Trwające i przerwane serie w sezonie

Ligowy sezon 2023/2024 przeszedł do historii głównie przez przerwanie paru dobrych pass. Lech Poznań poniósł w końcu najwyższą porażkę od sezonu spadkowego 1999/2000 czy pierwszy raz od 1956 roku nie wygrał meczu u siebie pomimo prowadzenia aż 3:0. Było również pierwsze domowe 0:0 z Cracovią od 1952 roku.

W sezonie 2023/2024 zakończył się nasz patent na Ruch Chorzów, trwa za to patent na Wartę Poznań bądź ŁKS Łódź. Trwa też niemoc we Wrocławiu, Mielcu, Krakowie czy w Radomiu, na dodatek złe serie w meczach z Kolejorzem umiały przerwać zespoły Legii Warszawa, Korony Kielce, Widzewa Łódź, Piasta Gliwice. Co jeszcze wydarzyło się w sezonie 2023/2024? O tym trochę więcej poniżej.

1. JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

W jesiennym meczu Lech prowadząc z Jagiellonią 3:0 zremisował 3:3 (pierwsza taka sytuacja w Poznaniu od 1956 roku), po wiosennej wygranej w Białymstoku przedłużył serię do 5 kolejnych gier z tym rywalem bez porażki.

2. ŚLĄSK WROCŁAW

Lech nie wygrał ze Śląskiem w żadnym z 5 ostatnich meczów przegrywając aż 4 razy. Na starcie sezonu 2023/2024 poznaniacy przegrali we Wrocławiu po raz 2 w 2023 roku.

Porażki we Wrocławiu stają się być wpisanymi w sezon

3. LEGIA WARSZAWA

Lech Poznań dnia 12 maja przerwał serię 6 z rzędu meczów z Legią bez porażki przegrywając z tym rywalem pierwszy raz od maja 2020 roku. Legia Warszawa jest najdłużej niepokonanym rywalem przez Lecha w Poznaniu spośród przeciwników grających w Ekstraklasie 2023/2024. Ostatni raz u siebie wygraliśmy z warszawiakami dnia 4 lipca 2020 (2:1).

4. POGOŃ SZCZECIN

Dnia 1 października 2023 roku Lech przegrywając w Szczecinie aż 0:5 poniósł najwyższą porażkę od wiosny 2000 roku, kiedy spadał z Ekstraklasy. Dnia 7 kwietnia Lech wygrał z Pogonią pierwszy raz od lutego 2022 roku, a u siebie pierwszy raz od czerwca 2020 roku.

6. GÓRNIK ZABRZE

Lech w marcu zaliczył 3 kolejny mecz z Górnikiem bez zwycięstwa i przy okazji 3 kolejny remis. W dodatku zanotował 7 kolejny mecz w Zabrzu bez porażki przegrywając tam ostatni raz jesienią 2017 roku. Marcowe 0:0 było szczególnym rezultatem, gdyż we wcześniejszych 24 meczach Lecha z Górnikiem na 2 frontach padała co najmniej jedna bramka. Po raz ostatni nikt nie strzelił gola w 2012 roku w Poznaniu, natomiast w Zabrzu jesienią 2004 roku.

Lech w meczach z Górnikiem ugrał tylko 2 punkty

7. RAKÓW CZĘSTOCHOWA

We wrześniu 2023 roku poznaniacy przegrywając 0:1 pokonali Raków 4:1. Lech wcześniej ostatni raz wygrał z Rakowem u siebie dnia 8 lutego 2020 roku.

8. ZAGŁĘBIE LUBIN

Lech w lutym przerwał serię 3 z rzędu gier z Zagłębiem bez wygranej (dopiero 3 zwycięstwo w ostatnich 13 spotkaniach).

9. WIDZEW ŁÓDŹ

Jesienią Lech przegrał u siebie z Widzewem pierwszy raz od 12 lat, po majowym remisie ma serię 7 kolejnych gier w Łodzi z Widzewem bez przegranej (5 razy bramkowo remisował).

10. PIAST GLIWICE

Jesienią Kolejorz przegrał z Piastem u siebie 2 raz w historii i po ponad 8 latach (koniec serii 8 domowych gier z tym rywalem bez porażki). Dodatkowo wliczając mecze domowe i wyjazdowe Lech przegrał 10 grudnia z Piastem po 10 z rzędu spotkaniach bez porażki. Wcześniej 7 razy wygrał oraz 3 razy zremisował.

Piast wygrał w Poznaniu pierwszy raz od sierpnia 2015

11. STAL MIELEC

Lech nie wygrał w Mielcu od prawie 4 lat, a w lidze od 31 lat. Od wspominanej ligowej wygranej w Mielcu (1993 rok) zespół Lecha zanotował na Podkarpaciu następujące ligowe rezultaty – 0:1, 2:2, 2:3, 1:1, 0:0, 0:0 i znowu 0:0. Na dodatek Lech w 4 z 6 ostatnich meczów z tym rywalem nie strzelił żadnej bramki, ostatni raz prowadził ze Stalą 1:0 w 1996 roku i to u siebie.

12. PUSZCZA NIEPOŁOMICE

Lech grał z Puszczą tylko 2 raz w historii. Po jesiennej wygranej u siebie 4:1, w kwietniu przyszła porażka 1:2.

13. CRACOVIA KRAKÓW

Lech od 1948 roku, czyli od pierwszego meczu z Cracovią zwyciężył w Krakowie tylko 9 razy, w tym 6 razy w lidze. Ostatnie zwycięstwo przy Kałuży odniósł w lipcu 2020 roku (2:1), w ostatnich 4 meczach w Krakowie nie potrafił wygrać notując porażkę i 3 kolejne remisy. Wliczając mecze domowe i wyjazdowe Lech nie przegrał z Cracovią od 6 spotkań, ostatni raz w Krakowie poległ 3 kwietnia 2021 roku (1:2) a u siebie dnia 1 września 2019 (1:2). To nie koniec. W kwietniu padł pierwszy bezbramkowy remis w meczu Lech – Cracovia rozegranym w Poznaniu od 1952 roku.

W kwietniu Lech zremisował u siebie 0:0 z Cracovią pierwszy raz od 1952 roku

14. KORONA KIELCE

Na koniec sezonu Lech przerwał serię 7 kolejnych meczów z Koroną bez porażki i passę 3 z rzędu wygranych. Dnia 25 maja poniósł pierwszą domową porażkę z „Koroniarzami” od 13 kwietnia 2018 roku i 2 w historii.

15. RADOMIAK RADOM

Lech jeszcze nigdy nie wygrał ekstraklasowego meczu w Radomiu (w grudniu 2023 prowadząc 2:0 zremisował 2:2). Ogółem zwyciężył w Radomiu tylko raz, w 2005 roku Kolejorz ograł Radomiaka na jego terenie w Pucharze Polski rezultatem 2:0. Przy okazji Radomiak od powrotu do Ekstraklasy nie strzelił nam przy Bułgarskiej żadnej bramki.

16. WARTA POZNAŃ

Lech wygrał z Wartą wszystkie mecze od jej powrotu do Ekstraklasy (8 spotkań) – 1:0, 2:1, 2:0, 2:1, 1:0, 2:0, 2:0 oraz ponownie 2:0. Lech po raz ostatni przegrał z Wartą na wyjeździe w Ekstraklasie dnia 22 czerwca 1950 roku, wliczając wszystkie fronty Lech ma serię 11 kolejnych wyjazdowych gier z Wartą bez porażki. Sama Warta po raz ostatni triumfowała przy Bułgarskiej dnia 14 maja 1995 roku.

Warta była dla Lecha dostarczycielem punktów

17. RUCH CHORZÓW

Dnia 3 maja Lech przerwał serię 15 kolejnych meczów (13 ligowych) bez porażki z Ruchem, za to kontynuuje passę 10 gier z „Niebieskimi” na 2 frontach ze strzelonym golem. 3 maja poznaniacy przegrali z Ruchem pierwszy raz od lutego 2012 roku (wtedy w Chorzowie polegli 0:3). Przy okazji na początku maja Kolejorz przegrał na Stadionie Śląskim pierwszy raz w historii.

18. ŁKS ŁÓDŹ

Wliczając jeden mecz pucharowy Lech Poznań wygrał z ŁKS-em Łódź ostatnich 7 spotkań (dom i wyjazd). Podczas serii 9 kolejnych meczów z Łódzkim Klubem Sportowym bez porażki ekipa Kolejorza zwyciężała m.in. 5:0, 4:0, 3:0, 2:0, 3:1 oraz 3:2. Ponadto wliczając spotkania ligowe i pucharowe Lech wygrał ostatnich 7 wyjazdowych meczów z ŁKS-em, ostatni raz przegrał w Łodzi dnia 13 maja 2000 roku, gdy spadał z Ekstraklasy (0:1 na oczach 15 tysięcy ludzi). Kolejorz ostatni raz stracił punkty z ŁKS-em 15 lat temu (domowy remis 1:1), a ostatnią porażkę z łodzianami poniósł 16 lat temu (u siebie 1:2).