Start w innych ligach

W najbliższy weekend zagraniczne zgrupowanie zakończą ostatni ekstraklasowicze, a to oznacza, że inauguracja rundy wiosennej sezonu 2023/2024 jest naprawdę blisko. Już w piątek, 9 lutego, o godzinie 18:00 meczem pomiędzy Stalą Mielec a Puszczą Niepołomice zostanie zainaugurowana 20. kolejka.
W sezonie 2023/2024 start piłkarskiej wiosny w PKO Ekstraklasie przypadł na 9 lutego. Nie jest to rekord naszej ligi, choćby rok temu Lech Poznań rywalizował o stawkę wiosną już dnia 27 stycznia, kiedy bezbramkowo zremisował na wyjeździe ze Stalą Mielec. Na tle innych lig, w tym krajów, w których mamy podobny klimat do tego panującego w Polsce ekstraklasowa wiosna ruszy w optymalnym terminie.

W ten sam weekend do rywalizacji przystąpią ligowcy w Austrii, Czechach, Serbii, Słowenii czy na Słowacji, aczkolwiek w Austrii kluby zaczną grać nieco wcześniej, bowiem wybranych czekają jeszcze mecze w ramach pucharu krajowego. Już w ten weekend runda wiosenna sezonu 2023/2024 ruszy na Węgrzech, od paru dni grają za to w Chorwacji, gdzie na zimowym obozie gościł Śląsk Wrocław mierząc się kontrolnie z Dinamem Zagrzeb oraz Hajdukiem Split.

Jeszcze wcześniej zaczęło wiosnę w Szwajcarii i dość niespodziewanie w lidze rumuńskiej. Rumuńskie kluby często były sparingpartnerami naszych rodzimych ligowców, z Rumunami dawniej grał nawet Lech Poznań, w tym roku kalendarzowym mecz kontrolny z rumuńskim zespołem był niemożliwy. Piłkarska wiosna 2024 w Lidze 1 rozpoczęła się bowiem już 19 stycznia co jest spowodowane inną formułą tamtej ligi (podział na grupę mistrzowską i spadkową).

Tydzień po Ekstraklasie na boiska wiosną wybiegną ligowe kluby z Bułgarii, Danii czy z Bośni, a z Ukrainy dopiero 24 lutego. Warto również zwrócić uwagę, kiedy rozpocznie się nowy sezon 2024 w krajach, w których liga toczy się systemem wiosna-jesień. W Szwecji, Norwegii oraz w Finlandii nowe rozgrywki rozpoczną się dopiero w dniach 30 marca – 6 kwietnia.

Oczywiście różny start piłkarskiej wiosny ma wpływ na różny termin trwania zimowego okienka transferowego w danym kraju. Tym razem terminy są nietypowe i często są zupełnie inne. Więcej na ten temat pisaliśmy -> TUTAJ. Dla przypomnienia zimowe okno transferowe 2024 w Ekstraklasie otworzyło się 29 stycznia i potrwa do 27 lutego.

Kiedy startuje piłkarska wiosna w wybranych ligach europejskich?

12 stycznia – Niemcy
19 stycznia – Rumunia
20 stycznia – Szwajcaria
26 stycznia – Chorwacja
2 lutego – Węgry
9 lutego – Polska, Austria, Słowacja
10 lutego – Czechy, Serbia, Słowenia
16 lutego – Bułgaria, Dania
17 lutego – Bośnia
24 lutego – Ukraina
9 marca – Mołdawia

30 marca – Szwecja (sezon 2024)
31 marca – Norwegia (sezon 2024)
6 kwietnia – Finlandia (sezon 2024)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz