Warto wiedzieć: Stal – Lech (01.04.2024)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Stal Mielec – Lech Poznań (01.04.2024)

O polepszenie bilansu – Pojutrze Lech spotka się ze Stalą już po raz 60 w historii i 54 w Ekstraklasie. Ma szansę na 29 zwycięstwo i 26 ekstraklasowe. Ogólny bilans gier jest po naszej stronie.

Niewygodny rywal – Lech w 3 z 5 ostatnich meczów nie strzelił Stali żadnej bramki. W tych spotkaniach jedynie przeciwnik zawsze jako pierwszy wychodził na prowadzenie.

Ciężkie mecze – Od momentu powrotu Stali do Ekstraklasy zespół Lecha zanotował z mielczanami przeciętny bilans 2-3-2, 7:7.

31 lat czekania – Kiedy Lech ostatni raz wygrał ligowy mecz w Mielcu? Dnia 5 czerwca 1993 roku Kolejorz triumfował nad Stalą 2:1. Tamto zwycięstwo w Mielcu miało duży wpływ na tytułu Mistrza Polski dla Lecha Poznań).

Był Puchar – Od ostatniej wygranej ligowej w Mielcu było jeszcze zwycięstwo w Pucharze Polski. Dnia 27 maja 2020 roku Lech Poznań w swoim pierwszym meczu po przerwie związanej z koronawirusem ograł Stal na jej terenie 3:1 i awansował do 1/2 finału rozgrywek.

Dwa razy 0:0 – Od wspominanej ligowej wygranej w Mielcu prawie 31 lat temu zespół Lecha zanotował na Podkarpaciu następujące ligowe rezultaty – 0:1, 2:2, 2:3, 1:1, 0:0 i 0:0. W sezonie 2022/2023 drużyna Kolejorza nie strzeliła Stali ani jednej bramki, a w rywalizacji z mielczanami ugrała raptem jedno oczko.

Wielkanocne granie – Lech Poznań od ostatniego powrotu do Ekstraklasy, czyli od sezonu 2002/2003 w okresie wiosennych świąt rozegrał łącznie 17 oficjalnych spotkań. W czasie Wielkanocy piłkarze Kolejorza raptem raz zaprezentowali się w Wielki Czwartek, 3 razy w Lany Poniedziałek i aż 13 razy w Wielką Sobotę.

Częste rywalizacje w tym okresie – Lech Poznań od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w 2002 roku nie rywalizował w czasie Wielkanocy o stawkę tylko w 2005, 2014, 2016 oraz w 2020 roku.

Wyjazdy w Wielkanoc – Od powrotu Lecha do Ekstraklasy tylko 4 mecze w czasie świąt odbyły się w Poznaniu, natomiast aż 13 spotkań na wyjazdach. Bilans Kolejorza w trakcie Świąt Wielkanocnych w ostatnich kilkunastu latach to 11 zwycięstw, 4 remisy i 2 porażki.

Czwarty raz w Lany Poniedziałek – Lech od powrotu do Ekstraklasy łącznie 3 razy grał w Lany Poniedziałek, w tym 2-krotnie pod wodzą Mariusza Rumaka. Nigdy nie przegrał.

02.04.2018, Wisła – Lech 1:3 (Lany Poniedziałek)
01.04.2013, Pogoń – Lech 0:2 (Lany Poniedziałek)
09.04.2012, Korona – Lech 2:2 (Lany Poniedziałek)

Rywal umie grać z najlepszymi – W trwającym sezonie Stal Mielec umiała ograć u siebie Śląska Wrocław 3:0, zremisować z Rakowem Częstochowa 0:0 czy pokonać na wyjazdach Legię Warszawa 3:1, Pogoń Szczecin 3:2 oraz Śląska Wrocław tej wiosny 1:0.

Solidny przeciwnik – Stal Mielec w 7 wiosennych meczach poległa tylko raz, ostatnią domową porażkę poniosła w grudniu z Widzewem Łódź, a w lidze 23 października 2023 (z Wartą Poznań 0:1) mając serię 4 kolejnych gier przed własną publicznością bez przegranej.

Uwaga na nich – Lech musi jutro uważać na 2 piłkarzy. Ilya Shkurin strzelił dotąd 12 goli, Maciej Domański zaliczył 7 asyst. Wypożyczony Maksymilian Pingot nie wystąpi, ponieważ Stal musiałaby zapłacić za jego grę.

Zły bilans Kieresia – Trener Stali, Kamil Kiereś grał z Lechem łącznie 7 razy notując niekorzystny dla siebie bilans 1-2-4, 4:11. W roli gospodarza jeszcze nas nie pokonał.

Dwa remisy Rumaka – Mariusz Rumak grał ze Stalą w sezonie 2018/2019. Wtedy jego Odra zremisowała 2 razy 1:1. Z Kamilem Kieresiem radził sobie lepiej – 5 meczów, bilans 3-1-1. W sezonie Lech szkolony przez Rumaka mierzył się z GKS-em Bełchatów trenowanym przez Kieresia (zwycięstwo 1:0, remis 0:0).

Dobry bilans po kadrach – Lech Poznań od 2009 roku triumfował po przerwie na reprezentację w 27 spotkaniach. 17 meczów zremisował i 14 razy schodził z boiska pokonany.

Średnio po wiosennych przerwach – Bilans Kolejorza po marcowych przerwach na kadrę od 2010 roku wynosi 4-5-3. Rok temu po marcowej przerwie na kadrę tylko zremisowaliśmy u siebie z Pogonią Szczecin 2:2, wcześniej 1 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu zespół Lecha Poznań odniósł bardzo ważne zwycięstwo wygrywając ze Śląskiem 1:0.

Rumak znowu wygra 1 kwietnia? – W ciągu ostatnich kilkunastu lat nie tylko Śląska Wrocław udało się pokonać dnia 1 kwietnia. Po marcowej przerwie na kadrę 11 lat temu także graliśmy dnia 1 kwietnia, wtedy Lecha Poznań prowadził Mariusz Rumak, który doprowadził Kolejorza do zwycięstwa nad Pogonią w Szczecinie 2:0.

Trzy mecze u siebie i dwa zwycięstwa – W tym sezonie po przerwach na kadrę Kolejorz grał tylko u siebie pokonując Wartę Poznań 2:0 oraz ŁKS Łódź 3:1. W listopadzie przyszła porażka z Widzewem Łódź 1:3, która zakończyła serię 8 kolejnych gier Kolejorza po przerwie na obozy reprezentacji bez przegranej.

17 dni czekania – Trwa jeszcze najdłuższa od 6 lat przerwa na kadrę (17 dni w przypadku Lecha). W 2018 roku także w Lany Poniedziałek zespół Nenada Bjelicy po 17 dniach przerwy pojechał do Krakowa i przegrywając 0:1 ostatecznie wygrał z Wisłą 3:1.

Mecz w prima aprilis – W dotychczasowej historii Kolejorz rozegrał w Prima aprilis łącznie 13 pełnych meczów. W tych spotkaniach 5 razy wygrał, 3 razy zremisował i poniósł 5 porażek. Ostatni raz 1 kwietnia przegraliśmy w swoim przedostatnim meczu z prima aprilis, 8 lat temu Lech Poznań poległ u siebie ze Śląskiem Wrocław 0:1.

Zachować status quo – Szykuje się ciężka 26. kolejka. Już dziś odbędą się takie mecze jak: Raków – Ruch, Jagiellonia – ŁKS, Piast – Śląsk i Pogoń – Cracovia. Nie będzie niespodzianką, jeśli np. Raków, Jagiellonia czy Pogoń odniosą zwycięstwa. Przed nami trudny weekend, w którym celem Kolejorza jest przede wszystkim zachowanie dystansu do podium.

Ponad miesiąc bez gola – Kolejorz ostatnią bramkę na wyjeździe strzelił 17 lutego w pierwszej połowie meczu Jagiellonia – Lech 1:2.

Czterech zagrożonych – Pojutrze na kartki muszą uważać zagrożeni pauzą w meczu z Pogonią Szczecin – Jesper Karlstrom, Radosław Murawski, Bartosz Salamon i Filip Szymczak. Zawieszony jest Elias Andersson.

Będzie dobra frekwencja – W Lany Poniedziałek w Mielcu szykuje się dobra frekwencja. Organizatorzy spodziewają się na trybunach około 6 tysięcy widzów. Będzie też dobra, nawet letnia aura, synoptycy zapowiadają na ten dzień aż +22°C.

Mecz na C+ Sport – Mecz Stal – Lech pokaże na żywo C+ Sport. My zapraszamy do śledzenia naszego tradycyjnego meczowego raportu na żywo z tego spotkania, na łamach serwisu KKSLECH.com.

Stefański rozjemcą – Arbitrem poniedziałkowych zawodów będzie Daniel Stefański z Bydgoszczy, z którym w tym sezonie Lech zaliczył bilans 2-1-0. Za system VAR będzie odpowiadał za to Wojciech Myć.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w poniedziałek, 1 kwietnia, o godzinie 15:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 1.90, na remis 3.35 a na triumf Stali 4.40.