Felieton kibica: Jesień w ocenach

Wszystkim internautom KKSLECH.com przypominamy o możliwości wyrażania swojego zdania nie tylko w „Śmietniku kibica” czy w komentarzach do newsów. Jednocząc na tej witrynie kibiców Lecha Poznań dajemy możliwości wygłaszania swoich opinii na stronie głównej witryny. Cykl „Twoim zdaniem” jest stworzony do tego, aby każda osoba chcąca dotrzeć ze swoją opinią do innych kibiców Kolejorza bez trudu mogła to zrobić.

W każdym tygodniu czekamy na Wasze najlepsze oraz najciekawsze teksty, które mogą pojawić się na łamach KKSLECH.com. Każdy z kibiców, który umie pisać, chce to robić i ma coś ciekawego do przekazania innym kibicom Lecha Poznań w sposób obszerny i ciekawy (także kontrowersyjnego) ma drogę otwartą do tego, by jego tekst na tematy sportowe przeczytało nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Czasem nie trzeba dodawać wpisu na przysłowie pół strony w „Śmietniku Kibica” bądź w newsach. Czasem wystarczy jeszcze trochę rozwinąć swoją myśl, odpowiednio ją zredagować i przesłać do nas w formie dowolnego tekstu. Dziś publikujemy jeden z nadesłanych artykułów przez kibica.

JESIEŃ 2023 W OCENACH KIBOLI

Lech Poznań jest na trzeciej pozycji w tabeli. Moim zdaniem lokata lepsza niż gra, a gra gorsza, niż potencjał naszej many. Przez cały czas ocenialiśmy piłkarzy. Redakcja już w kilku artykułach podsumowała rundę jesienną i cały rok A. D. 2023, dorzucę kilka statystyk.
Gdyby pod uwagę wziąć występy wszystkich piłkarzy, to najlepszy wynik wykręcił… Maksymilian Dziuba: 4,01. No, ale to był tylko jeden mecz, w dodatku wygrany. Na drugiej pozycji Kristoffer Velde, którego liczby Redakcja już opisała. Tak jak Redakcja też już pisała, najwyższą średnią ocen za pojedynczy mecz uzyskał Filip Marchwiński: 5,39. Na drugim miejscu K. Velde: 5,05 za mecz z Rakowem. Średnia ze średnich ocen zawodników całej drużyny wyniosła 2,86. W poprzedniej rundzie ta wartość wynosiła 3,02. Niby niewiele, ale jednak w dół. Średnia wszystkich pojedynczych ocen wyniosła 2,76, a na wiosnę 3,28. Oceny indywidualne powyżej 5,0 były jesienią jak widać tylko dwie 2, a wiosną – jeżeli dobrze policzyłem, bo liczyłem na szybko– 12. Kolejny regres. Ocen poniżej 2,0 – znowu, jeśli dobrze policzyłem– 72 jesienią, a w poprzedniej rundzie – 37.

Biorąc pod uwagę tylko tych graczy, którzy zagrali co najmniej kilka meczów, to na czele oczywiście Velde, za nim Radosław Murawski i Filip Bednarek (Ryc. 1).(Tu ogólna uwaga: na osi Y zawsze oceny w skali 1-6, na osi X – nazwiska). W poprzedniej rundzie pierwszą trójkę stanowili Dagerstal, Milić i Karlstroem. Policzyłem też różnicę pomiędzy średnią zawodnika i zespołu w danej rundzie i odjąłem wyniki dla jesieni i wiosny 2023. W ten sposób zminimalizowałem wpływ generalnie gorszej rundy jesiennej. Ale w takim układzie zawodnicy, którzy byli w obu rundach powyżej średniej zespołu, ale jesienią mniej niż wiosną, wypadają na czerwono (np. Pereira). Z drugiej strony np. Michał Gurgul uzyskał średnią poniżej średniej zespołu, ale na wiosnę jego średnia była o 0,78 niższa od średniej zespołu, a jesienią tylko o 0,43. Dlatego jego słupek jest zielony. W tym przeliczeniu progres zanotowało – sądząc po ocenach Czytelników – sześciu piłkarzy (Ryc. 2). No, ale jak napisałem, trudno uzyskać lepszą średnią, skoro wyniki meczów gorsze, oceny całego zespołu gorsze, w efekcie nastroje kiboli też gorsze i chęci do przyznawania wysokich ocen raczej nie ma. Tym bardziej brawa dla tej szóstki. Cieszy progres 3 wychowanków. W świetle słabej gry Anderssona zwyżka u Douglasa jest moim zdaniem bardzo ważna. Tyle, że w poprzedniej rundzie porównywaliśmy go do Rebocho, a teraz do Anderssona (który ma jednak dużo więcej meczów niż Douglas). Gdyby brać pod uwagę tylko oceny, to Barry z zawodnika „na uzupełnienie składu” awansował co najmniej na równoważnego podstawowego obrońcę, a kupiony jako podstawowy Elias Andersson stał się zawodnikiem „na uzupełnienie składu”. Zwłaszcza pod koniec rundy. Nie wygląda to zatem za dobrze, a przecież „To zawodnik dobrze operujący piłką i idealnie dopasowany do naszej filozofii gry (…)”, jak scharakteryzował go, Tomasz Rząsa (cytat z oficjalnej).

null

Ryc. 1. Średnia ocen zawodników w rundzie jesiennej 2023. Nie uwzględniono zawodników z małą liczbą rozegranych meczów.

null

Ryc. 2. Porównanie ocen zawodników w rundzie jesiennej 2023 i wiosennej 2023. Wynik przedstawia różnicę średniej ocen przyznanych jesienią i wiosną, z uwzględnieniem średniej ocen całej drużyny. Przy okazji zaglądania w stare artykuły z ocenami znalazłem działania chochlika, który namieszał w sprawozdaniu za oceny meczu z Jagiellonią:

null

Kurka, jak byłoby fajnie, gdyby tak zostało! Te dwie bramki wiele krwi nam napsuły i oby nie odbiły się czkawką na koniec sezonu. Złośliwy ten chochlik. Teraz popatrzmy na poszczególne formacje. Kasta. Tutaj na wykresie lepszym bramkarzem wydaje się Bednarek (Ryc. 3). Ale jak się bliżej przyjrzeć, to różnica jest bardzo mała (ok. 0,1). Liczba meczów rozegranych przez Mrozka była dużo większa, niż Bednarka. Pewnie by się te wyniki wyrównały zupełnie, gdyby obaj mieli na koncie podobną liczbę spotkań. Z drugiej strony, jeden – dwa gorsze lub genialne mecze i jeden z bramkarzy poszedłby w dół lub do góry. Wydaje mi się więc, że mamy dwóch w miarę równych bramkarzy. Dlatego chyba lepiej stawiać na młodszego. Średnia z ocen ich dwóch to 3,06, a w poprzedniej rundzie średnia ocen bramkarzy wyniosła 2,44. Ale wtedy na miejscu Mrozka był kto inny. Wśród środkowych obrońców wybił się Bartosz Salamon (Ryc. 4). To znowu efekt liczby meczów (meczu). Blazić, Dagerstal i Milić – w sumie na podobnym poziomie. Średnia formacji: 2,88 (w poprzedniej rundzie 3,62). Oceny poniżej 3 dla tych zawodników to wyraz dezaprobaty dla sposobu tracenia bramek. Jeśli mamy coś osiągnąć w kolejnej rundzie, to tutaj forma musi wyraźnie pójść w górę. Wśród bocznych obrońców wyróżnili się Pereira i Douglas (Ryc. 5). Pozostali – na tym samym poziomie. Średnia bocznych obrońców jeszcze niższa, niż w przypadku środkowych: 2,72 (wiosną 3,05). Jeszcze silniejsze wołanie o powrót do formy i wzmocnienia. Zawodnicy broniący na 2+ to nie jest coś, co w Lechu Poznań powinno mieć miejsce.

null

Ryc. 3. Średnie ocen bramkarzy Lecha Poznań.

null

Ryc. 4. Średnie ocen środkowych obrońców Lecha Poznań.

null

Ryc. 5. Średnie ocen bocznych obrońców Lecha Poznań.

Największą grupę zawodników stanowią pomocnicy. Tutaj przyporządkowałem Filipa Marchwińskiego, choć wielu z nas uważa, że powinien grać jako napastnik. O Dziubie już wspominałem. Z pozostałych wyróżnił się oczywiście Velde oraz Murawski i Karlstrom, także na tle całego zespołu (Ryc. 6). Średnia formacji to 3,02 i ta formacja wykręciła dziebko lepszy wynik niż wiosną, wtedy było 2,96. Ale bez Krzycha i Maksymiliana w tej rundzie byłoby to 2,89. Poważne zadanie dla zarządu i trenera: zabrymzować te klejdry o transferze, przekonać Kristoffera, żeby został co najmniej na rundę wiosenną, a przy tym żeby nie brynczał i nie stroił muków.

Napastnicy (Ryc. 7). Średnia formacji wynosi 2,47 (wiosną 3,06). Wliczyłem Norberta Pacławskiego, wcale nie obniżył ocen. Gdybyśmy zaliczyli tu też Filipa Marchwińskiego, średnia podskoczyłaby o 0,1. Znowu formacja na 2+. Zdecydowanie za słabo. Wiadomo, że kapitan po chorobie, pewnie jej skutki jeszcze długo będzie odczuwał. Moim zdaniem powinniśmy mieć drugiego równorzędnego napastnika, nie na uzupełnienie składu. Co więcej, powinien to być zawodnik mogący grać również w systemie z dwoma napastnikami, razem z Ishakiem. Marchwiński? Szymczak? Uważam, że raczej Marchwiński.

Ryc. 6. Średnie ocen pomocników Lecha Poznań.

null

Ryc. 7. Średnie ocen napastników Lecha Poznań.
No to teraz nasze najnowsze nabytki kochane. Nie uwzględniłem z wiadomych przyczyn Alego Golizadeha. Trudno byłoby cokolwiek oceniać. Na rycinie 8 przedstawiam tendencje zmian naszych ocen wystawianych Anderssonowi, Blazić’owi i Hotić’owi, zestawione ze zmianą tendencji ocen dla całej drużyny. O ile Blazić trzyma się tendencji dla drużyny, to Hotić i Andersson wyraźnie w dół. Kilka przyczyn, moim zdaniem. Po pierwsze, zaczęli całkiem dobrze, jak i cały zespół. Potem było dużo gorzej. Po drugie, im bliżej zimy, tym nastroje były gorsze, a to jak wszyscy wiemy, mocno wpływa na oceny. Po trzecie, stracone gole często obciążają przede wszystkim obrońców; Andersson często maczał nogi i głowę w stracie bramek (bo Alan Czerwiński to nawet raz maczał ręce), stąd duży zjazd. Po czwarte, no chyba jednak transfer Szweda nieudany. Hotić’a jeszcze bym tak ostro nie oceniał, na pewno przeszkodziła kontuzja. Mimo wszystko liczę, że w kolejnej rundzie razem z Golizadehem przekonają nas swoją grą.

null

Ryc. 8. Tendencja ocen nowych zawodników Lecha Poznań.

null

Nie byłoby tej drużyny bez jej trenera. Jak go ocenialiśmy? W większości gorzej, niż w poprzedniej rundzie (Ryc. 9). Jak powiedział świętej pamięci Wojciech Łazarek, „Z budowaniem drużyny jest podobnie jak z robieniem słonia. Dużo kurzu, szumu, a efekt za dwa lata.” Kurz nam jeszcze nie opadł, do tych pełnych dwóch lat jeszcze trochę brakuje, ale odnoszę wrażenie, że noworodek byłby słaby. W komentarzach często narzekano na brak schematów, brak reakcji na wydarzenia na boisku (znowu kłania się trener Łazarek: „Gramy na typowe udo. Albo się udo, albo się nie udo.”). To prowadzenie ciąży było więc trochę nieudane. Były bardzo fajne obrazy z USG i wyniki KTG, szczególnie w drugim trymestrze ciąży, ale generalnie to było duże zaniepokojenie rodziny.

Uczciwie powiem, że powinna tu być średnia obliczona jako:

(najczęstsza ocena x procent najczęstszej oceny)/liczba meczy, a przedstawiam prostą średnią ocen trenera z każdego meczu, z równą siłą. W takim układzie 1 jako najczęstrza ocena, przyznana przez 40% głosujących i jedynka przyznana przez 95% głosujących mają taką samą wartość. A kilka jedynek Broma było prawie przez aklamację, za to czwórki wystawiało 60-75% głosujących, a więc znacznie mniej. Nie mam jednak pod ręką procentów poszczególnych ocen za wiosenną rundę, nie mam więc do czego porównać danych za jesień. Wsumie jestem z metybejt jak mam do tego siadać ikopać w wynikach za zeszły sezon. W obliczeniach z uwzględnieniem procentu najczęstszej oceny tegoroczna średnia wyszła mi ok. 1,48…, a „zwykła” średnia arytmetyczna to 2,6. Generalnie, fest oceny to to nie są.

null

Ryc. 9. Średnia ocen trenera
Moje obserwacje chciałbym zakończyć zestawieniem ocen sędziów (Ryc. 10). Przy nazwisku w nawiasie umieściłem liczbę sędziowanych nam meczów. Trudno wyciągać jakieś bardzo wyraźne wnioski na podstawie tych danych, bo liczba meczów przy każdym nazwisku mała (max. 4). Wydaje się, że Szymon Marciniak nie jest już „wrogiem nr 1”. Może ta opinia przynależności do ścisłego światowego topu sędziów mobilizuje do równiejszej i solidniejszej pracy na naszych boiskach? Na niechlubne prowadzenie wyszli sędziowie Daniel Stefański i Bartosz Frankowski. Ten drugi chyba oceniany na 1za decyzję rozegrania meczu na śniegu, zresztą słusznie. Najlepiej wypadł sędzia Paweł Malec, za mecz z Zawiszą. Jeśli oprzeć się na ocenie z poprzedniego sezonu, za portalem Weszło, to najlepszym sędzią wtedy był oczywiście Marciniak, Kos był 4, Malec 5, Sylwestrzak 8, Jakubik 9, Frankowski 10, Kuźma 12, Stefański 15, a Lasyk 16. Stefański zatem raczej stały niski poziom.
Przy okazji ocen sędziów znowu uaktywnił się chochlik i pewnego razu ukazała się taka ocena sędziego:

null

(zakasłał znacząco) … Tak że tego…

null

Ryc. 10. Średnie oceny pracy sędziów na meczach Lecha Poznań. W nawiasach podano liczbę meczów.

Kończę, gratuluję tym, co doczytali do końca i nie zasnęli. Generalnie, prawie wszystkie wskaźniki, które przeliczyłem, na łeb w dół, w porównaniu do wiosny. Trener Rumak wypowiada się w sposób dość pewny, że wie co zrobić z zespołem. Oby tak było, oby okazał się lepszym fachmanem niż Holender. Może tej manie wystarczy narychtować dobry plan przygotowań i będzie dobrze, w końcu to nie są zawodnicy glapami futrowani. Mam nadzieję, że wiosną oceny podskoczą co najmniej o 1,0 i będziemy się cieszyć z sukcesów Lecha w meczach ligowych i pucharowych. W górę serca!

Zbychu

Więcej o cyklu „Twoim zdaniem” -> TUTAJ

Artykuły można wysyłać na adres e-mail -> redakcja@kkslech.com

Teksty wysłane do nas przez kibiców można przeczytać -> TUTAJ

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

10 komentarzy

 1. Zbychu pisze:

  Ja tylko nadmienię, że korespondencja z Redakcją zaginęła w czeluściach internetu, plik wysłałem 3 stycznia, kiedy np. sprawa transferu Veldego była jeszcze na topie.

  • KKSLECH.com pisze:

   I już wtedy ten tekst zostałby opublikowany, gdyby e-mail dotarł. Informacja na przyszłość także dla innych internautów o wysłanie jeszcze jednej wiadomości, jeśli ktoś z Was nie dostanie odpowiedzi w ciągu paru dni.

 2. Szota Arweladze pisze:

  Zbychu, świetnie przygotowany tekst, zarówno pod względem merytorycznym jak i pod względem formy. Widać ogrom pracy.
  I potwierdza się też to, że chociaż pracujemy na tych samych danych, to Gruziński Order Doskonałości nie przekłada się na Twoje wyliczenia. Możemy zatem spokojnie pracować bez obawy o dublowanie.

  A wykres średniej ocen trenera doskonały 😁

  • Zbychu pisze:

   Dzięki. W przyszłej rundzie chętnie wymienię „doskonały wykres średniej ocen trenera” na „doskonałą średnią ocen trenera” 😉

 3. mario pisze:

  Zbychu
  dobra robota, wielkie dzięki 👍👏

 4. melon771 pisze:

  Świetna robota wielkie dzięki!

 5. Zbychu pisze:

  @mario, @melon771 – dziękuję