Najefektywniejsze i najsłabsze letnie okna

Lech Poznań czeka aktualnie na 93 letni transfer przeprowadzony od 2006 roku. Od tego czasu było tylko kilka letnich okien transferowych, w których Kolejorz miał chociaż 50% transferowej skuteczności. Było też kilka słabych letnich okienek, o których również należy wspomnieć.

Ostatnim transferem przeprowadzonym przez Lecha Poznań był Elias Andersson. Co prawda kontrakt z nim został podpisany 4 lipca, ale umowa weszła w życie dopiero 18 lipca. Już 2 lata czekamy za to na letni transfer przeprowadzony w czerwcu, ostatnim zawodnikiem, który w tym miesiącu trafił na Bułgarską był Afonso Sousa oficjalnie zakontraktowany dnia 30 czerwca. Czekając na wzmocnienia pora na listę najbardziej efektywnych letnich okienek (minimum 50% skuteczności) oraz na listę najgorszych letnich okienek od 2006 roku.

Latem 17 lat temu wypaliło 3 z 6 ściągniętych piłkarzy. Udali się Hernan Rengifo i Ivan Djurdjević, odpalił także Luis Henriquez, aczkolwiek dopiero po czasie. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby solidny papier w przypadku transferu Emiliana Dolhy miał przełożenie na boisko. Niestety, Rumun zawiódł w naszym klubie, nie był tak dobry, jak w Wiśle Kraków opuszczając Bułgarską po roku.

NAJEFEKTYWNIEJSZE LETNIE OKNA TRANSFEROWE OD 2006 ROKU:

Lato 2007:

Emilian Dolha (Wisła Kraków) – 5 czerwca (wtorek)
Hernan Rengifo (Universidad) – 11 czerwca (poniedziałek)
Marcin Dymkowski (Odra Wodzisław) – 21 czerwca (czwartek)
Ivan Djurdjević (Belenenses) – 9 sierpnia (czwartek)
Tomasz Midzierski (Górnik Łęczna) – 10 sierpnia (piątek)
Luis Henriquez (FC Tauro) – 29 sierpnia (środa)

Lato 2008 kibice Lecha Poznań wspominają aż do dziś. W ciągu paru dni przyszli tutaj Sławomir Peszko, Semir Stilić, Robert Lewandowski i Manuel Arboleda, po którego ówczesny dyrektor sportowy Marek Pogorzelczyk poleciał aż do Kolumbii. Okazało się bowiem, że „Maniek” był do Zagłębia Lubin tylko wypożyczony, więc transfer lewonożnego stopera trzeba było załatwić wizytą w Ameryce Południowej. W końcówce sierpnia przybył jeszcze Ivan Turina, bramkarz spędził u nas niecały rok, ale zapisał się w historii zdobyciem ostatniego dotąd Pucharu Polski, który został wywalczony m.in. dzięki jego interwencjom w rzutach karnych (w półfinale). Wspomniany Sławomir Peszko, Semir Stilić, Robert Lewandowski i Manuel Arboleda zdobyli z Lechem Poznań wszystko, co się dało – Puchar, Superpuchar Polski i Mistrzostwo Polski grając także w 1/16 europejskich pucharów.

Lato 2008:

Sławomir Peszko (Wisła Płock) – 9 czerwca (poniedziałek)
Semir Stilić (Zeljeznicar Sarajevo) – 11 czerwca (środa)
Robert Lewandowski (Znicz Pruszków) – 18 czerwca (środa)
Manuel Arboleda (Zagłębie Lubin) – 18 czerwca (środa)
Ivan Turina (Skoda Xanthi) – 26 sierpnia (wtorek)

* – Peszko został podpisany zimą

Latem 2012 roku Lech Poznań przeprowadził tylko 3 transfery, ale za to jakie. Łukasz Trałka spędził u nas wiele lat zdobywając sporo medali, w tym złote za mistrzostwo czy za dwa Superpuchary Polski. Gergo Lovrencsics to obok Kristoffera Velde najlepszy zagraniczny skrzydłowy w ostatnich latach, który święcił z Kolejorzem niezapomniane sukcesy. Sprawdził się też Kebba Ceesay mający świetne wejście do naszej ligi. Był to dobry prawy obrońca, którego karierę wstrzymała poważna kontuzja kolana.

Lato 2012:

Łukasz Trałka (Polonia Warszawa) – 25 maja (piątek)
Gergo Lovrencsics (Lombard Papa – wypożyczenie) – 20 czerwca (środa)
Kebba Ceesay (Djurgardens Sztokholm) – 31 lipca (wtorek)

Powrót Dimitrije Injacia nic nie wniósł do Lecha, Daylon Claasen był tylko królem sparingów, ale za to Barry Douglas i Szymon Pawłowski sprawdzili się zdobywając z Lechem Poznań medale, w tym złoty za tytuł w 2015 roku. Douglas oraz Pawłowski swego czasu byli wiodącymi postaciami Kolejorza, Gostomski przychodząc jako trzeci bramkarz również miał u nas dobry okres, dlatego lato 2013 znalazło się w zestawieniu najefektywniejszych letnich okienek w ostatnich latach.

Lato 2013:

Barry Douglas (Dundee United) – 28 maja (wtorek)
Szymon Pawłowski (Zagłębie Lubin) – 11 czerwca (wtorek)
Maciej Gostomski (Bytovia Bytów) – 28 czerwca (piątek)
Dimitrije Injac (Polonia Warszawa) – 24 lipca (środa)
Daylon Claasen (Lierse) – 21 sierpnia (środa)

Z 4 letnich transferów 2014 wypaliły 2 ruchy. Darko Jevtić był efektem pracy skautingu, był tylko formalnie zawodnikiem FC Basel, do Lecha Poznań przyszedł z innego szwajcarskiego klubu na pół roku. Po pół roku zarząd wykupił Szwajcara z Bazylei, swego czasu był on wiodącą dziesiątką w naszej lidze, która poprowadziła Lecha Poznań do oczekiwanych sukcesów. Z rezerw Lechii Gdańsk pod koniec sierpnia 2014 roku został wyciągnięty z kolei Zaur Sadaev. Pod koniec okienka klub panicznie szukał nowego napastnika, który mógłby zastąpić sprzedanego Łukasza Teodorczyka, wybór padł na walecznego, charakternego Zaura, którego chciał mieć Maciej Skorża. Rosjanin sprawdził się przy Bułgarskiej, był ulubieńcem kibiców, grałby dalej w Lechu Poznań, gdyby latem 2015 roku nie zdecydował się wrócić do kraju, do swojej rodziny, za którą tęsknił.

Lato 2014:

Maciej Wilusz (GKS Bełchatów) – 22 maja (czwartek)
Muhamed Keita (Stromsgodset) – 2 czerwca (poniedziałek)
Darko Jevtić (FC Basel) – 11 czerwca (środa)
Zaur Sadaev (Lechia Gdańsk) – 29 sierpnia (piątek)

W 2016 roku możliwości finansowe Lecha Poznań były dużo mniejsze niż teraz. Dnia 10 maja przyszedł tu czołowy bramkarz ligi Matus Putnocky, któremu kończył się kontrakt z Ruchem Chorzów. Efektem pracy skautingu był twardy, waleczny stoper Lasse Nielsen, po rozwiązaniu umowy w Grecji klub słusznie sięgnął po Radosława Majewskiego a później ściągnął jeszcze Macieja Makuszewskiego. Latem 2016 roku Lech Poznań, który 8 lat nie grał w pucharach, przeprowadził naprawdę solidne transfery. Każdy zawodnik wniósł coś do zespołu, wszyscy na starcie sięgnęli po Superpuchar Polski, w sezonie 2016/2017 nasz klub w porównaniu z jeszcze wcześniejszymi rozgrywkami 2015/2016 uczynił progres, choć i tak nie dał rady nic wygrać.

Lato 2016:

Matus Putnocky (Ruch Chorzów) – 10 maja (wtorek)
Lasse Nielsen (Odense) – 18 maja (środa)
Radosław Majewski (AS Veria) – 1 czerwca (środa)
Maciej Makuszewski (Vitoria Setubal) – 11 czerwca (piątek)

Trzy lata temu Lech Poznań zakontraktował w letnim okienku transferowym łącznie 7 piłkarzy. Wypaliło 3 zawodników, którymi są Radosław Murawski, Joel Pereira i Pedro Rebocho. Co zatem to okno robi w tym zestawieniu? Mianowicie Barry Douglas czy Artur Sobiech przyszli bardziej do rywalizacji, a nie w celu wzmocnienia drużyny, obaj poprowadzili klub do sukcesu na 100-lecie, grali także w Lidze Konferencji, dlatego transferowe lato 2021 można uznać za udane.

Lato 2021:

Joel Pereira (Gil Vicente) – 31 maja (poniedziałek)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 14 czerwca (poniedziałek) – transfer przeprowadzony zimą
Artur Sobiech (Karagumruk) – 29 czerwca (wtorek)
Barry Douglas (Blackburn Rovers) – 10 lipca (sobota)
Adriel Ba Loua (Viktoria Pilzno) – 16 sierpnia (poniedziałek) – umowa ważna była od 27 sierpnia
Pedro Rebocho (Guingamp) – 23 sierpnia (poniedziałek)
Roko Baturina (Ferencvaros Budapeszt) – 27 sierpnia (piątek)

NAJSŁABSZE LETNIE OKNA TRANSFEROWE OD 2006 ROKU:

Letniego okienka transferowego 2009 pewnie niewielu z Was już pamięta. Po 15 latach z tych nietrafionych piłkarzy gra jeszcze tylko Tomasz Mikołajczak.

Lato 2009:

Grzegorz Kasprzik (Piast Gliwice) – 22 czerwca (poniedziałek)
Tomasz Mikołajczak (Nielba Wągrowiec) – 23 czerwca (wtorek)
Krzysztof Chrapek (Podbeskidzie Bielsko-Biała) – 10 lipca (piątek)
Seweryn Gancarczyk (Metalist Charków) – 6 sierpnia (czwartek)
Jan Zapotoka (MFK Dubnica) – 13 sierpnia (czwartek)

Drugie z rzędu słabe letnie okienko transferowe. Wypalił jedynie Artjoms Rudnevs, pozostała trójka nic nie wniosła. Szybko odeszli stąd Jacek Kiełb i Joel Tshibamba, a Artur Wichniarek rozwiązał swoją umowę po niespełna pół roku.

Lato 2010:

Jacek Kiełb (Korona Kielce) – 10 czerwca (czwartek)
Artur Wichniarek (Hertha Berlin) – 30 czerwca (środa)
Joel Tshibamba (Arka Gdynia) – 17 lipca (sobota)
Artjoms Rudnevs (ZTE) – 4 sierpnia (środa)

Czerwiec 2017 jest wspominany do dziś ze względu na to, co się wtedy działo. Transfer za transferem, co chwilę ktoś przychodził. Z 8 sprowadzonych piłkarzy sprawdziło się 2 graczy w postaci Christiana Gytkjaera oraz Emira Dilavera, który z własnej woli i tak odszedł po roku.

Lato 2017:

Emir Dilaver (Ferencvaros Budapeszt) – 3 czerwca (sobota)
Vernon De Marco (Slovan Bratysława) – 17 czerwca (sobota)
Mario Situm (Dinamo Zagrzeb) – 17 czerwca (sobota)
Niklas Barkroth (IFK Norrkoping) – 19 czerwca (poniedziałek)
Deniss Rakels (Reading) – 26 czerwca (poniedziałek)
Christian Gytkjaer (TSV Monachium) – 28 czerwca (środa)
Nikola Vujadinović (Osasuna Pampeluna) – 7 lipca (piątek)
Rafał Janicki (Lechia Gdańsk) – 14 lipca (piątek)

Pięć lat temu Lech Poznań sprawniej działał z transferami, niż teraz, do końca czerwca kadra była skompletowana, choć Lubomir Satka fizycznie przyszedł do nas w lipcu. Było to bardzo słabe okienko transferowe, jedynie Słowak wypalił, był ważną częścią drużyny, choć tytuł Mistrza Polski 2022 świętował jeszcze Mickey van den Hart.

Lato 2019:

Mickey van der Hart (PEC Zwolle) – 21 maja (wtorek)
Karlo Muhar (Inter Zapresić) – 5 czerwca (środa)
Tomasz Dejewski (Warta Poznań) – 12 czerwca (środa)
Djordje Crnomarković (Radnicki Nis) – 25 czerwca (wtorek)
Lubomir Satka (DAC Dunajska Streda) – 29 czerwca (sobota)

Kolejne, rozczarowujące letnie okienko transferowe po zdobyciu tytułu Mistrza Polski. Transfer Filipa Dagerstala wygląda teraz zupełnie inaczej, Afonso Sousa do dziś nie odpalił, a pozostałej trójki nie ma przy Bułgarskiej już od roku. Fatalne okienko transferowe, po którym już dawno pracę powinien stracić dyrektor Tomasz Rząsa.

Lato 2022:

Artur Rudko (Metalist Charków – wypożyczenie) – 8 czerwca (środa)
Afonso Sousa (Belenenses Lizbona) – 30 czerwca (czwartek)
Giorgi Tsitaishvili (Dynamo Kijów) – 1 lipca (piątek)
Filip Dagerstal (FK Khimki) – 26 lipca (wtorek)
Mateusz Żukowski (Rangers FC) – 30 sierpnia (środa)

Najlepszym letnim transferem 2023 był przeciętny Miha Blazić co najlepiej pokazuje, jak było źle. Lech Poznań wyrzucił w błoto dużo pieniędzy na premie managerskie, na kontrakty dla zawodników czy prawie milion euro na transfer Aliego Gholizadeha. Irańczyk nigdy nie powinien tutaj trafić, nie będzie niespodzianką, jeśli zimą klub postanowi naprawić błąd i oddać go gdzieś do Turcji czy Arabii Saudyjskiej.

Lato 2023:

Elias Andersson (Djurgarden Sztokholm) – 4 lipca (wtorek) – umowa ważna była od 18 lipca
Miha Blazić (Angers) – 6 lipca (czwartek)
Ali Gholizadeh (Royal Charleroi) – 11 lipca (wtorek)
Dino Hotić (Cercle Brugge) – 12 lipca (środa)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

4 komentarze

  1. Lolek pisze:

    Myślałem że chociaż reprezentacją się na ciesze a te patałachy przyniosły kolejny wstyd na arenie międzynarodowej ! Teraz kolejny wstyd nas czeka w europejskich pucharach !

  2. melon771 pisze:

    Ogólne to ta transferowa skuteczność pomija bardzo ważny aspekt. Mianowice tamte transfery cechowało to, że prawie każdy piłkarz został sprzedany za wielokrotność ceny zakupu. Natomiast nawet to najbardziej nieudane okienko z 2009 roku, nie było jakoś mocno bolesne dla portfela Kolejorza. Kasprzik- za darmo, Mikołajczak- jak za darmo, Gancarczyk- za darmo, Chrapek 900 tys. zł podobnie jak Zapotoka. To wszystko były transfery małego ryzyka. Dodatkowo każdy z tych zawodników był bardzo szybko odpalony. Porównajmy to z 2017 rokiem, gdzie poza Dilaverem i Barkhrotem, każdy dograł w Kolejorzu do końca kontraktu! I nie byli to zawodnicy jak w 2009 jako uzupełnienie składu, tylko zawodnicy mający stanowić o sile Lecha!

  3. Lolek pisze:

    Melon czy to ma znaczenie jak to ma się do treści artykułu…

Dodaj komentarz