Warto wiedzieć: Lech – Legia (12.05.2024)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilkadziesiąt godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Lech Poznań – Legia Warszawa (12.05.2024)

O polepszenie bilansu – Jutro Lech zagra z Legią po raz 143 w historii i 129 w Ekstraklasie mając szansę na 44 zwycięstwo, 39 ligowe oraz 27 u siebie. Bilans jest niekorzystny.

60 mecz od powrotu do Ekstraklasy – Kolejorz od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w 2002 roku rozegrał z Legią już 59 oficjalnych meczów co jak na 22 lata rywalizacji jest bardzo dużą liczbą spotkań.

Kolejne 4 remisy – W ostatnich 28 meczach na wszystkich frontach 13 razy wygrała Legia, 10 razy zwyciężył Lech i 5 razy padł remis. Za nami są akurat 4 kolejne remisy z Legią, w tym 2 podziały punktów przy Bułgarskiej.

Gole wiszą w powietrzu – W ostatnich 35 meczach na 3 frontach pomiędzy Lechem a Legią tylko 3 razy nie padła żadna bramka, a taka sytuacja miała miejsce wiosną 2021 i jesienią 2022 w Poznaniu oraz jesienią ubiegłego roku w Warszawie.

Prawie 4 lata bez wygranej – Legia Warszawa jest najdłużej niepokonanym rywalem przez Lecha w Poznaniu spośród przeciwników grających obecnie w Ekstraklasie. Ostatni raz wygraliśmy z Legią u siebie dnia 4 lipca 2020 roku (2:1).

Seria bez porażki – Lech Poznań ma aktualnie serię 6 z rzędu meczów z Legią bez porażki, ale z drugiej strony ostatni raz u siebie wygrał z warszawiakami prawie 4 lata temu, gdy dnia 4 lipca 2020 roku zwyciężył wynikiem 2:1. Tamto spotkanie pamiętają jeszcze Filip Marchwiński i Filip Szymczak, natomiast ze strony Legii Artur Jędrzejczyk, Tomas Pekhart, Maciej Rosołek oraz Paweł Wszołek.

Pokonać Legię – Lech ostatni raz grał z Legią u siebie dnia 1 października 2022 roku, kiedy nie było goli, mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Poznaniacy ostatni raz pokonali Legię 17 października 2021 roku (w Warszawie 1:0), za to Legia po raz ostatni wygrała z Lechem dnia 8 listopada 2020 roku (u siebie 2:1).

Strzelali już Legii – W Lechu grają zawodnicy, którzy w ostatnich latach reprezentując Lecha strzelali już bramki przeciwko Legii. Są nimi Filip Marchwiński, Barry Douglas oraz Mikael Ishak (na wyjeździe). W 2010 roku trafienie w meczu z warszawiakami zanotował nawet Artur Sobiech, który reprezentując Ruch strzelił gola stołecznej drużynie w zwycięskim starciu Pucharu Polski 1:0.

Tylko 2 porażki – Legia Warszawa podczas ligowej wiosny poniosła tylko 2 porażki przegrywając w ostatnich 7 meczach zaledwie raz. Z drugiej strony w ostatnich 5 spotkaniach odniosła tylko jedno zwycięstwo i straciła realne szanse na zdobycie tytułu Mistrza Polski.

Bez straty gola – Lech w 2024 roku nie stracił jeszcze gola w ligowym meczu rozegranym w Poznaniu. Dał się pokonać tylko w pucharowym spotkaniu z Pogonią (0:1 po dogrywce).

Jedno zwycięstwo – Mariusz Rumak jako trener Lecha Poznań w 6 meczach z Legią Warszawa wygrał zaledwie raz (w 2012 roku na wyjeździe 1:0), raz zremisował i 4 razy przegrał (3 razy przy Łazienkowskiej bez zdobycia gola).

3 punkty 12 maja – Kiedyś Lech raz grał z Legią dnia 12 maja i akurat wtedy wygrał (w 1974 roku na wyjeździe 2:0). Ostatnie majowe rywalizacje z tym klubem nie były udane (3 kolejne porażki).

Rumak ostatnio wygrał – Mariusz Rumak ostatni raz mierzył się z Legią Warszawa dnia 5 sierpnia 2017 roku, gdy szkolił Termalikę Nieciecza (wygrał 1:0). Bilans 47-letniego szkoleniowca przeciwko Legii Warszawa jest słaby i wynosi 2-2-7, gole: 5:16 w 11 spotkaniach.

O Europę – Mecz z Legią ma ogromną stawkę. Obie drużyny walczą o 3. lokatę dającą awans do europejskich pucharów. Lech gra o ciekawe lato, wzrost medialności, zainteresowania kibiców, o pieniądze od Ekstraklasy SA i o wiele, wiele więcej. W razie wygranej zgubiłby już Legię odskakując jej na 5 oczek.

Przybliżyć się do Europy – W ten weekend Lech gra na końcu z całej czołówki. Śląsk już przybliżył się do Europy zostając nawet nowym liderem. Przed nami spotkania Jagiellonii z Koroną, Górnika ze Stalą oraz Rakowa z Pogonią. Kolejorz przed rozpoczęciem meczu z Legią nie będzie trzeci.

1. Śląsk Wrocław 57 pkt.
2. Jagiellonia Białystok 56
3. Lech Poznań 52

4. Pogoń Szczecin 51
5. Górnik Zabrze 51
6. Legia Warszawa 50
7. Raków Częstochowa 49

Czterech zagrożonych – Jutro na kartki muszą uważać zagrożeni pauzą w wyjazdowym meczu z Widzewem – Jesper Karlstrom, Radosław Murawski, Afonso Sousa i Filip Szymczak.

Wygrać na oczach tłumu – Na nowej Bułgarskiej czynnej od września 2010 roku odbyły się łącznie 34 mecze z frekwencją powyżej 30 tysięcy ludzi oraz 15 meczów powyżej 40 tysięcy. Bilans Lecha Poznań przy tak wysokich frekwencjach jest średni i wynosi 17-12-5. Tej wiosny na oczach ponad 30-tysięcznego tłumu niebiesko-biali zremisowali bezbramkowo ze Śląskiem Wrocław, pokonali Pogoń Szczecin 1:0 i ponownie zremisowali 0:0 z Cracovią.

Komplet – Niedzielny mecz Lecha z Legią będzie pierwszym spotkaniem tych drużyn od 6 lat, który obejrzy komplet widzów. Od 17 kwietnia nie ma już biletów, jutro do stolicy Wielkopolski przyjeżdża spora grupa kibiców gości.

Śledźcie nas – W niedzielę z tradycyjnym przedmeczowym i meczowym raportem na żywo prosto z Bułgarskiej ruszamy na KKSLECH.com już o godzinie 15:55. Jak zwykle podczas naszej relacji nie zabraknie pierwszych zdjęć z trybun oraz z murawy. Spotkanie będzie można obejrzeć na C+ 4K, C+ Sport3, C+ Premium, TVP 2 i TVP Sport.

Marciniak rozjemcą – Arbitrem jutrzejszych zawodów w stolicy Wielkopolski mianowano Szymona Marciniaka z Płocka. W tym sezonie z nim na murawie zaliczyliśmy bilans 3-0-2, 9:9. Za system VAR będzie odpowiadał za to Piotr Lasyk.

Lech jest faworytem – Według firm bukmacherskich faworytem do zwycięstwa w niedzielę, 12 maja, o godzinie 17:30 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 2.60, na remis 3.45 a na triumf Legii 2.70.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. 07 pisze:

    Wisi i powiewa mi ten mecz. Spidziewam sie popularnej piosenki po 15 min. – Ku…a mać Kolejorz grać!. Klimat znikł. To juz jest koniec nie ma juz nic, jestecie wolni….

Dodaj komentarz