Wiosny Rumaka

W sobotę, 10 lutego trener Mariusz Rumak poprowadzi Lecha Poznań w 102 meczu. Przed doświadczonym już szkoleniowcem czwarta runda wiosenna na ławce trenerskiej Kolejorza, który za jego kadencji zawsze grał lepiej wiosną niż jesienią.

W latach 2012-2014 zespół Lecha Poznań prowadzony przez Mariusza Rumak zawsze był czołową drużyną w rundzie wiosennej, która na koniec sezonu wywalczała awans do europejskich pucharów. Wiosnę 2012 na ławce zaczął Jose Bakero, który po dwóch porażkach został zwolniony. Później przyszedł Mariusz Rumak potrafiąc wygrać wiosną łącznie 27 meczów i zdobyć 88 punktów.
WIOSNA 2012

Mariusz Rumak przejął Lecha Poznań krótko fatalnym starcie zespołu w rundzie wiosennej 2012. Kolejorz na inaugurację wiosny przegrał u siebie z GKS-em Bełchatów 0:1, później poległ z Ruchem w Chorzowie 0:3 (ostatnia porażka Lecha z tym rywalem) i trener Jose Bakero jeszcze nie dojechał autokarem do Poznania, a już otrzymał informację o zwolnieniu. Ze względów m.in. oszczędnościowych klub nie szukał wtedy nowego trenera, tymczasowo zespół objął asystent Hiszpana, czyli Mariusz Rumak mający wówczas 35 lat.

Drużynę Kolejorza przejął trener specjalizujący się w szkoleniu młodzieży, który osiągał z nią sukcesy w rozwijającej się wtedy klubowej akademii. Mariusz Rumak na ławce pierwszego zespołu zadebiutował dnia 9 marca 2012 roku bezbramkowym remisem z Wisłą w Krakowie. Później przegrał 3 kolejne mecze bez zdobycia choćby gola odpadając m.in. z Wisłą Kraków w 1/4 finału Pucharu Polski (2 porażki 0:1). Co ciekawe do dziś jest to ostatnie odpadnięcie Kolejorza w ćwierćfinale oraz przedostatnie wiosną z rozgrywek o krajowy puchar. Od 20 marca 2012 roku ekipie Lecha Poznań została już tylko Ekstraklasa, w której do przełamania po serii 6 gier bez wygranej i to bez zdobycia gola doszło 25 marca (2:0 ze Śląskiem Wrocław u siebie).

Wspomniana wygrana zapoczątkowała krótką serię 3 zwycięstw w lidze. Później w okresie Wielkanocy zespół Rumaka pojechał do Kielc, gdzie przegrywając 0:2 wyciągnął remis 2:2. Następnie wygrał kolejne 4 mecze triumfując m.in. nad Legią w Warszawie 1:0 (prowadził ją Maciej Skorża) czy 3 maja u siebie 1:0. Tego dnia Lech Poznań po pokonaniu Podbeskidzia Bielsko-Biała zapewnił sobie matematyczny powrót do europejskich pucharów. Wówczas nasza drużyna na była na 3. pozycji w tabeli, brązowy medal straciła w ostatniej kolejce remisując w Łodzi z Widzewem 0:0. Niemniej od porażki 20 marca do końca sezonu Kolejorz zaliczył bilans 7-2-0 notując pod wodzą Mariusza Rumaka przyzwoitą wiosnę.

wiosna: 7-3-3, 13:10 (24 punkty w 13 kolejkach)
Miejsce na koniec jesieni: 5
Miejsce na koniec wiosny: 3
Miejsce na koniec sezonu: 4

Mariusz Rumak po jednym z wiosennych meczów 12 lat temu
null

WIOSNA 2013

Lech Poznań pod rządami Mariusza Rumaka zaliczył kapitalny start wiosny 11 lat temu. Wtedy na inaugurację pokonał Ruch w Chorzowie aż 4:0 (ostatnia domowa porażka Jacka Zielińskiego z Lechem), ale nie poszedł za ciosem. Lech nie umiał grać w Poznaniu, miał problem z prowadzeniem ataku pozycyjnego, przegrał z Polonią Warszawa 0:1 i zremisował z GKS-em Bełchatów 0:0. Dnia 1 kwietnia i to na śniegu rozpoczęła się za to świetna passa Kolejorza, która trwała przez ponad miesiąc.

Dnia 1 kwietnia 2013 roku Lech wygrał w Szczecinie 2:0, a później pokonał Lechię Gdańsk 4:2, Piasta Gliwice 3:0, Zagłębie Lubin 3:1, Jagiellonię Białystok 1:0, Wisłę Kraków 1:0 oraz Widzew Łódź 4:0. Dzięki serii 7 ligowych zwycięstw niebiesko-biali umocnili się na 2. pozycji zajmowanej już po jesieni i mocno naciskali na liderującą Legię. 18 maja przyszedł wielki test w Warszawie, który został oblany. Lech osłabiony m.in. brakiem Aleksandarava Toneva przegrał po karnym w końcówce 0:1 i o tytule mógł zapomnieć. Po tej porażce niebiesko-biali w kolejnych dwóch kolejkach ugrali tylko oczko, zwyciężyli dopiero na koniec sezonu 2012/2023 ogrywając Koronę Kielce 2:0.

W tamtych rozgrywkach Lech Poznań wywalczył pierwsze wicemistrzostwo kraju w swojej historii. Ligowy sezon 2012/2013 jak na tamte możliwości finansowe i kadrowe klubu nie był zły, minusem był tylko Puchar Polski przegrany jeszcze jesienią. Podczas wiosny 2013 ekipa Mariusza Rumaka ugrała aż 32 oczka w 15 kolejkach notując bilans 10-2-3, gole: 26:8.

wiosna: 10-2-3, 26:8 (32 punkty w 15 kolejkach)
Miejsce na koniec jesieni: 2
Miejsce na koniec wiosny: 2
Miejsce na koniec sezonu: 2

Mariusz Rumak po porażce z Polonią 0:1
null

WIOSNA 2014

Wiosna 10 lat temu była nerwowa, ale pełna emocji. Lech zaczął ją od wygranej ze Śląskiem Wrocław 2:1, by po paru dniach przegrać w Szczecinie aż 1:5. Na porażkę różnicą 4 goli zespół Mariusza Rumaka odpowiedział zwycięstwem różnicą 4 bramek rozbijając Piasta Gliwice 4:0. Na starcie wiosny 10 lat temu Kolejorz nie mógł ustabilizować formy, drugi rok z rzędu pod rządami Rumaka wskoczył na wyższy poziom wraz z nadejściem kwietnia. W dniach 5 kwietnia – 10 maja wygraliśmy wszystkie mecze (5 spotkań) pokonując kolejno Jagiellonię Białystok 6:1, Górnika Zabrze 3:0, Wisłę Kraków 3:0, Zawiszę Bydgoszcz 2:1 i Górnika Zabrze 2:1. Obniżka formy przyszła znowu pod koniec sezonu, już pod koniec pierwszej po reformie ESA37 tzw. grupy mistrzowskiej. W ostatnich 4 kolejkach sezonu 2013/2014 podopieczni Mariusza Rumaka zdobyli tylko 4 punkty remisując m.in. z Pogonią Szczecin, której Rumak przy Bułgarskiej jeszcze nigdy nie pokonał. W tamtych rozgrywkach Kolejorz ponownie był drugi wiosną i drugi na koniec sezonu notując w rundzie rewanżowej bilans 10-2-4, gole: 34:18 (32 punkty w 16 kolejkach). Niebiesko-biali prowadzeni przez Mariusza Rumaka drugie srebro z rzędu przypieczętowali w przedostatniej kolejce gromiąc u siebie Ruch Chorzów 4:0. Na koniec ponieśli drugą porażkę tamtej wiosny w Warszawie będąc wówczas zbyt słabym zespołem, by móc rywalizować z Legią o tytuł Mistrza Polski.

wiosna: 10-2-4, 34:18 (32 punkty w 16 kolejkach)
Miejsce na koniec jesieni: 4
Miejsce na koniec wiosny: 2
Miejsce na koniec sezonu: 2

Mariusz Rumak ze srebrnym medalem za sezon 2013/2014
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

5 komentarzy

 1. marcinos pisze:

  To jest trochę archeologia. 10 lat w piłce to szmat czasu, podobnie jak 10 lat w osobowości Rumaka. Luty wszystko wyjaśni, żeby pozostać w walce o mistrza trzeba zdobyć 9 punktów w tym koniecznie pokonać śląsk.

 2. Przemo33 pisze:

  Jeśli można upatrywać w czymś nadziei na wiosnę, to właśnie w przytoczonych powyższych statystykach dotyczących wyników w rundach wiosennych pod wodzą Rumaka. Oczywiście, wiele się od tamtego czasu zmieniło, ale myślę, że fajnie by było powtórzyć poprzednie udane rundy wiosenne za Rumaka. Tym bardziej, że na papierze mamy kadrę na zdobycie przynajmniej jednego trofeum, a spokojnie możemy powalczyć o dublet. Pozostanę przy swoim chłodnym, realistycznym nastawieniu i na więcej niż podium i finał Pucharu Polski się nie nastawiam, ale nie mam nic przeciwko, gdyby Lech i Rumak pozytywnie zaskoczyli 🙂 Tak czy inaczej byłoby fajnie po raz kolejny rozegrać udaną, fajną rundę wiosenną pod wodzą Rumaka. Może tym razem wreszcie z jakimś trofeum 😉

 3. smigol pisze:

  To będzie inny Rumak i inny Lech. Wierzę że najlepszy…

  • Kosi pisze:

   Dobrze napisane. Rumak to na pewno inny trener i Lech nie będzie grał gorzej. Zagadką jest to jak będą grali inni, czy Legia będzie silniejsza, czy Raków słabszy. Nie wszystko może od nas zależeć.

 4. John pisze:

  W lidze ten Lech Rumaka dawał radę ale teraz to duża niewiadoma.
  Kadra Lecha jest dość mocna a jednak jest 8 punkty straty do Śląska.
  Sparingi też nie napawały optymizmem.

Dodaj komentarz