Lech Poznań tylko drugi w CLJ

W sobotę, 1 czerwca, o godzinie 12:00 odbyła się ostatnia 30. kolejka piłkarskiej Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024. Dziś młodzież Kolejorza była sekundy od obrony tytułu Mistrza Polski do lat 19, który realnie przegrała wcześniejszymi meczami rundy wiosennej.

Lech Poznań U-19 przed ostatnią kolejką CLJ był drugi. Legia Warszawa miała wszystko w swoich rękach, wystarczyło wygrać na wyjeździe z Jagiellonią Białystok, która o nic już nie walczyła, aby zdobyć mistrzostwo. Legioniści prowadzili na wyjeździe 1:0, później przegrywali 1:2, ale po 92 minucie potrafili zdobyć 2 gole, więc mistrzostwo pojechało do Warszawy. Wcześniej zakończyło się spotkanie Lecha Poznań z Rakowem, w którym podopieczni Bartosza Bochińskiego mimo przegrywania w Częstochowie 0:1 zwyciężyli 2:1 strzelając 2 gole po 76 minucie gry.

W sobotę Lech Poznań U-19 zagrał w bardzo mocnym składzie, w którym pojawili się m.in. piłkarze z drugoligowych rezerw, a nawet tacy zawodnicy, jak Bartosz Tomaszewski, Maksymilian Dziuba czy Michał Gurgul, którzy na co dzień ćwiczą z pierwszym zespołem. Lech Poznań skończył sezon o punkt za Legią Warszawa, niebiesko-biali w 30 kolejkach rozgrywek 2023/2024 zdobyli 60 oczek zaliczając bilans 18-6-6, gole: 64:36. Przez sobotnie zwycięstwo Kolejorza z CLJ spadł pokonany Raków Częstochowa.

Lech Poznań do lat 19 nie obronił dziś Mistrzostwa Polski będąc kolejną drużyną, która zawaliła sezon 2023/2024. Kolejorz miał słabą wiosnę, podczas niej m.in. roztrwonił 9 punktów przewagi po jesieni nad Legią Warszawa, w końcówce rozgrywek stracił fotel lidera i już go nie odzyskał. O przegraniu mistrzostwa przez Lecha Poznań zadecydowała słaba wiosna, ale też dzisiejsze ostatnie sekundy spotkania w Białymstoku.

Lech Poznań nie obronił Mistrzostwa Polski, dlatego nie będzie reprezentował Polski w UEFA Youth League 2024/2025. Wcześniej Kolejorz święcił mistrzostwo do lat 19 w 1987, 1995, 2018 i 2023 roku. W sezonie 2023/2024 juniorom starszym przypadł 6 srebrny medal w historii (pierwszy od 9 lat).

Największe sukcesy Lecha Poznań – juniorzy:

Wicemistrz Młodej Ekstraklasy: 2013
3. miejsce Młodej Ekstraklasy: 2010
Mistrz Polski Juniorów Starszych: 1987, 1995, 2018, 2023
Wicemistrz Polski Juniorów Starszych: 1998, 2009, 2010, 2012, 2015, 2024
3-4. miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Starszych: 1937, 1985, 1992, 1994, 2014, 2016, 2017
Mistrz Polski Juniorów Młodszych: 2009, 2014, 2015, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych: 2012, 2019, 2021