Lechici na dużych turniejach

Za tydzień o tej porze Polska będzie już po pierwszym meczu w fazie grupowej Mistrzostw Europy 2024. Tegoroczne Euro będzie szczególne, w imprezie weźmie udział aż trzech piłkarzy Lecha Poznań w postaci Bartosza Salamona, Mihy Blazicia oraz Niki Kvekveskiriego.

Podczas Mistrzostw Europy w Niemczech trzech piłkarzy Kolejorza będzie rywalizowało w podobnych terminach grając w fazie grupowej od 16 do 26 czerwca. Bartosz Salamon, Miha Blazić oraz Nika Kvekveskiri to odpowiednio 14, 15 i 16 piłkarz Lecha Poznań, który wystąpi na dużej imprezie.

Bartosz Salamon
ME, Polska – Holandia (niedziela, 16 czerwca, godz. 15:00)
ME, Polska – Austria (piątek, 21 czerwca, godz. 18:00)
ME, Polska – Francja (wtorek, 25 czerwca, godz. 18:00)

Miha Blazić
ME, Słowenia – Dania (niedziela, 16 czerwca, godz. 18:00)
ME, Słowenia – Serbia (czwartek, 20 czerwca, godz. 15:00)
ME, Słowenia – Anglia (wtorek, 25 czerwca, godz. 21:00)

Nika Kvekveskiri
ME, Gruzja – Turcja (wtorek, 18 czerwca, godz. 18:00)
ME, Gruzja – Czechy (sobota, 22 czerwca, godz. 15:00)
ME, Gruzja – Portugalia (środa, 26 czerwca, godz. 21:00)

Ostatnim i 13 zawodnikiem Kolejorza, który uczestniczył w mistrzostwach był Michał Skóraś. Wychowanek Lecha Poznań podczas mundialu w Katarze 2022 rozegrał 45 minut w spotkaniu Polski z Argentyną (0:2). Przed nim w Mistrzostwach Europy rozegranych w 2021 roku uczestniczył Lubomir Satka. Środkowy obrońca latem 3 lata temu grał na Euro 2020 z Polską (2:1), ze Szwecją (0:1) oraz z Hiszpanią (0:5) notując komplet minut.

Przed wspomnianym Michałem Skórasiem oraz Lubomirem Satką było tylko 11 piłkarzy, którzy jako czynni gracze Kolejorza pojechali na Mistrzostwa Świata lub Europy. Nie wszyscy jednak wystąpili na mundialu czy na Euro, a tylko jeden zawodnik wpisał się na listę strzelców.

Pierwszym lechitą na Mistrzostwach Świata był Roman Jakóbczak, który przez śp. Kazimierza Górskiego został powołany na mundial 1974 w Niemczech, gdzie biało-czerwoni wywalczyli brązowy medal. Nominacja dla Jakóbczaka była wówczas niespodzianką, bowiem przed turniejem w Niemczech pomocnik Kolejorza raptem raz wystąpił w kadrze. Gracz Lecha Poznań pojechał na mundial tylko na wycieczkę nie notując podczas tej imprezy choćby minuty. Cztery lata później w 1978 roku na Mistrzostwa Świata został powołany Mirosław Justek i także cały mundial obejrzał z ławki rezerwowych. Taką samą rolę, aczkolwiek w 1982 roku pełnił bramkarz Piotr Mowlik, który przynajmniej wrócił do Lecha Poznań z brązowym medalem.

Mistrzostwa Świata w 1986 roku były pierwszymi, podczas których lechita w końcu zagrał. Szanse występu w dwóch spotkaniach od Antoniego Piechniczka otrzymał Krzysztof Pawlak. Tamta impreza nie była zbyt udana dla Polaków podobnie jak mundial w 2006 roku. Biało-czerwoni przegrali w Niemczech pierwsze dwa mecze nie strzelając w nich gola. Honor Polski uratował wtedy nie kto inny jak awaryjnie dowołany tuż przed mundialem Bartosz Bosacki. Stoper Lecha Poznań nie miał jechać do Niemiec, jednak Paweł Janas powołał „Bosego” za jednego z kontuzjowanych graczy. W ostatnim meczu o nic Kostaryka prowadziła z Polską 1:0, ale dość szybko po rzucie rożnym wyrównał wspomniany Bosacki, który po dośrodkowaniu dobrze dostawił nogę. Obrońca Kolejorza w drugiej połowie zdobył drugą bramkę celnie główkując po rzucie rożnym. Biało-czerwoni wygrali tamto spotkanie 2:1.


Dwa lata później na Euro 2008 pojechał pomocnik Rafał Murawski. Lechita w nieudanej dla Polski imprezie wystąpił w dwóch spotkaniach, w ostatniej potyczce z Chorwatami ówczesny pomocnik Kolejorza zagrał nawet od początku. „Muraś” został powołany również na kolejne Euro w 2012 roku wychodząc w pierwszym składzie na każdy z trzech meczów fazy grupowej. Wraz z nim na Mistrzostwa Europy zostali powołani także defensorzy Grzegorz Wojtkowiak i Marcin Kamiński, jednak cały turniej obejrzeli tylko z ławki.

W 2016 roku podczas Euro we Francji rezerwowym był z kolei Karol Linetty. Wychowanek Lecha Poznań nie wystąpił w żadnym z pięciu spotkań biało-czerwonych, którzy prowadzeni przez Adama Nawałkę doszli aż do ćwierćfinału rozgrywek. W finału 1/8 Mistrzostw Europy znaleźli się natomiast Węgrzy. Obrońca Tamas Kadar zagrał w trzech meczach, a pomocnik Gergo Lovrencsics w dwóch.

Podczas Euro 2024 nasz klub będzie reprezentowało tylu samo lechitów, ilu w czasie Mistrzostw Europy 2012 i 2016. Warto dodać, że ostatnią międzynarodową imprezą, na którą nie został powołany żaden czynny piłkarz Lecha Poznań był mundial 2018 rozgrywany w Rosji.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz