Poza wiekiem obowiązkowego młodzieżowca

Sezon 2023/2024 był ostatnim, w którym młodzieżowcami byli zawodnicy urodzeni w roku 2002. Filip Marchwiński oraz Filip Szymczak pomogli Kolejorzowi wypełnić obowiązkowy limit minutowy, ale nie dali żadnych punktów w programie Pro Junior System. W nowych rozgrywkach Ekstraklasy trzeba liczyć już na innych wychowanków, na innych młodzieżowców musi też stawiać wiele innych drużyn.

Dokładnie od 11 lipca 2022 roku każdy ekstraklasowy klub jest zobowiązany do zapewnienia udziału w rozgrywkach dowolnej liczby piłkarzy o statusie młodzieżowca w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut. Młodzieżowcy Kolejorza podczas zeszłych rozgrywek rozegrali prawie 4400 minut spełniając wymóg PZPN-u już na początku rundy wiosennej, zatem klub uniknął kary finansowej.

W sezonie 2023/2024 grzywny finansowej uniknęło 13 klubów. Karę zapłacił tylko Radomiak Radom, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, Górnik Zabrze i 2 rok z rzędu Raków Częstochowa. Grzywna dla tego ostatniego klubu za sezon 2023/2024 była spora, młodzieżowcy Rakowa Częstochowa w ubiegłych rozgrywkach Ekstraklasy wykonali raptem 50% minutowego limitu.

3 miliony złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym.

2 miliony złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 1000 do 1999 minut.

1 milion złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 2000 do 2499 minut.

500 tysięcy złotych – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby młodzieżowców w łącznym wymiarze czasu gry od 2500 do 2999 minut.

W nowym sezonie PKO Ekstraklasy 2024/2025 przepis pozostaje bez zmian, gdyż w maju regulamin przegłosował zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podejmując decyzję wbrew opinii Ekstraklasy SA i klubów. Od 19 lipca obowiązkowym młodzieżowcem na boisku będzie zawodnik urodzony w 2003 roku lub młodszy, ale gracze z górnej granicy, czyli z rocznika 2003 nie będą już punktowani w Pro Junior System. Co to oznacza? Filip Szymczak i Filip Marchwiński (ma odejść) z rocznika 2002 nie będą młodzieżowcem, status młodzieżowca będzie miał m.in. Filip Wilak, ale rocznik 2003 nie będzie zbierał punktów do PJS. Punkty będą mogli zbierać m.in. Antoni Kozubal i Jakub Antczak z rocznika 2004, którzy mogą poprawić 12. lokatę, jaką zajął Lech Poznań w Pro Junior System w sezonie 2023/2024 (najniższa w historii klubu).

Wiele klubów nie interesuje PJS, a pieniądze z tego programu i tak są niewielką częścią budżetu. Trener każdego zespół będzie jednak zmuszony wystawiać młodzieżowców z rocznika 2003 lub młodszego, by na koniec sezonu klub uniknął kary finansowej. Po sezonie 2023/2024 młodzieżowcami w PKO Ekstraklasie przestali być nie tylko Filip Marchwiński czy Filip Szymczak. Bardzo ważnego młodzieżowca straciła Cracovia, jej rozgrywający Michał Rakoczy z rocznika 2002 choćby w ubiegłych rozgrywkach ligowych strzelił 6 goli i zaliczył 4 asysty.

Młodzieżowcami od 19 lipca nie będą też m.in. defensywni piłkarze Kacper Tobiasz, Bartłomiej Kłudka oraz Łukasz Bejger. Wychowanek Lecha Poznań to podstawowy stoper Śląska Wrocław, który nie będzie już zbierał obowiązkowych minut identycznie jak np. skrzydłowy Antoni Klimek z Widzewa Łódź. Z wieku młodzieżowca wyrósł również Kajetan Szmyt z rocznika 2002, który z Warty Poznań powędrował do Zagłębia Lubin. Ważnym piłkarzem dla Piasta Gliwice był także Arkadiusz Pyrka. Prawonożny zawodnik mogący występować na prawej obronie lub na prawej pomocy tego lata może odejść z ekipy Aleksandara Vukovicia.

Ważni piłkarze klubów z Ekstraklasy, którzy po sezonie 2023/2024 zakończyli wiek młodzieżowca:

Filip Szymczak (Lech Poznań)
Filip Marchwiński (Lech Poznań)
Kacper Tobiasz (Legia Warszawa)
Łukasz Bejger (Śląsk Wrocław)
Bartłomiej Kłudka (Zagłębie Lubin)
Michał Rakoczy (Cracovia Kraków)
Arkadiusz Pyrka (Piast Gliwice)
Antoni Klimek (Widzew Łódź)
Kajetan Szmyt (Zagłębie Lubin)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

5 komentarzy

  1. Hazaj pisze:

    A tak w ogóle ( mimo że to KKSLech.com) bardzo ciekawe co będzie z Kajetanem Szmytem. „Przetrzymanym” przez Warte w sez 23/24 by ” nabrał wartości w eurasach”. Teraz Warta spadła i…. co z nim? Nie myślę w kontekście Lecha bo nie, ale tak w ogóle.

  2. Lolek pisze:

    Następna drewniana gwiazda.

  3. Pawelinho pisze:

    Koniec tzw ochronki bo teraz tak naprawdę tacy piłkarze będą zweryfikowani w sposób naturalny.

Dodaj komentarz