Różna końcówka przygotowań

Kluby PKO Ekstraklasy 2023/2024 mają tej zimy łącznie 5 tygodni na odpowiednie przygotowanie się do wiosennych zmagań, które potrwają od 9 lutego do 25 maja. Wszystkie drużyny rozpoczęły przygotowania w podobnym dniu, wiele zespołów nieco inaczej zakończy przygotowania do wznowieniu rozgrywek.
Zimowy plan przygotowań Lecha Poznań był tym razem bardzo podobny do tego, który miała Pogoń Szczecin. Obie drużyny poleciały razem na obóz do tureckiego Belek i wróciły do kraju najszybciej spośród całej Ekstraklasy (w piątek, 26 stycznia). Zagraniczne zgrupowanie zimą 2024 ma za sobą już 6 zespołów, za to rekordziści wrócą do Polski nawet ponad tydzień po Kolejorzu. Tym samym plan przygotowań Lecha Poznań od planu np. Warty Poznań, Zagłębia Lubin, ŁKS-u Łódź czy Rakowa Częstochowa mocno się różni, niebawem okaże się, kto miał skuteczniejszy plan zimowych przygotowań i kto lepiej rozpocznie wiosenne zmagania.

Lech Poznań mógł sobie pozwolić na powrót z Turcji już ponad 2 tygodnie przed inauguracją rundy wiosennej, gdyż posiada bardzo dobrą bazę treningową. Jedno z bocznych boisk ENEA Stadionu jest zaopatrzone w naturalną, podgrzewaną trawę, więc bez problemu piłkarze mogliby ćwiczyć nawet w trudnych, typowo zimowych warunkach. Patrząc na aurę za oknem Kolejorz idealnie trafił z terminem zgrupowania w Belek. W najbliższych dniach temperatura nie będzie przeszkadzała w zajęciach zespołu mającego jeszcze 10 dni np. na poprawę elementów, które w Turcji szwankowały.

Klub z Ekstraklasy i czas trwania zagranicznego obozu 2024:

13 dni – Cracovia Kraków, Korona Kielce, Legia Warszawa, ŁKS Łódź, Piast Gliwice, Raków Częstochowa, Zagłębie Lubin
11 dni – Jagiellonia Białystok, Radomiak Radom, Ruch Chorzów, Stal Mielec, Warta Poznań
10 dni – Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław
9 dni – Górnik Zabrze, Widzew Łódź

Puszcza Niepołomice

Klub z Ekstraklasy i data powrotu z zagranicznego obozu 2024:

26.01 – Lech Poznań, Pogoń Szczecin
27.01 – Cracovia Kraków, Korona Kielce, Śląsk Wrocław
29.01 – Piast Gliwice
30.01 – Górnik Zabrze, Radomiak Radom, Legia Warszawa
01.02 – Jagiellonia Białystok, Stal Mielec, Ruch Chorzów, Widzew Łódź
02.02 – Warta Poznań, Zagłębie Lubin
03.02 – ŁKS Łódź, Raków Częstochowa

Puszcza Niepołomice

Tej zimy Lech Poznań znalazł się wśród 7 drużyn, które przed startem rundy wiosennej 2023/2024 rozegrają 4 sparingi. Zupełnie w innym terminie będzie miała tzw. „próba generalna” poszczególnych ekip. W naszym przypadku ostatni mecz kontrolny tej zimy odbędzie się w sobotę, 3 lutego, czyli na koniec 4 mikrocyklu treningowego w tym roku oraz dokładnie tydzień przed inauguracją wiosny z Zagłębiem Lubin (sobota, 10 lutego, godz. 20:00).

Niektórzy ekstraklasowicze ostatnie towarzyskie spotkanie podczas zimowych przygotowań do rundy wiosennej 2023/2024 rozegrają już w środę, 31 stycznia i to jeszcze podczas obozu w Turcji/Hiszpanii. Na koniec zgrupowania z zagranicznymi klubami zmierzą się Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Stal Mielec, Widzew Łódź, Warta Poznań, Zagłębie Lubin, ŁKS Łódź i Raków Częstochowa. Już po powrocie do Polski sparing z zespołem z innej ligi czeka z kolei Cracovię oraz Pogoń Szczecin.

Ciekawe kontrolne starcie czeka przede wszystkim „Portowców”, którzy 4 lutego sprawdzą się na tle czołowego duńskiego klubu i uczestnika ostatniej fazy grupowej Ligi Konferencji, FC Nordsjaelland, natomiast „Zieloni” 3 dni przed inauguracją wiosny 2024 mają w planach towarzyski mecz z rezerwami Zagłębia II Lubin, ale w tym spotkaniu zaprezentują się raczej zmiennicy, dlatego taki sparing trudno będzie nazwać próbą generalną.

W przypadku Kolejorza wspomniana „próba generalna” przed wiosną 2024 odbędzie się w sobotę, 3 lutego, o godzinie 13:00. Jeszcze nie wiadomo, gdzie dokładnie zostanie rozegrany sparing z Wisłą Płock, czy będzie otwarty dla mediów, dla kibiców i czy chociaż zostanie przeprowadzona transmisja przez LechTV. Wiadomo jedynie tyle, że to podopieczni Dariusza Żurawia w ten weekend przyjadą na obiekty Lecha Poznań.

Klub z Ekstraklasy i liczba sparingów zimą 2024:

7 sparingów – Puszcza Niepołomice
5 sparingów – Cracovia Kraków, Legia Warszawa, Korona Kielce, ŁKS Łódź, Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Ruch Chorzów, Śląsk Wrocław, Warta Poznań, Zagłębie Lubin
4 sparingi – Lech Poznań, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Radomiak Radom, Raków Częstochowa, Stal Mielec, Widzew Łódź

Klub z Ekstraklasy i dzień próby generalnej przed wiosną 2024:

31.01, Jagiellonia Białystok – Zoria Ługańsk
31.01, Ruch Chorzów – FK Shkupi
31.01, Stal Mielec – IFK Varnamo
31.01, Widzew Łódź – Slovan Liberec
01.02, Zagłębie Lubin – Dinamo Batumi
01.02, Warta Poznań – Shkendija Tetovo
02.02, Legia Warszawa – Stal Rzeszów
02.02, ŁKS Łódź – FK Struga
02.02, Puszcza Niepołomice – Zagłębie Sosnowiec
02.02, Radomiak Radom – Motor Lublin
02.02, Raków Częstochowa – SC Dnipro-1
03.02, Lech Poznań – Wisła Płock
03.02, Piast Gliwice – Korona Kielce
03.02, Cracovia Kraków – Wiślanie Jaśkowice
03.02, Śląsk Wrocław – KKS Kalisz
03.02, Górnik Zabrze – MFK Rużomberok
04.02, Pogoń Szczecin – FC Nordsjaelland

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. 07 pisze:

    Ostatnie dni w Polsce lepsze od tych w Turcji. 🙂

Dodaj komentarz