Pierwsze eliminacje po pucharowej reformie UEFA

Pod koniec sierpnia zakończyły się pierwsze eliminacje po dużej reformie europejskich pucharów na lata 2024-2027. Kwalifikacje do nowych faz ligowych przyniosły kilka niespodzianek i jest czego żałować, ponieważ tak grający Lech Poznań mógłby nie mieć większych problemów z zakwalifikowaniem się do Ligi Konferencji.

Lecha Poznań zabrakło na arenie międzynarodowej podczas pierwszego sezonu starej reformy wprowadzonej w 2021 roku, nie było go w Europie także w tym roku, gdy w życie weszła kolejna reforma UEFA na lata 2024-2027 z nowymi ścieżkami ligowymi. Najlepsze polskie kluby w sezonie 2023/2024 dobrze spisały się w eliminacjach, w fazie ligowej Ligi Konferencji zagrają dwie drużyny, czyli nie jest źle, sezon 2024/2025 na pewno nie został spisany na straty.

Jagiellonia Białystok miała szczęście w losowaniu, w II rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów trafiła na FK Panevezys z Litwy, który w swojej lidze bronił się przed spadkiem, Mistrz Polski przeszedł rozstawionych Litwinów i tym samym zapewnił sobie udział minimum w fazie ligowej Ligi Konferencji. W niej zagra też Legia Warszawa, która mając rozstawienie miała pecha w losowaniu III rundy kwalifikacyjnej, trafiła najgorzej jak mogła, ale przeszła Brondby Kopenhaga realizując swój pucharowy cel na to lato.

Z dobrej strony w Europie pokazała się Wisła Kraków, która wróciła do niej po kilkunastu latach przerwy. „Biała Gwiazda” wykorzystała szczęście w losowaniu I rundy eliminacyjnej Ligi Europy, przeszła Kosowian, później zebrała baty od Rapidu Wiedeń, lecz przechodząc po karnych Spartaka Trnava pomimo wyjazdowej porażki 1:3 – zawstydziła Lecha Poznań. W fazie play-off Ligi Konferencji ekipa Cercle Brugge była już zbyt silna, ale triumf I-ligowca w Belgii aż 4:1 mógł robić wrażenie.

Tego lata najsłabiej w Europie wypadł Śląsk Wrocław, który nie był rozstawiony już w II rundzie eliminacyjnej. Wicemistrz Polski przeszedł wtedy Łotyszy, z Sankt Gallen odpadł już na własne życzenie i jeszcze w rewanżu nie miał szczęścia do sędziego. Latem 2024 pucharowa czwórka z naszego kraju zrobiła co mogła, dwa polskie kluby są w nowej ścieżce ligowej UEFA Europa Conference League, do której w tym roku dostały się zespoły mogące być dla kibiców w Polsce totalnie anonimowe.

Po reformie w rozgrywkach Ligi Konferencji 2024/2025 zagra m.in. dobrze nam znany islandzki Vikingur Reykjavik, a także Borac Banja Luka (Bośnia), The New Saints (Walia), NK Celje (Słowenia), Larne (Irlandia Północna), Dinamo Mińsk (Białoruś), Noah Erywań (Armenia), Shamrock Rovers (Irlandia) czy Petrocub Hincesti (Mołdawia). Jak wyglądały tegoroczne fazy eliminacyjne bez Lecha Poznań? Kto najbardziej zawiódł a kto zaskoczył na plus? O tym więcej poniżej.

null I RUNDA KWALIFIKACYJNA:

Od sezonu 2024/2025 nie ma już preelimiacji Ligi Mistrzów, jest od razu I runda eliminacyjna tak samo jak w Lidze Europy czy wciąż w Lidze Konferencji. W kwalifikacjach do Champions League dołujący na Litwie zespół FK Panevezys niespodziewanie pokonał w dwumeczu HJK Helsinki, a anonimowy klub Petrocub Hincesti ograł Mistrza Kazachstanu. W I rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy niespodziankę sprawił przedostatni obecnie zespół II-ligi rumuńskiej Cornivul Hunedoara, który w dwumeczu pewnie wygrał z węgierskim Paks. Pierwsza połowa lipca przyniosła też sensację w Lidze Konferencji, w której La Florita z San Marino wyrzuciła za burtę Białorusinów.

null na plus:
FK Panevezys (Litwa)
Petrocub Hincesti (Mołdawia)
Cornivul Hunedoara (Rumunia)
La Florita (San Marino)

null na minus:
HJK Helsinki (Finlandia)
Ordabasy Shymkent (Kazachstan)
Paks (Węgry)
Isloch Mińsk (Białoruś)

null II RUNDA KWALIFIKACYJNA:

W II rundzie eliminacyjnej doszło do niespodzianek tylko w Lidze Europy i Lidze Konferencji. Co prawda w kwalifikacjach Champions League zespół Jagiellonii Białystok był nierozstawiony, ale wyeliminowanie FK Panevezys broniącego się przed spadkiem z ligi litewskiej nie było żadnym większym wyczynem. W II fazie kwalifikacji Ligi Europy szwedzki Elfsborg wygrał za to w dwumeczu z mającym wysoki współczynnik Sheriffem. Klubem pucharowym na pewno nie jest znane nam Dinamo Batumi, Mistrz Gruzji szybko przegrał dwa dwumecze i odpadł z pucharów po porażce z Decić (Czarnogóra).

W eliminacjach do Ligi Konferencji już w II fazie odpadł DAC Dunajska Streda, Słowacy niespodziewanie zostali zlani w dwumeczu przez azerską Zirę aż 1:6. Skompromitowała się za to Austria Wiedeń, która nie dała rady fińskiej ekipie Ilves Tampere. Finowie awans do III rundy kwalifikacyjnej UEFA Europa Conference League 2024/2025 świętowali na wyjeździe w Austrii.

null na plus:
Elfsborg Boras (Szwecja)
Decić (Czarnogóra)
Ilves Tampere (Finlandia)
DAC Dunajska Streda (Słowacja)

null na minus:
Sheriff Tiraspol (Mołdawia)
Dinamo Batumi (Gruzja)
Austria Wiedeń (Austria)
Zira (Azerbejdżan)

null III RUNDA KWALIFIKACYJNA:

Przedostatnia III runda kwalifikacyjna przyniosła kolejne niespodzianki, choć znowu tylko w Lidze Europy i Lidze Konferencji. Rapid Wiedeń wyeliminował Trabzonspor, a FC Lugano dużo bardziej doświadczonego Partizana Belgrad. W Lidze Konferencji 2024/2025 na etapie III fazy eliminacji mieliśmy już wręcz sensacje. Największą było odpadnięcie AEK-u Ateny z Noah Erywań. Dodatkowo po wygranej w Chorwacji dalej awansowali Słowacy z MFK Rużomberok, którzy odprawili z kwitkiem Hajduka Split, nie popisał się też inny chorwacki zespół – NK Osijek odpadając z rewelacyjną Zirą z Azerbejdżanu.

Szybko z europejskich pucharów 2024/2025 odpadł jeszcze rozstawiony Sheriff Tiraspol, Mołdawianie gładko, bo 0:4 w dwumeczu przegrali z Olimpiją Ljubljana. W przedostatniej fazie eliminacji Ligi Konferencji niespodziankę sprawił nawet nasz polski I-ligowiec. Pomimo wyjazdowej porażki 1:3 krakowska Wisła wyeliminowała Spartaka Trnava triumfując nad nim po rzutach karnych.

null na plus:
Rapid Wiedeń (Austria)
FC Lugano (Szwajcaria)
Noah Erywań (Armenia)
MFK Rużomberok (Słowacja)
Sheriff Tiraspol (Mołdawia)
Zira (Azerbejdżan)
Wisła Kraków (Polska)

null na minus:
Trabzonspor (Turcja)
Partizan Belgrad (Serbia)
AEK Ateny (Grecja)
Hajduk Split (Chorwacja)
Olimpija Ljubljana (Słowenia)
NK Osijek (Chorwacja)
Spartak Trnava (Słowacja)

null IV RUNDA KWALIFIKACYJNA:

Największą niespodzianką fazy play-off Champions League 2024/2025 był awans do Ligi Mistrzów słowackiego Slovana Bratysława, który pokonał Mistrza Danii, FC Midtjylland. W Lidze Europy szwedzki Elfsborg Boras okazał się lepszy od FK Molde, a RFS Ryga z Łotwy od cypryjskiego APOEL-u Nikozja.

Kolejne niespodzianki były w Lidze Konferencji. W IV rundzie kwalifikacyjnej ormiański Noah Erywań wyrzucił za burtę słowacki MFK Rużomberok, Pafos z Cypru był lepszy od CFR Cluj, w którym jeszcze niedawno występował Karlo Muhar i to m.in. wiosną w Lidze Konferencji 2022/2023, słoweńska Olimpija Ljubljana niespodziewanie wysoko pokonała w dwumeczu HNK Rijekę, a Sankt Gallen, który szczęśliwie wyeliminował Śląska Wrocław dostał się do fazy ligowej UEFA Europa Conference League po zwycięstwie w karnych nad tureckim Trabzonsporem.

W rewanżu w Belgii zadziwiła Wisła Kraków, która rozbiła Cercle Brugge aż 4:1, ale ta wygrana nie pozwoliła I-ligowcowi awansować do ścieżki ligowej. Niektóre pary ostatniej IV rundy eliminacyjnej Ligi Konferencji 2024/2025 były śmieszne. Z jednej strony mieliśmy bardzo mocną parę Panathniakos Ateny – RC Lens (górą byli Grecy), a z drugiej komicznie wyglądające pary takie jak: Noah Erywań (Armenia) – MFK Rużomberok (Słowacja), Mlada Boleslav (Czechy) – Paks (Węgry), Pyunik Erywań (Armenia) – NK Celje (Słowenia), FK Panevezys (Litwa) – The New Saints (Walia), Djurgarden Sztokholm (Szwecja) – NK Maribor (Słowenia), Vikingur Reykjavik (Islandia) – FC Santa Coloma (Andora), KI Klakvsik (Wyspy Owcze) – HJK Helsinki (Finlandia) oraz Lincoln Red Imps (Gibraltar) – Larne (Irlandia Północna).

Niewiele brakowało, by w IV rundzie eliminacyjnej Ligi Konferencji odpadł dwukrotny finalista tych rozgrywek z rzędu, czyli ACF Fiorentina. Na Węgrzech gospodarze grali już 11 na 9, Włosi dociągnęli do karnych i w nich wygrali, choć jedną bramkę dla Puskas Akademii z 11 metrów strzelił wychowanek Kolejorza, Wojciech Golla. To nie koniec. Brann Bergen z Norwegii zwyciężył u siebie z FK Astana 2:0, w rewanżu w Kazachstanie niespodziewanie przegrał 0:3 i nie dostał się do ścieżki ligowej. O ogromnym pechu może również mówić Partizan Belgrad, silni na papierze Serbowie nie mieli szczęścia w losowaniach, przegrali 3 dwumecze w 3 różnych rozgrywkach.

null na plus:
Slovan Bratysława (Słowacja)
Elfsborg Boras (Szwecja)
RFS Ryga (Łotwa)
Noah Erywań (Armenia)
Pafos (Cypr)
Olimpija Ljubljana (Słowenia)
Sankt Gallen (Szwajcaria)

null na minus:
FC Midtjylland (Dania)
FK Molde (Norwegia)
APOEL Nikozja (Cypr)
MFK Rużomberok (Słowacja)
CFR Cluj (Rumunia)
HNK Rijeka (Chorwacja)
Trabzonspor (Turcja)

null ŚCIEŻKA LIGOWA LIGI MISTRZÓW 2024/2025:

Faza ligowa Ligi Mistrzów 2024/2025 z 36 klubami startuje 17 września. Jest 8 kolejek, w tym 2 serie spotkań odbędą się w styczniu 2025 roku, każda drużyna zagra 8 meczów z różnymi rywalami (4 mecze u siebie i 4 na wyjeździe). Zespoły z lokat 1-8 dostaną się do 1/8 finału, ekipy z miejsc 9-24 awansują do 1/16 finału, pozostałe kluby od miejsca 25 w dół – odpadną.

null

null ŚCIEŻKA LIGOWA LIGI EUROPY 2024/2025:

Faza ligowa Ligi Europy 2024/2025 z 36 klubami startuje 25 września. Jest 8 kolejek, w tym 2 serie spotkań odbędą się w styczniu 2025 roku, każda drużyna zagra 8 meczów z różnymi rywalami (4 mecze u siebie i 4 na wyjeździe). Zespoły z lokat 1-8 dostaną się do 1/8 finału, ekipy z miejsc 9-24 awansują do 1/16 finału, pozostałe kluby od miejsca 25 – w dół odpadną.

null

null ŚCIEŻKA LIGOWA LIGI KONFERENCJI 2024/2025:

Faza ligowa Ligi Konferencji 2024/2025 z 36 klubami startuje 2 października. Jest 6 kolejek, każda drużyna zagra 6 meczów z różnymi rywalami (3 mecze u siebie i 3 na wyjeździe). Zespoły z lokat 1-8 dostaną się do 1/8 finału, ekipy z miejsc 9-24 awansują do 1/16 finału, pozostałe kluby od miejsca 25 – w dół odpadną.

Gdyby Lech Poznań rywalizował w europejskich pucharach 2024/2025 i dostał się do ścieżki ligowej Ligi Konferencji, to byłby w drugim koszyku (po reformie trafilibyśmy m.in. na inny klub z tego koszyka). Obecność Shamrocka Rovers czy The New Saints w 4 koszyku pokazuje najlepiej, jakie są drużyny w Lidze Konferencji po reformie, nawet Jagiellonia Białystok z krajowym współczynnikiem UEFA przekraczającym nieznacznie 5.000 znalazła się w przedostatnim koszyku identycznie jak m.in. Borac Banja Luka (Bośnia) czy Petrocub Hincesti (Mołdawia).

Ostatni koszyk numer 6 już w ogóle jest egzotyczny, poza ormiańskim Noah Erywań, który faktycznie miał bardzo udane eliminacje, znalazły się tam kluby mające po prostu szczęście w losowaniach czy drużyny potrafiące wykorzystać ścieżkę dla mistrzów krajowych. Bez niej zespoły pokroju NK Celje czy Dinama Mińsk nie miałyby żadnych szans na awans do UEFA Europa Conference League 2024/2025.

null

null Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat)

8 komentarzy

  1. Grossadmiral pisze:

    pepiki liga mistrzów, 2 razy liga europy i liga konferencji zresztą ostatnio też mieli na bogato a my 2x puchar tzw stonki

    • mouse pisze:

      Dobrze zarządzane kluby i liga + transfery wewnętrzne vs wiemy najlepiej bom pojedli wszystkie rozumy i lepszy ułomny strzelecko Norweg z III ligi w Hiszpanii niż zdolny Polak.

      Dużym problemem systemowym w PL jest finansowanie z budżetów miast/gmin bo tłumi rynek wewnętrzny a w klubach powstają potem Wieże Babel z zagranicznymi eksperymentami w składach typu „może u nas odpali”

      Gdzieś ostatnio był artykuł dlaczego Czechom się udaje a nam nie. Chyba na Weszło. Jak do tego dołożyć diagnozy Zachodnego z „Jak nie grać w Europie” to dostajesz prawie gotową receptę co i jak zmienić. No ale póki co pewnie nie da się bo to by oznaczało konieczność wyjścia ze strefy komfortu naszych pato-prezesów, pato-managerów, lokalnych baronów etc.

  2. Lolek pisze:

    Tu chodzi tylko o pieniądze jak polskie drużyny mogą rywalizować z klubami które mają po 100,200,300 milionów € budżetu ? Jak Lech kupuje zawaodnika za 300tyc euro a bogate kluby za 10 ,15 ,20, 25 milionów € dotego dochodzi mentalnosć ciękiego bolka kompleksy przegrywa i brak umiejętności.

    • Hazaj pisze:

      Piszesz banały. Bodo czy kluby austriackie to wartość mocno poniżej 100 mln euro. . MOCNO ! Ja to sobie sprawdziłem
      .oczywiście LM to nierealne marzenie ale LE dlaczego nie?

    • mouse pisze:

      Tak: „mentalnosć ciękiego bolka kompleksy przegrywa i brak umiejętności” – dobrze oceniasz polskich patusów z zarządów klubów winnych obecnego stanu rzeczy.
      Pieniądze – owszem są ważne ale – jak pokazują Czesi choćby z Pilzna, ich ilość do rozdysponownia o wypadkowa podjętych uprzednio decyzji zarządzczych. Można je zarobić mądrze inwestując w dobrych graczy do 1 drużyny oraz grając regularnie w fazach grupowych europejskich pucharów.
      Lech Rutkowskiego w 13 lat tylko lat 2 razy coś wygrał w kraju i tylko 3 razy był w grupie pucharów. W zeszłym sezonie zamiast zarobić kupę szmalu zaraportował 19 milionów straty… Rutek z Rząsą i innymi kolegami wpierw „wzmocnili” drużynę zawodnikami niezdolnymi do gry („bo myśmy nie wiedzieli…” a następnie, szach i mat, zatrudnili Rumaka („bo myśmy liczyli…”)
      „PROFESJONALIŚCI” 😉

    • mouse pisze:

      Warto też dodać że w efekcie rezultatów decyzji podjętych w omamach swego strategicznego geniuszu, aby ratować finanse, musieli latem sprzedać Marchewę i Velde za pół ceny.
      Byłyby puchary zeszłą jesienią, byłyby wywalczone puchary / tytuły na koniec sezonu to i ceny za tych 2 grajcarów byłyby inne… Ponadto byłyby znacznie wyższe nagrody od Esy czy od UEFA za udział w pucharach. Nie mówiąc o kasie do zaksięgowania ze ten sezon pucharowy, której jak już wiemy tez nie będzie. Przytuli ją 7egia z Jagą a nawet I ligowa Wisłą Kraków.

      „Łubu dubu, łubu dubu – niech żyje nam prezes naszego klubu” 😉

  3. Hazaj pisze:

    Kiedy Fredroksen powie : musimy wyciągnąć wnioski albo praca/praca będę wiedział że jestem w znanym Matrixie. Obym tego nie zaznał . Bo po prostu mam uznanie co do jego działania i życzę mu bardzo dobrze. Oby tylko w to nie wpir..ił się KTOS NIEOMYLNY wspinający klatę po ordery . I Bardzo nie chcę pomylić się co do Fredriksena i jego pomagiera że Szwecji. Bo tylko LE czy LK to prawdziwa frajda dla kibola.

  4. Hazaj pisze:

    ps O ile Moderator puści to daję tekst bliski tematowi gier w rozgrywkach UEFA https://kolejorzzdymbca.blogspot.com/2024/09/transfery-wartosci-transfermarkt.html

Dodaj komentarz