Mnóstwo doświadczeń w Europie

Wiosną 4 lata temu wychowanek Kolejorza, Michał Skóraś grał nawet w drugoligowych rezerwach Lecha Pozna mogąc zastanawiać się nad swoją przyszłością w naszym klubie. Po 4 latach boczny pomocnik to jeden z najbardziej doświadczonych wychowanków Kolejorza na arenie międzynarodowej oraz piłkarz, który wieloma występami w europejskich pucharach już na zawsze zapisał się na kartach historii Lecha Poznań.


Reklama
Cztery lata w piłce nożnej to szmat czasu i najlepiej pokazuje to historia Michała Skórasia. Siedmiokrotny reprezentant Polski w 2020 roku o tej porze miał problemy z przebiciem się nawet na ławkę rezerwowych pierwszego zespołu Lecha Poznań, a dziś przygotowuje się do drugiego z rzędu ćwierćfinału europejskich pucharów.

Michał Skóraś zadebiutował w Europie we wrześniu 2020 roku podczas pamiętanych kwalifikacji do fazy grupowej Ligi Europy. Wtedy Lech Poznań przebrnął wszystkie 4 rundy kwalifikacyjne wygrywając aż 3 razy na wyjazdach. W sezonie 2020/2021 bez meczów rewanżowych „Skóra” pierwszy raz w Europie zagrał na Tele2 Arenie w Sztokholmie, na której Lech Poznań wygrał z Hammarby 3:0. Niespełna 2 miesiące później wychowanek Kolejorza strzelił swoją pierwszą bramkę w europejskich pucharach pokonując bramkarza Standardu Liege (3:1).

Dwa lata później Michał Skóraś zaczął błyszczeć w Europie i zapisywać się na kartach historii nie tylko naszego klubu. To właśnie Skóraś był autorem pierwszej bramki w całej fazie grupowej Ligi Konferencji 2022/2023. Prawonożny skrzydłowy w meczu z Vilarrealem rozegranym 8 września 2022 roku wpisał się na listę strzelców już w 2 minucie wykorzystując wówczas podanie Mikaela Ishaka.

Tydzień później pomocnik strzelił gola w zwycięskim meczu z Austrią Wiedeń 4:1 a 3 listopada 2022 wbił dwie bramki Villarrealowi mając patent na triumfatora Ligi Europy sprzed kilku lat. Zeszłej wiosny 24-letni skrzydłowy śrubował swoje liczby w Europie, niecałe 3 lata od europejskiego debiutu na Tele2 Arenie znowu zawitał na ten sam stadion, tym razem Lech Poznań pokonał Djurgarden Sztokholm identycznym wynikiem, co wcześniej Hammarby (3:0), a jedną z bramek zdobył Michał Skóraś.

Wychowanek Lecha Poznań reprezentując Kolejorza zagrał na arenie międzynarodowej aż 29 razy strzelając łącznie 8 goli (więcej bramek w Europie mają tylko Kristoffer Velde i Mikael Ishak). „Skóra” po sezonie 2022/2023, w którym niebiesko-biali doszli do 1/4 finału Ligi Konferencji przeszedł do FC Brugge, w którym nadal pisze swoją pucharową historię zbierając przy okazji kolejne międzynarodowe doświadczenia.

null
null
null

Belgowie w drodze do Ligi Konferencji 2023/2024 wyeliminowali trzech rywali w postaci Aarhus, KA i Osasuny Pampeluna. Jedną z bramek dla Brugii na Islandii strzelił Skóraś, który w fazie grupowej otrzymał 5 szans notując łącznie 3 asysty. Wrażenie mogło robić zwycięstwo FC Brugge nad Besiktasem Stambuł aż 5:0 czy dwukrotne pokonanie Bodo/Glimt, na które Michał Skóraś ma patent.

FC Brugge zajmując 1. miejsce w grupie rywalizowało od razu w 1/8 finału, w którym pokonało FK Molde (1:2 i 3:0). W rewanżu, który zadecydował o awansie Belgów wychowanek Lecha Poznań wszedł z ławki rezerwowych i ustalił wynik tego spotkania na 3:0. Michał Skóraś dnia 14 marca 2024 roku w swoim 40 występie na arenie międzynarodowej strzelił 10 bramkę w europejskich pucharach awansując drugi rok z rzędu do 1/4 finału Ligi Konferencji.

FC Brugge i Michał Skóraś aktualnie przygotowują się do ćwierćfinałowego meczu z PAOK-iem Saloniki. Pierwsze spotkanie w Belgii zostanie rozegrane już w czwartek, 11 kwietnia. Co ciekawe tego dnia mogą spotkać się dwaj wychowankowie Lecha Poznań, gdyż grecki klub walczący o tytuł w swoim kraju reprezentuje Tomasz Kędziora występujący w PAOK-u na środku obrony. Ciekawą historię w Niemczech pisze jeszcze inny wychowanek, Tymoteusz Puchacz, którego FC Kaiserslautern dnia 25 maja zagra w Berlinie o Puchar Niemiec.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Reklama
2 komentarze

  1. Kosi pisze:

    Moze nie gra za wiele ale za to jakie ma wspomnienia z tych meczow w Europie. Ciesze sie jego szczesciem, pod wzgledem gry o cos wybral sobie bardzo fajny klub. Przeciwienstwo Linettego czy Kownackiego.

  2. 07 pisze:

    Na takich zawodnikach powinien być oparty zespół. Młodzi, goodni na dorobku plus Murawski, Salamon, Bednaerek. Tym którzy w Lechu juz zarobili i są syci dziekujemy. Oczy bolą jak sie ogląda to co grają….
    Napiszę jeszcze, że podoba mi się kariera nie tylko Skórasia, ale i tez jego kolegi Skrzypczaka. Mistrzostwo j.młodszych, starszych, potem awans z rezerwami, następnie M.P. 2022 , małymi krokami do przodu, a nie jak Pleśnierowicz i paru innych zagranica i powrót z podkulonyym ogonem do 2 ligi…..

Dodaj komentarz