Niezadowalające liczby skrzydłowych

W minionym sezonie 2023/2024 wszyscy skrzydłowi Lecha Poznań strzelili łącznie 21 goli i zaliczyli 11 asyst. Liczby wszystkich bocznych pomocników oprócz Kristoffera Velde nie są zadowalające, choć i Norweg wiosną mocno obniżył loty.

Gwiazdą Lecha Poznań nie tylko na skrzydle był Kristoffer Velde, który jesienią pokazywał równą i wysoką formę. Norweg opuścił tylko jeden mecz, nie grał w Kownie, ponieważ wówczas odpoczywał. 24-latek przez całą rundę jesienną strzelił 10 goli trafiając do siatki na wszystkich 3 frontach. Velde notował liczby z dużą regularnością, jesienią nie miał słabszego okresu, to dzięki jego postawie zawdzięczaliśmy m.in. awans do ćwierćfinału Pucharu Polski, nadzieję w Trnawie przy przegrywaniu 0:2 (efektowna bramka kontaktowa) czy wiele punktów w Ekstraklasie. Gwiazdor Lecha Poznań dał choćby zwycięstwo nad Stalą Mielec, Koroną Kielce, golem i asystą pomógł rozbić Raków Częstochowa, ugrać remis w Krakowie czy pokonać ŁKS (bramka + asysta).

Kristoffer Velde przez pauzę za kartkę opuścił inaugurację wiosny, po tygodniu zaliczył asystę w Białymstoku i od tamtej pory zaczął notować zjazd. Norweg na różne sposoby był stymulowany, szczególnie w drugiej połowie rundy do lepszej gry zachęcał go nawet sam prezes, trenerzy próbowali wystawiać Velde na prawej pomocy, ale nic mu nie pomogło. Momentami „Kris” grał fatalnie, na moment stracił miejsce w pierwszym składzie, wiosną strzelił tylko 3 gole w 2 spotkaniach oraz zaliczył wspomnianą asystę w Białymstoku. Lech Poznań wyglądał wiosną słabo m.in. przez postawę Norwega, który całą jesień rozmienił na drobne pozostawiając po sobie słabe wrażenie. Prawonożny skrzydłowy w całym sezonie 2023/2024 strzelił 13 goli (10 w lidze) dokładając do tego dorobku jeszcze 5 asyst.

11. Kristoffer VELDE
Mecze w lidze: 33
Mecze w PP: 3
Mecze w Europie: 3
Mecze ogółem: 39
Czas gry: 3099 (2569 w lidze)
Żółte kartki: 8 (1 w PP)
Gole: 13 (10 w lidze, 2 w LKE, 1 w PP)
Asysty: 5

null

Dużo więcej można było spodziewać się do Dino Hoticiu. Bośniak miał niezłe wejście do Kolejorza, strzelił gola Żalgirisowi, miał asysty w innych 2 spotkaniach przy Bułgarskiej z Radomiakiem oraz Górnikiem. Później z powodu urazu mięśnia pauzował przez 2 miesiące, a po powrocie miał tylko jeden przebłysk. Lewonożny skrzydłowy w Gdyni zaliczył swoją 3 asystę w rozgrywkach. Dino Hotić z różnych powodów zanotował jesienią kilka anonimowych występów będąc często zupełnie niewidocznym piłkarzem na boisku.

Zimą wydawało się, że Bośniak zaliczy progres, rundę wiosenną rozpoczął w pierwszym składzie, 4 razy zagrał od początku, 2 razy wchodził z ławki, nic nie pokazał, jeszcze w pierwszej połowie marca zerwał mięsień i pauzował do końca sezonu. 29-letni zawodnik w 22 spotkaniach, w tym 16 ligowych 2023/2024 strzelił gola i zaliczył 3 asysty notując słaby, pełen rozczarowań sezon, w którym Hoticiowi zaczęły doskwierać poważne urazy omijające tego zawodnika przez całą karierę.

21. Dino HOTIĆ
Mecze w lidze: 16
Mecze w PP: 2
Mecze w Europie: 4
Mecze ogółem: 22
Czas gry: 1145 (714 w lidze)
Żółte kartki: 2
Gole: 1 (1 w LKE)
Asysty: 3 (1 w PP)

null

Źle w rundę jesienną 2023/2024 wszedł za to inny skrzydłowy Adriel Ba Loua. Do końca września za wiele nie grał, był głębokim rezerwowym, przełom nastąpił w październiku. Już wcześniej Iworyjczyk sygnalizował zwyżkę formy strzelając m.in. gola Rakowowi Częstochowa, zatem w październiku zaczął otrzymywać więcej szans od początku. Lewonożny pomocnik zaliczył gola + asystę w starciu z Puszczą Niepołomice i wbił 2 bramki Jagiellonii Białystok kończąc jesień z łącznie 5 trafieniami oraz 2 asystami. Wiosna dla Adriela Ba Louy była dużo, dużo gorsza, Iworyjczyk jedyne liczby zanotował podczas inauguracji rundy 10 lutego, kiedy zaliczył asystę. Przez całą rundę wychodził w pierwszym składzie jedynie 4 razy, często grał na siłę z racji wąskiej kadry, przez brak innych skrzydłowych i w celu szarpania na skrzydle za sprawą szybkości. 28-latek regularnie irytował wykańczaniem sytuacji lub niecelnym ostatnim podaniem, skrzydłowy został już skreślony przez Nielsa Frederiksena a nawet przez klub, który postawił na nim krzyżyk. Lech zamierza pozbyć się Adriela rok przed końcem jego umowy.

50. Adriel BA LOUA
Mecze w lidze: 25
Mecze w PP: 1
Mecze w Europie: 1
Mecze ogółem: 27
Czas gry: 1268 (1229 w lidze)
Żółte kartki: 1
Gole: 5 (1 w LKE)
Asysty: 3

null

Jeszcze gorzej wypadł sprowadzony za niespełna milion euro Ali Gholizadeh. Powrót Irańczyka przedłużał się, pod koniec października 2-2023 lewonożny skrzydłowy w końcu zadebiutował i do końca 2023 roku nic nie pokazał. 28-latek otrzymał jesienią łącznie 5 szans, w tym 2 od początku. Wiosną Ali Gholizadeh zagrał 7 razy czego zupełnie nie było widać. Piłkarz grał na alibi, zachowawczo, bał się o swoje nogi, występując na prawej pomocy często spowalniał grę przez przekładanie piłki na lepszą lewą nogę, unikał starć 1 na 1, regularnie podawał do tytułu, nie pomagał obronie i nie był zaangażowany w mecze. Irańczyk wiosną wyglądał tragicznie, wyglądał jak wrak piłkarza, który w 12 spotkaniach nie zaliczył żadnych liczb. Na dodatek na początku kwietnia doznał kolejnej kontuzji kolana, przez którą do końca sezonu już nie zagrał.

8. Ali GHOLIZADEH
Mecze w lidze: 10
Mecze w PP: 2
Mecze w Europie: 0
Mecze ogółem: 12
Czas gry: 684 (628 w lidze)
Żółte kartki: 2
Gole: 0
Asysty: 0

null

Trudną jesień w pierwszym zespole zaliczył Filip Wilak, który po podpisaniu latem rok temu nowej umowy mógł liczyć na nieco więcej. Mimo wszystko 21-latek zadebiutował w europejskich pucharach otrzymując 2 szanse przeciwko Żalgirisowi Kowno. Później zaczął otrzymywać więcej okazji do gry w Ekstraklasie, ale dopiero od października wchodząc głównie na ostatnie minuty. Mimo niewielu minut wychowanek Lecha Poznań dał radę błysnąć w Bydgoszczy, gdzie strzelił 2 gole mocno przyczyniając się do awansu Lecha Poznań do 1/4 finału Pucharu Polski. Zimą prawonożny skrzydłowy został wypożyczony do Ruchu Chorzów, w którym wiosną grał rzadko. Teraz wrócił do Kolejorza, lecz wyłącznie na okres przygotowawczy. Nie będzie niespodzianką, jeśli wkrótce trafi na kolejne wypożyczenie.

54. Filip WILAK
Mecze w lidze: 7
Mecze w PP: 2
Mecze w Europie: 2
Mecze ogółem: 11
Czas gry: 112 (85 w lidze)
Żółte kartki: 0
Gole: 2 (w PP)
Asysty: 0

null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

3 komentarze

 1. Lolek pisze:

  Wygląd jakby go z wieszaka ściągneli🤣🤣 to jest piłkarz za 1.8 €?🤣🤣

 2. 07 pisze:

  Takiej nędzy na skrzydłach dawno nie było. Nędza to odpiwiednie słowo.

 3. Pawel1972 pisze:

  Wychodzi na to, że nie licząc Wilaka, bo mała próbka, naszym najlepszym
  skrzydłowym był… Ba Loua.

  Co ile minut gol lub asysta:

  Velde – 172,17.
  Ba Loua – 158,5.

Dodaj komentarz