Przepis o młodzieżowcu zostaje w Ekstraklasie

We wtorek, 20 maja 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie władz Polskiego Związku Piłki Nożnej, podczas którego dyskutowano m.in. o przepisie dotyczącym młodzieżowców w PKO Ekstraklasie. Od sezonu 2024/2025 stawianie na młodzież nadal będzie obowiązkiem, choć jeszcze miesiąc temu mówiono inaczej.

Dnia 18 kwietnia Rada Nadzorcza spółki Ekstraklasa SA przyjęła uchwałę rekomendującą nieprzedłużanie obowiązujących regulacji zakresie młodzieżowców a później przedstawiła alternatywne koncepcje rozwiązań. Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej wówczas przychylił się do wniosku Ekstraklasy SA, więc od nowego sezonu obecny przepis nie miał już obowiązywać.

W nowym sezonie 2024/2025 ekstraklasowicze mieli być nagradzani za stawianie na młodzież a nie być karani za brak młodzieżowców na boisku (w kolejnych rozgrywkach młodzieżowcami mieliby być zawodnicy z rocznika 2003 lub młodsi). Ostatecznie dziś PZPN postanowił, że obecne przepisy o młodzieżowcu w nowym sezonie Ekstraklasy wciąż będą takie same. Taką decyzję podjął prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Cezary Kulesza, choć wiele klubów było przeciwnych.

Obecne przepisy obowiązują od 11 lipca 2022 i na ich mocy w PKO Ekstraklasie każdy klub jest zobowiązany do zapewnienia udziału w rozgrywkach dowolnej liczby piłkarzy o statusie młodzieżowca w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut (w tym sezonie sezonie młodzieżowcami są zawodnicy z polskim obywatelstwem urodzeni w 2002 roku lub młodsi). W zeszłym sezonie PKO Ekstraklasy 2022/2023 łącznie 17 klubów dało radę wypełnić limit unikając kary finansowej, karę musiał zapłacić tylko Raków Częstochowa. Po tych rozgrywkach karę zapłaci więcej klubów, ale wśród nich nie będzie Lecha Poznań.

3 miliony złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym.

2 miliony złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 1000 do 1999 minut.

1 milion złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 2000 do 2499 minut.

500 tysięcy złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 2500 do 2999 minut.

W nowym sezonie 2024/2025 młodzieżowcem nie będzie już m.in. Filip Szymczak. Młodzieżowcami w Ekstraklasie będą piłkarze z rocznika 2003 lub młodsi, czyli m.in. Michał Gurgul, Maksymilian Dziuba lub Antoni Kozubal z rocznika 2004, który bardzo dobrze spisuje się podczas wypożyczenia do GKS-u Katowice i w nowych rozgrywkach dostanie poważną szansę w pierwszym zespole Kolejorza.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

6 komentarzy

 1. legat79 pisze:

  No to trzeba liczyć,że Antek dostanie poważna szanse i da radę

 2. Didavi pisze:

  I osiągnęli jedyny sukces w tym sezonie na jakim im rzeczywiście zależało. Gratulacje!!!

 3. Pawelinho pisze:

  Znowu będą karać kluby zamiast nagradzać w imię zabierania klubom pieniędzy bo im się łajzom należy. Brawo za de*ilizm bando i*bec*li z PZNP-u….

 4. 07 pisze:

  Dla Piotrka synka to raczej dobra informacja.

 5. leftt pisze:

  Rudnevs strzelał Juventusowi jak miał 22 lata. Lewy w tym samym wieku odchodził do BVB jako zdobywca wszystkiego, co możliwe w polskiej piłce. A teraz się chucha, dmucha i tak się bujamy i czekamy, aż taki 22-latek odpali. On w końcu odpala, tzn. parę razy kopnie piłkę prosto i strzeli parę goli, po czym sprzedajemy go do jakiegoś niemieckiego czy włoskiego przeciętniaka i tak się interes kręci. Tak, jak w ostatniej chłodziarce: przestaję to rozumieć i dawać czas. Jako kibic chcę wygranych meczów, a czy bramkę strzeli zawodnik 20- letni czy 30-letni jest dla mnie obojętne.

Dodaj komentarz