia – Norwegia

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz