Sposoby na przygotowania
Wszystkie kluby PKO Ekstraklasy 2024/2025 są obecnie w trakcie letnich przygotowań do nowego sezonu, który rozpocznie się już w piątek, 19 lipca. Sposoby na letnie przygotowania w wielu klubach są różne i często mocno różnią się od siebie. Odmienne są miejsca treningów, liczba sparingów, nawet czas trwania zgrupowań jest różny.
Sześć dni różnicy pomiędzy początkiem letnich przygotowań Korony Kielce (15 czerwca) a Górnika Zabrze (21 czerwca) to sporo. Również Lech Poznań bardzo późno rozpoczął letnie przygotowania, Kolejorz trenuje od 20 czerwca, ćwiczy bez wzmocnień i jeszcze bez Filipa Szymczaka oraz Filipa Marchwińskiego. Co prawda ta dwójka po zakończeniu sezonu 2023/2024 pojechała jeszcze na obóz kadry U-21, ale Maksymilian Pingot i Antoni Kozubal również w nim uczestniczyli. Ta dwójka normalnie rozpoczęła przygotowania, Szymczak z Marchwińskim zjawią się na zajęciach w poniedziałek, 24 czerwca.
Klub z PKO Ekstraklasy 2024/2025 i dzień rozpoczęcia przygotowań do rundy jesiennej:
15 czerwca – Korona Kielce
16 czerwca – Raków Częstochowa
17 czerwca – GKS Katowice, Legia Warszawa, Motor Lublin, Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Puszcza Niepołomice, Radomiak Radom, Stal Mielec, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin
18 czerwca – Lechia Gdańsk, Cracovia Kraków
19 czerwca – Jagiellonia Białystok
20 czerwca – Lech Poznań
21 czerwca – Górnik Zabrze
Tego lata najwięcej klubów (7 drużyn) ma w planach rozegrać 5 sparingów. W tym gronie nie ma Lecha Poznań, który rozegra tylko 4 mecze towarzyskie, z czego pierwszy odbędzie się dopiero 29 czerwca. Aż 6 spotkań kontrolnych zaliczą pucharowicze – Śląsk Wrocław oraz Legia Warszawa. Na razie najmniej gier sparingowych ma w planach Mistrz Polski, Jagiellonia Białystok weźmie udział tylko w 3 meczach towarzyskich.
Klub z PKO Ekstraklasy 2024/2025 i liczba planowanych letnich sparingów:
6 sparingów – Cracovia Kraków, GKS Katowice, Legia Warszawa, Puszcza Niepołomice, Śląsk Wrocław
5 sparingów – Górnik Zabrze, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Motor Lublin, Piast Gliwice, Radomiak Radom, Raków Częstochowa
4 sparingi – Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Stal Mielec, Widzew Łódź, Zagłębie Lubin
3 sparingi – Jagiellonia Białystok
Czas trwania letnich obozów ekstraklasowiczów mocno różni się od siebie. Jeden z najdłuższych obozów (12 dni) zanotuje Lech Poznań, który jednak będzie korzystał z własnych obiektów, będzie nocował w centrum akademii we Wronkach i trenował na głównej płycie stadionu Leśnego. Na razie 4 drużyny nie mają w planach wyjechać na choćby pięciodniowe zgrupowanie, aż 4 ekipy w postaci Pogoni Szczecin, Widzewa Łódź, Jagiellonia Białystok i Piasta Gliwice zawitają za to do Opalenicy, choć będą gościły tam w trochę innych terminach. Śląsk Wrocław uda się na obóz do Karpacza i na zgrupowanie do Austrii. Do tego kraju wyjedzie także Legia Warszawa i Górnik Zabrze, a Zagłębie Lubin pojedzie do Słowenii.
Klub z PKO Ekstraklasy 2024/2025, miejsce obozu i liczba dni spędzonych na zgrupowaniu:
12 dni – Lech Poznań (Wronki), Raków Częstochowa (Arłamów), Śląsk Wrocław (Karpacz, Austria)
10 dni – Górnik Zabrze (Austria), Pogoń Szczecin (Opalenica)
9 dni – Zagłębie Lubin (Słowenia), Cracovia Kraków (Warka), Jagiellonia Białystok (Opalenica), Legia Warszawa (Austria)
8 dni – Widzew Łódź (Opalenica)
7 dni – Piast Gliwice (Opalenica)
6 dni – GKS Katowice (Ustroń), Lechia Gdańsk (Władysławowo)
5 dni – Motor Lublin (Kępa)
—
Stal Mielec, Korona Kielce, Radomiak Radom, Puszcza Niepołomice (bez zgrupowania)
Mam taką nadzieję że nowy trener wyciśnie ich jak cytrynę ! wyciągnie z nich maxa ! Z tworzy zespół na miarę klubu i kibiców.
fajnie, kluby na garnuszku miast jadą sobie do Austrii…