Kluby bez licencji, szansa dla rezerw

W środę, 29 maja Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat, w którym poinformował o licencjach dla wybranych klubów z I i II-ligi. Na ten moment aż trzy kluby z trzeciego frontu nie otrzymały licencji co jest szansą na utrzymanie Lecha II Poznań.

Wczoraj Komisja ds. Licencji Klubowych rozpatrzyła wnioski klubów występujących w I i II-lidze. Po analizie wniosków wraz z załącznikami Komisja podjęła m.in. decyzję o nie przyznaniu licencji Raduni Stężyca, Olimpii Elbląg oraz Skry Częstochowa, która i tak spadła zajmując 15. miejsce. W komunikacie PZPN czytamy:

„10. Komisja postanowiła nie przyznać licencji na rozgrywki 2. ligi w sezonie 2024/2025 klubom:

– Olimpii Elbląg w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03, F.04, F.05 oraz S.05 Podręcznika Licencyjnego.
– Skrze Częstochowa w związku z niespełnieniem kryteriów F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego.
– Raduni Stężyca w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03 oraz F.04 Podręcznika

Klubom od powyższych decyzji przysługuje odwołanie za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie 5 dni od daty ich otrzymania.”

Co oznaczają kryteria F.01, F.03, F.04, F.05 oraz S.05? W tym miejscu -> TUTAJ znajduje się opis poszczególnych punktów.

F.01 – Roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta
F.03 – Brak przeterminowanych zobowiązań wobec klubów wynikających z tytułu działalności transferowej
F.04 – Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, z tytułu zobowiązań podatkowych oraz w zakresie składek na
ubezpieczenie społeczne, z tytułu zobowiązań wobec PZPN, WZPN oraz UEFA.
F.05 – Prognoza finansowa
S.05 – Zapobieganie korupcji w sporcie (szkolenia dla drużyn)

Wiele wymienionych kryteriów dotyczy spraw finansowych, najwięcej (aż 5) dotyczy Olimpii Elbląg, która sportowo utrzymała się w lidze. Najwięcej o problemach finansowych mówi się za to w Raduni Stężyca, z której odeszło już wielu piłkarzy i sztab szkoleniowy. Powodem problemów tego klubu, o których sporo mówi się już od kwietnia jest wycofanie dofinansowania przez gminę.

Warto przypomnieć, że Raduni, Olimpii i Skrze przysługuje odwołanie w terminie 5 dni od daty publikacji wczorajszego komunikatu PZPN. W najcięższej sytuacji jest Radunia Stężyca, po jej wycofaniu w II-lidze mogłaby zostać Skra Częstochowa, później w kolejce znajduje się Lech II Poznań.

Wcześniej do I-ligi awansowały ekipy Pogoni Siedlce i Kotwicy Kołobrzeg, z baraży już odpadły zespoły Chojniczanki Chojnice oraz Polonii Bytom, trzecim beniaminkiem I-ligi będzie ktoś z pary KKS Kalisz – Stal Stalowa Wola. Z kolei beniaminkami II-ligi w sezonie 2024/2025 będą drużyny Pogoni Grodzisk Mazowiecki, Świtu Skolwin i Wieczystej Kraków, blisko awansu jest Rekord Bielsko-Biała.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

  1. Lolek pisze:

    Ale jaja ale jaja!😁

  2. Szymek pisze:

    Może utrzyma się KKS Sandecja jeszcze.. trzymam kciuki _✓

  3. 07 pisze:

    Spadli to spadli. Niech biegają klasę nuzej. Wróbel spadł niech awasuje…. w pysku mocny to niech sie wykarze. Ciekawy jestem czy Wojtkowiak da sobie skakać Wróbelkowi po głowie…. ??? Wesce ponoć mowił kto ma grać…. bezczelność.

Dodaj komentarz