Film „Okoń – moja droga” dostępny dla wszystkich

W styczniu w jednym z poznańskich kin miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Okoń – moja droga” pokazującego historię życia legendy Lecha Poznań, Mirosława Okońskiego. W poniedziałek, 1 kwietnia, o godzinie 12:00 na kanale „Zero” pojawił się cały, niespełna trzygodzinny film dostępny od tej pory dla wszystkich chętnych.

Reklama
Film na temat legendarnego piłkarza Lecha Poznań, a także zawodnika m.in. Legii Warszawa, Hamburgera SV, AEK-u Ateny czy reprezentacji Polski powstawał od września 2021 roku do jesieni poprzedniego roku. Autorem filmu o Mirosławie Okońskim pod tytułem „Okoń – moja droga” jest dziennikarz Głosu Wielkopolskiego, Piotr Łuczak odpowiadający za scenariusz i reżyserię. Film dokumentalny trwający przez 2,5 godziny pomógł sfinansować znany poznański menager Przemysław Erdman.

null
null
null

Autorzy filmu przedstawili w nim szczegółowo piłkarską karierę Mirosława Okońskiego prezentując ją w barwny sposób. Na temat gry „Okonia” czy tego, jakim był człowiekiem podczas swojej kariery wypowiada się m.in. jego żona, córka, koledzy z boiska, poznańscy i warszawscy dziennikarze, byli trenerzy tacy jak m.in. Antoni Piechniczek czy osoby, które od lat dobrze znają Pana Mirka.

Film pełen humoru powstawał w Koszalinie, Poznaniu, Warszawie, Hamburgu oraz w Atenach. Dech w piersiach zapierają choćby świetne ujęcia z drona pokazujące Poznań, Warszawę bądź Ateny. Piotr Łuczak w swoim filmie dotarł nawet do niemieckich i greckich dziennikarzy, o „Okoniu” rozmawiał też z dawnymi zawodnikami HSV czy AEK-u a nawet z byłym prezesem ateńskiego klubu.

null
null
null

Produkcja ukazuje Mirosława Okońskiego takiego, jakim faktycznie był podczas niezapomnianych lat swojej kariery. Film zawiera mnóstwo prywatnych pamiątek samego „Okonia” i jego rodziny. W obszernym materiale są archiwalne zdjęcia, bardzo stare filmiki, nie brakuje przede wszystkim humoru czy doskonałych, barwnych wypowiedzi poznańskiego przedsiębiorcy Jerzego Łupickiego, który dodaje filmowi kolorytu.

Premiera filmu dokumentalnego o Mirosławie Okońskim odbyła się we wtorek, 30 stycznia 2024 roku w Kinepolis. Na premierę filmu dokumentalnego o Mirosławie Okońskim zostało zaproszonych kilkuset gości. Wtedy film „Okoń – moja droga” oprócz oczywiście samego bohatera, jego rodziny czy twórców obejrzeli dawni piłkarze Kolejorza choćby z lat 80-tych czy 90-tych XX wieku. W styczniu na sali obecni byli niektórzy obecni gracze, zawodnicy występujący przy Bułgarskiej po 2000 roku tacy jak Bartosz Ślusarski, Błażej Telichowski czy Łukasz Trałka, a także prezesi klubu Piotr Rutkowski oraz Karol Klimczak.

null
null
null

Produkcja autorstwa przede wszystkim Piotra Łuczaka z Głosu Wielkopolskiego jest warta polecenia dosłownie wszystkim, również młodym kibicom, którzy o Mirosławie Okońskim na razie wiedzą niewiele. Film jest doskonale zrealizowany, jest wypełniony humorem, który na pewno trafi do młodej publiczności i przedstawi legendę Kolejorza od każdej możliwej strony. W poniedziałek, 1 kwietnia, o godzinie 12:00 niespełna trzygodzinny film „Okoń – moja droga” trafił na kanał „Zero” na YouTube i tym samym stał się dostępny dla wszystkich chętnych:

Kim jest Mirosław Okoński? W skrócie: Mirosław Okoński urodził się 8 grudnia 1958 roku w Koszalinie. Jest wychowankiem Gwardii Koszalin, potem grał w Lechu Poznań, ze względu na powołanie do wojska w Legii Warszawa, następnie ponownie występował przy Bułgarskiej, a później w Hamburgerze SV oraz w AEK-u Ateny. „Okoń” sięgnął za granicą po Puchar Niemiec z HSV i po Mistrzostwo Grecji z AEK-iem Ateny. Z Legią Warszawa wygrał dwa krajowe puchary, natomiast z Lechem Poznań aż trzy tytuły Mistrza Polski oraz dwa Puchary Polski.

29-krotny reprezentant naszego kraju zwycięskim golem dał Lechowi Poznań pierwsze trofeum w historii, jakim był Puchar Polski wywalczony w 1982 roku po pokonaniu w finale Pogoni Szczecin, sięgnął po jedyny dotąd dublet w 1984 roku i był królem strzelców polskiej ligi 12 miesięcy wcześniej. Mirosław Okoński to legenda Kolejorza, lewonożny zawodnik, który znalazł się w jedenastce 100-lecia Lecha Poznań wybranej blisko dwa lata temu.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Reklama
2 komentarze

  1. Kaktus108 pisze:

    Piękny film. Zakręciła się łezka. Początek lat ’80, to moje pierwsze kibicowskie przeżycia na Bułgarskiej. No i w roli głównej oczywiście „Mirek Okoński, najlepszy napastnik Polski”.

  2. Elvis73 pisze:

    Piękne czasy .Ogladając film nie moźna zrozumieć dlaczego przez tyle lat marnujemy kolejny sezon taki potencjał piłkarski i kibicowski.

Dodaj komentarz