Oni spuścili klub do III-ligi

W sobotę, 25 maja po ostatniej 34. kolejce II-ligi 2023/2024 do III-ligi spadły rezerwy Lecha Poznań, które rywalizowały na szczeblu centralnym od sezonu 2019/2020. Po 5 sezonach w II-lidze juniorów Kolejorza czeka rywalizacja na czwartym poziomie.

Lech II Poznań grał w II-lidze nieprzerwanie od sezonu 2019/2020 i tak naprawdę nic nie wniósł do rozgrywek. Rezerwy często przed daną rundą były osłabiane kadrowo, grano wyłącznie na wynik, co sezon drugi zespół Kolejorza walczył wyłącznie o uniknięcie degradacji. Od lat ciężko było dostrzec kogoś, kto sportowo wyróżniałby się w II-lidze i można by go śmielej wprowadzić do seniorskiego Lecha Poznań.

Spadkiem rezerw Kolejorza pachniało od lat, lecz jeszcze parę tygodni temu podopieczni Artura Węski byli nawet blisko strefy barażowej o awans do I-ligi. Później przyszła seria 7 kolejnych gier bez wygranej, w tym passa 3 kolejnych porażek. Wystarczyło tydzień temu pokonać u siebie ostatnią, zdegradowaną już wcześniej Sandecję Nowy Sącz, żeby rezerwy mimo wielu problemów pozostały na szczeblu centralnym. Porażka 0:1 zepchnęła jednak dwójkę do strefy spadkowej, z której Lech II już nie wyszedł, choć przez prawie cały sezon znajdował się nad kreską.

Lech II Poznań mógł jeszcze utrzymać się przy tzw. „zielonym stoliku”, gdyż najprawdopodobniej z rywalizacji wycofa się mająca problemy finansowe Radunia Stężyca. Przez to w lidze może zostać 15 zespół w tabeli, którym ostatecznie stała się Skra Częstochowa. Rezerwy Kolejorza spadły wczoraj na 16. lokatę, dlatego nie mogą już łudzić się utrzymaniem.

Sezony Lecha II Poznań w II-lidze:

2023/2024: 16. miejsce, 39 punktów (10-9-15, 34:50)
2022/2023: 11. miejsce, 42 punkty (10-12-12, 45:60)
2021/2022: 7. miejsce, 52 punkty (15-7-12, 41:45)
2020/2021: 14. miejsce, 40 punktów (11-7-18, 47:58) – rozgrywano 36 kolejek
2019/2020: 13. miejsce, 47 punktów (12-11-11, 49:47)

Lech II Poznań w sezonie 2023/2024 cierpiał przede wszystkim na brak napastnika. Rezerwy Kolejorza nie strzeliły gola w aż 11 meczach mając przy tym duże problemy w defensywie. Lech II stracił najwięcej goli w całej lidze (aż 50 bramek), choć akurat obronę tworzyli doświadczeni piłkarze, którzy nie dali oczekiwanej jakości. Podstawowymi defensorami byli Maciej Orłowski i Maciej Wichtowski, nie można także zapomnieć o bramkarzu Adamie Stachowiaku czy defensywnym pomocniku Tomaszu Cywce.

Zespół rezerw budował Marcin Wróbel, który odpowiada za stan personalny drugiej drużyny trenowanej przez Artura Węskę. Młody szkoleniowiec po tym sezonie opuszcza struktury Lecha Poznań, jego odejście było pewne już zimą. W minionych rozgrywkach szansę gry w rezerwach otrzymało aż 42 różnych piłkarzy, którzy w różnym stopniu przyłożyli swoją cegiełkę do spadku do III-ligi.

W sezonie 2023/2024 na szczeblu centralnym utrzymały się m.in. rezerwy Zagłębia Lubin czy ŁKS-u Łódź, Lech II Poznań spadł do III-ligi i od nowego sezonu będzie rywalizował m.in. z amatorskimi drużynami, na nierównych boiskach i w mało poważnych meczach. III-liga to już bardziej amatorskie rozgrywki, w każdej z 4 grup jest 5-6 poważnych klubów, reszta zespołów odstaje od stawki na różnych polach, przez co mecze toczą się na dziurawych murawach, a podczas spotkań pada wiele goli.

Lech II Poznań przez spadek ze szczebla centralnego nie zagra w Pucharze Polski 2025/2026. Czeka go jeszcze występ w rundzie wstępnej Pucharu Polski 2024/2025. W sierpniu nasze rezerwy zmierzą się na wyjeździe z Pogonią Siedlce, która w sobotę wywalczyła awans do I-ligi.

Oni spuścili klub do III-ligi:

Zarząd:

Marcin Wróbel
Amilcar Carvalho

Sztab szkoleniowy:

Artur Węska
Jędrzej Łągiewka
Grzegorz Kuźniak
Józef Napierała
Filip Zaranek
Tomasz Małek

Piłkarze:

Maciej Orłowski
Adam Stachowiak
Maciej Wichtowski
Tomasz Cywka
Kacper Orzechowski
Szymon Pawłowski
Maksym Pietrzak
Maksymilian Pingot
Mateusz Pruchniewski
Artur Sobiech
Filip Szymczak
Igor Brzyski
Norbert Pacławski
Igor Draszczyk
Maksym Czekała
Filip Dagerstal
Ali Gholizadeh
Maksymilian Dziuba
Sammy Dudek
Tymoteusz Gmur
Mikołaj Tudruj
Bartosz Tomaszewski
Filip Warciarek
Michał Gurgul
Kamil Jakóbczyk
Bartłomiej Juszczyk
Kornel Lisman
Ksawery Kukułka
Igor Kornobis
Bruno Żołądź
Filip Wolski
Filip Wilak
Dawid Ławniczak
Szymon Maza
Karol Kalata
Radosław Murawski
Mateusz Mędrala
Wojciech Mońka
Aleksander Nadolski
Jan Niedzielski
Patryk Olejnik
Igor Stankiewicz

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

9 komentarzy

 1. Mazdamundi pisze:

  Cześć i chwała bohaterom 😂

 2. Chabeta pisze:

  FIUTkowski WYPI*RDALAJ

 3. Ekstralijczyk pisze:

  Brawo Panowie.!

  Niech kolesiostwo trwa dalej.

 4. marcinos pisze:

  Mnie ten spadek nie boli. Uważam, że młodym przydadzą się mecze, w których Lech jest faworytem i prowadzi gre. Coroczna walka o ligowy byt w drugiej lidze i zbierane baty od drwali nie były chyba szczególnie rozwojowe. Inna sprawa to to, że akademia mówiąc wulgarnie się zesr.ała. przy tych inwestycjach w skillaby i cieplarnianych warunkach nie daje już dobrych piłkarzy. Wydawałoby się, że mając chłopaków na miejscu można ich nauczyć piłki nożnej, ale to nie wychodzi. Ten model upadł i potrzeba nowego.

 5. Pawel68 pisze:

  Brawo najlepsza akademia we Wronkach!Brawo Rutkowski!

 6. PAWEL pisze:

  Wronki są za daleko od Poznania bez sensownej drogi ekspresowej. Zatem to nie jest naturalne zaplecze Lecha, młodzi piłkarze o których starają się akademie z całej Polski nie koniecznie chcą mieszkać we Wronkach. Dla mnie te miliony wydane w obiekty Amiki wcale nie muszą być właściwie wydanymi( z punktu interesu klubu, a nie włascicieli), jak zresztą wszystkie ostanie ,,inwestycje ” Rutkowskich, na czele z pierwszą drużyną.

 7. 07 pisze:

  Lista wstydu. Przez cały sezon zawodnikiem ktory sie wyrózniał był 37 -letni Szymon Pawłowski…. i to mówi wszystko o szkoleniu we Wronkach. Progress to tam słowo o ktorym słyszeli, a regres zaliczyli wszyscy. Wróbel musi odlecieć. Czas na zmiany.

 8. LechNotecianka pisze:

  No cóż. Wiem co znaczy gra w 3 lidze…przede wszystkim szansa na jeszcze więcej kontuzji.
  A tak żartobliwie to wyobraziłem sobie reprezentanta Iranu grającego w polskiej III lidze…
  Ale brawo ,brawo dla całego klubu za ten sezon , za wniesioną jakość do poznańskiej piłki nożnej, za potrójny sukces tej piłki…

  Słowa uznania i szczere gratulacje dla Lechitek

 9. Tetryk78 pisze:

  I mit o zdolnej Lechowej młodzieży idzie definitywnie do piachu. W tym klubie wszystko idzie na dno. Ciekawe w następnym sezonie co jeszcze można spieprzyć…

Dodaj komentarz