Sparing: Lech Poznań – Szachtar Donieck 1:3

O godzinie 16:00 czasu polskiego (18:00 lokalnego) początek trzeciego z czterech meczów towarzyskich Lecha Poznań w trakcie zimowych przygotowań do rundy wiosennej sezonu 2023/2024. Dziś rywalem Kolejorza w sparingu jest czwarty obecnie zespół ligi ukraińskiej, obecny mistrz swojego kraju oraz uczestnik fazy pucharowej Ligi Europy, Szachtar Donieck. Wszystkich kibiców Kolejorza zapraszamy do śledzenia raportu meczowego NA ŻYWO z tego spotkania, na łamach serwisu KKSLECH.com.

null Raport NA ŻYWO (sparing)

null 1 – 15 minuta

1 min. – Mecz z Szachtarem rozpocznie się z małym opóźnieniem.
1 min. – Gramy od 16:04.
2 min. – Szachtar zaczął od gry wysokim pressingiem.
4 min. – Ukraińcy prowadzą grę wymieniając wiele podań.
5 min. – null Nie działa Wam transmisja LechTV? Lepiej włączyć transmisję Szachtara. Obraz działa płynnie -> TUTAJ.
6 min. – Już nie po raz pierwszy Lech ma problemy techniczne, których nie mają inni.
7 min. – Natomiast na murawie mecz zaczął się wyrównywać. Poznaniacy więcej utrzymują się przy piłce.
9 min. – Velde ściął z piłką do środka i oddał celny strzał z ostrego kąta.
10 min. – Ostry faul Murawskiego, sędzia musiał wstrzymać grę i uspokoić sytuację na murawie.
11 min. – null Błąd naszej obrony, zawodnik Szachtara minął Mrozka, ale uderzając z ostrego kąta nie dał rady trafić do siatki.
12 min. – Bardzo dobry odbiór Sousy w środku pola i rozegranie piłki do prawej strony. Dośrodkowanie Pereiry było już złe.
15 min. – Pierwszy kwadrans pełen walki.

null 16 – 30 minuta

16 min. – Salamon znów łatwo ograny przez rywala, na szczęście Douglas zdołał wybić futbolówkę na rzut rożny.
19 min. – null Nie są to puchary, nie jest to oficjalny mecz, ale wypada podać jedną informację na temat rywala. W składzie Szachtara nie ma na razie Artura Rudko.
21 min. – null 0:1. Szachtar kapitalnie wyszedł spod pressingu i wykorzystał kontrę. Douglas był za daleko od Zubkova, który trafił na 1:0 dla Ukraińców.
21 min. – Ta akcja musi zostać przenalizowana. Szachtar poklepał jakby grał z juniorami Lecha, ustawienie naszej obrony było fatalne, lecz już wcześniej nasz zespół zbyt łatwo pozwolił rywalowi wyjść spod pressingu.
23 min. – Dośrodkowanie Douglasa w pole karne, Ishak popełnił faul w ataku.
24 min. – Drugi dzisiejszy sparing jest tylko dowodem na to, jak wielki problem mamy na lewej obronie. Z Mariborem kiepsko w defensywie wyglądał Andersson, teraz bramkę zawalił źle ustawiony Douglas.
25 min. – null Przerwa w grze, ucierpiał Ishak, który jest opatrywany przez sztab medyczny.
26 min. – null Ishak zszedł, wszedł Gurgul. Bronimy wyniku 0:1?
28 min. – Lech gra bardzo ryzykownie krótkimi podaniami już od bramkarza.

null 31 – 45 minuta

30 min. – null Co to za dziwny manewr Rumaka? Velde gra na szpicy, na lewej pomocy Gurgul.
31 min. – Niestety Salamon gra równie słabo, jak z LASK Linz. Widać brak dynamiki.
33 min. – Przez chwilę próbowaliśmy grać w ataku pozycyjnym. Niestety na próbach się skończyło.
34 min. – null A co się stało Ishakowi? Szwed starł się z bramkarzem i trzymał się za bark. Zostaliśmy zatem z Szymczakiem w ataku (w tym sparingu z Velde).
37 min. – Ofensywni zawodnicy Szachtara przewyższają umiejętnościami naszych piłkarzy. Nie ma w tym nic dziwnego, mimo wojny Szachtar w tym sezonie przeznaczył na transfery ponad 20 milionów euro. My takich pieniędzy pewnie nigdy nie wydamy.
42 min. – null 0:2. „Brawo”. Tak się kończy gra krótkimi podaniami od bramkarza. Mrozek nie pomyślał, podał do Sousy, ten nie zdążył do piłki, przejęli ją Ukraińcy, którzy bez trudu strzelili gola.
43 min. – Lech w tej połowie wygląda bardzo słabo. Widać różnicę piłkarską pomiędzy Szachtarem a przeciętnym słoweńskim Mariborem będącym daleko za liderem w swojej lidze.
44 min. – Salamon znowu zgubił rywala. Na szczęście tym razem na posterunku był Mrozek.
45 min. – Do przerwy Lech przegrywa z Szachtarem 0:2. W ofensywie jesteśmy bezzębni, w obronie gramy tak samo źle, jak z LASK Linz prezentując jeszcze drugiego gola Ukraińcom. Bartosz Salamon na razie nie jest stoperem na pierwszą jedenastkę.

null 46 – 60 minuta

46 min. – Gramy dalej.
50 min. – Groźny rzut rożny dla Szachtara. Na końcu Mrozek wyłapał piłkę.
51 min. – Lech z uporem chce grać od tyłu krótkimi podaniami. Już dziś wiadomo, jak będą z nami grali wszyscy najbliżsi rywale. Zdecydowany pressing wystarczy na taką przewidywalną grę.
54 min. – Karny dla Szachtara po faulu Karlstroma.
55 min. – null Mrozek zmylony. 0:3.
56 min. – Taki sparing nie ma sensu. Lech nie jest rywalem dla Szachtara, wygląda fatalnie w każdej formacji, tu może dojść do pogromu, jeśli Szachtar nie zwolni tempa.
56 min. – null Ucierpiał Pereira. Leży na murawie i mocno cierpi.
58 min. – Pereira na szczęście wstał.

null 61 – 75 minuta

61 min. – Gra Lecha jest gorsza od wyniku. Naprawdę źle to wygląda.
64 min. – W Szachtarze gra teraz Artur Rudko, który jest jakąś tam szansą dla Lecha na gola.
65 min. – Rajd Gurgula lewą flanką, wejście w pole karne i dobra interwencja ukraińskich obrońców.
65 min. – Tym razem indywidualny rajd Velde, po którym Norweg był faulowany. Jedenastka dla Lecha.
67 min. – 1:3. Hotić uderzając z rzutu karnego trafił w słupek, ale udanie dobił Gurgul.

null Gurgul
null bez asysty

68 min. – null Poprzeczka ratuje Lecha przed utratą kolejnego gola. Za chwilę Ukrainiec dobił jeszcze niecelnie.
68 min. – Mimo liczebnej przewagi Lecha w polu karnym Szachtar bez trudu stworzył kolejną okazję.
72 min. – Strata Karlstroma w środku pola i strzał Ukraińców z dużej odległości. Piłka w rękawicach Mrozka.
74 min. – null Velde wymanewrował obrońców i oddał efektowny strzał z trudem obroniony przez Rudko! Norweg znowu pracuje na bardzo dobrą notę.
75 min. – Przed nami ostatni kwadrans, Rumak wciąż przeprowadził tylko jedną zmianę.

null 76 – 90 minuta

76 min. – Ostry faul na Karlstromie, sędzia nie reaguje.
80 min. – Sousa szukał podaniem Velde. Ukraińcy połapali się w tej akcji.
83 min. – null Dla przypomnienia wyniki poprzednich 3 sparingów Lecha z Szachtarem: 0:3, 0:1 i 1:1 (lata 2019-2021).
84 min. – W końcówce meczu trochę więcej z gry ma Lech.
88 min. – Tempo sparingu mocno spadło. Na szczęście Szachtar jest już pewny zwycięstwa i nie podkręca tempa.
90 min. – Koniec. Lech – Szachtar 1:3. Poznaniacy po słabej grze, a już szczególnie w obronie, gładko przegrali z Ukraińcami. Jutro Kolejorz wróci do Polski, od poniedziałku będzie przygotowywał się na swoich obiektach. W sobotę, 3 lutego czeka go jeszcze towarzyski mecz z Wisłą Płock.

null Trzeci zimowy sparing 2024, czwartek, 25 stycznia, godz. 16:00
null Lech Poznań – Szachtar Donieck 1:3 (0:2)

null Bramki: 67.Gurgul – 21.Zubkov 42.Bondarenko 55.Tsukanov – k.

null Asysty: 1:3 – bez asysty

null Lech: Mrozek – Pereira, Salamon, Blazić, Douglas – Murawski, Karlstrom – Hotić, Sousa, Velde – Ishak (26.Gurgul).

null Kapitanowie Lecha: Ishak, Murawski

null Ustawienie Lecha: 1-4-2-3-1

null Trenerzy: Rumak – Pusić

null Stan murawy: Dobry (równa płyta boiska)