Jaki wynik Lecha w Lidze Konferencji Europy zostanie potraktowany jako sukces?

Liga Konferencji Europy to coroczne rozgrywki klubów piłkarskich organizowane przez UEFA. Nie są one najbardziej prestiżowe. Zrzeszają kluby, które nie dostały się do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Kibicom polskich drużyn takich jak Lech Poznań potrafią jednak dostarczyć niezapomnianych emocji.

Chodzi tu zatem o trzecie co do ważności europejskie rozgrywki klubowe. Są oczywiście osoby, które traktują je dość marginalnie, ale na pewno nie należą do nich najbardziej zagorzali kibice polskich klubów. I nie tylko oni. Fani są innego zdania Po zwycięstwie AS Romy prowadzonej przez Jose Mourinho ulice Rzymu wręcz zalane były włoskimi fanami tej drużyny. Pamiętajmy, że triumf gwarantuje bezpośredni udział w fazie grupowej Ligi Europy.

Oczywiście można obstawiać zakłady bukmacherskie na te rozgrywki. Ale to akurat nie dziwi, bo to standard w tej branży. Szczególnie w Polsce nie ma co się obawiać, że będzie to niemożliwe. Bukmacherzy oferują możliwość obstawiania naprawdę różnych wydarzeń, nie tylko zwycięzcy meczu.

Nie tylko puchar

Dla polskich drużyn Liga Konferencji to nie tylko szansa gry o zdobycie trofeum. W przypadku dobrych wyników, rośnie pozycja naszej ligi w rankingu UEFA. A to z kolei może się przełożyć na większą liczbę polskich drużyn w europejskich pucharach. Poza tym to doskonała okazja do wypromowania swoich graczy na arenie międzynarodowej.

Do tego dochodzą miliony euro, które są niebagatelną kwotą dla naszych drużyn. Można je potem przeznaczyć na wzmocnienia. Poza tym prawda jest taka, że od czegoś trzeba zacząć. Nie da się zbudować europejskiej potęgi w jeden czy dwa sezony, chyba, że zainwestuje w nią jakiś miliarder.

Liga Konferencji wkrótce startuje

W zeszłym sezonie Lech Poznań dotarł aż do ćwierćfinału, dzięki czemu zarobił kilkadziesiąt milionów złotych. Po bohaterskiej walce uległ dopiero Fiorentinie. Trzeba przyznać, że zaskoczyło to wielu obserwatorów, którzy nie są przyzwyczajeni do sukcesów polskich drużyn w europejskich pucharach.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. W tym sezonie kibice na pewno oczekują co najmniej powtórzenia sukcesu. A kto wie, może awansu do półfinału czy nawet finału. Rywalizując z Fiorentiną Lech Poznań udowodnił, że potrafi zawalczyć z naprawdę klasowych drużynami. A w Lidze Konferencji jest ich wiele. Villarreal czy AS Roma to znane na całym świecie marki.

Liczy się nie tylko wynik

Pamiętajmy jednak, że wynik nie jest jedynym, czego oczekują kibice. Zwykle równie ważne jest dla nich to, aby piłkarze zostawili serce na boisku i naprawdę walczyli. Po porażce z Fiorentiną Lech Poznań otrzymał naprawdę sporo pochwał. A to dlatego, że nie odpuścił do końca i stworzył naprawdę wiele problemów tej o wiele wyżej notowanej drużynie.

Kibice kochają zwycięstwa Dawida z Goliatem. Szczególnie, jeśli ten pierwszy brak gwiazd nadrabia walką i zaangażowaniem. Takie widowiska po prostu chce się oglądać, nawet jeśli ostateczny wynik nie będzie taki, jakbyśmy chcieli. Prawdziwi kibice są ze swoją drużyną na dobre i na złe. Jedyne czego nie tolerują to braku walki i zaangażowania.

Dlatego właśnie z nadzieją patrzymy na kolejny sezon Ligi Konferencji. Kto wie, może właśnie od niej zacznie się budowanie w polskiej lidze potęgi na skalę Europy. Jeżeli będą wyniki, większa jest szansa, że pojawi się naprawdę bogaty inwestor. A od tego już tylko krok do Ligi Mistrzów.

W końcu infrastrukturę, dzięki Euro 2012, już mamy. Brakuje tylko drużyn, które są w stanie grać na tyle dobrze, że na super nowoczesnych stadionach, będą walczyć jak równy z równym z czołowymi klubami naszego kontynentu. Ale jak to mówią, od czegoś trzeba zacząć. Może tym czymś będzie właśnie świetny występ w Lidze Konferencji?