Zapowiedź rundy wiosennej – kluczowe mecze dla Lecha Poznań

Po rundzie jesiennej piłkarze Lecha Poznań znajdują się w czołówce Ekstraklasy, jednak tracą aż 8 punktów do lidera z Wrocławia. Kolejorz w 2 ostatnich meczach ligowych nie zanotował żadnego zwycięstwa, co ostatecznie kosztowało posadę Johna van den Broma. Jak w rundzie wiosennej spiszą się piłkarze Lecha Poznań pod wodzą Mariusza Rumaka?

null

Słaba runda jesienna

Rundę jesienną w wykonaniu piłkarzy Lecha Poznań można określić mianem słabej. Rozpoczęło się od odpadnięcia Kolejorza z rozgrywek europejskich pucharów, gdzie przecież w poprzednim sezonie Lechici spisywali się znakomicie. Po tym wydarzeniu część kibiców spodziewała się, że być może przełoży się to na lepsze rezultaty w lidze, co miało miejsce pod wodzą Macieja Skorży, gdy Lech nie musiał rywalizować w pucharach. Tym razem nic takiego się nie wydarzyło.

W pierwszej części sezonu Lech Poznań rozegrał 19 meczów ligowych, w których wywalczył 33 punkty. Taki dorobek na półmetku rozgrywek zapewnił tej drużynie trzecią pozycję w tabeli, jednak trzeba pamiętać, że za ich plecami znajduje się Raków Częstochowa, który ma jedno spotkanie rozegrane mniej. Ogólnie podsumowując rundę jesienną, Kolejorz nie był w stanie odskoczyć od ligowych rywali, którzy rywalizowali w ramach europejskich pucharów, czyli Legii Warszawa i Rakowa Częstochowa. Oba te zespoły przed rundą wiosenną tracą tylko jeden punkt do ekipy z Poznania.

Statystycznie w pierwszej części sezonu zawodnicy Lecha Poznań lepiej spisywali się w meczach przed własną publicznością. Kolejorz przy Bułgarskiej w 10 rozegranych rywalizacjach wywalczył 20 ligowych punktów. Lepiej na swoim stadionie punktowały jedynie ekipy Jagiellonii Białystok, a także Rakowa Częstochowa. Aspektem, nad którym piłkarze Kolejorza będą musieli popracować w rundzie rewanżowej, jest bez wątpienia aspekt gry defensywnej. Lech Poznań ze wszystkich 6 najlepszych drużyn w klasyfikacji meczów domowych stracił najwięcej goli. Dla porównania Jagiellonia Białystok i Raków Częstochowa razem straciły mniej bramek niż piłkarze Lecha Poznań u siebie.

Statystyki – mecze domowe:

• Lech Poznań wywalczył 20 punktów w 10 meczach domowych.
• Kolejorz zdobył 22 bramki w 10 spotkaniach przed własną publicznością.
• Tylko 2 zespoły w Ekstraklasie wywalczyły więcej punktów w meczach domowych od Lecha Poznań.
• Lech Poznań traci średnio powyżej jednej bramki na spotkanie przed własną publicznością.

null

Jeszcze większe problemy ekipa z Poznania miała podczas rywalizacji na wyjeździe. Lechici wywalczyli tylko 13 punktów w 9 rozegranych starciach. Pod kątem obstawiania zakładów bukmacherskich na piłkę nożną trzeba również wspomnieć o statystykach, które wskazują na ujemny bilans bramkowy. W pierwszej części sezonu aż 5 drużyn było lepszych w klasyfikacji meczów wyjazdowych od Lecha Poznań. Przy takich liczbach niezwykle ciężko będzie tej drużynie włączyć się do walki o mistrzostwo Polski, jeśli nie uda się poprawić dyspozycji na wyjeździe. Zakłady piłkarskie na tytuł Kolejorza są dostępne u sponsora naszego klubu, czyli w Superbet.

Statystyki – mecze wyjazdowe:

• Lech Poznań wywalczył zaledwie 13 punktów w 9 wyjazdach.
• Kolejorz ma ujemny bilans bramek w meczach wyjazdowych.
• W klasyfikacji meczów na wyjeździe Lech Poznań plasuje się dopiero na szóstym miejscu.
• Lech Poznań stracił 13 bramek w 9 meczach wyjazdowych.

null

Zapowiedź rundy rewanżowej

W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, tym razem zawodnicy Lecha Poznań nie będą musieli przygotowywać się do rozgrywek w europejskich pucharach. Kolejorz może w pełni skoncentrować się na meczach w Ekstraklasie, a także Pucharze Polski, ponieważ jest również w grze o to trofeum po wyeliminowaniu Arki.

Zacznijmy jednak od ligowego podwórka, gdzie Lech Poznań traci 8 punktów do lidera, a już w pierwszych meczach nowego sezonu zmierzy się z dwoma czołowymi drużynami. Najpierw 10 lutego zawodnicy Kolejorza zmierzą się przed własną publicznością z Zagłębiem Lubin, a oferta zakładów bukmacherskich wskazuje, że są zdecydowanym faworytem. Więcej emocji kibice powinni znaleźć podczas rywalizacji, która odbędzie się 17 lutego w Białymstoku, gdzie miejscowa Jagiellonia, czyli najlepiej punktująca drużyna przed własną publicznością zmierzy się z Lechem Poznań. Będzie to bez wątpienia istotny sprawdzian dla ekipy Kolejorza, która słabo wyglądała w meczach wyjazdowych. Kolejnym ważnym wydarzeniem w rundzie wiosennej będzie rywalizacja domowa ze Śląskiem Wrocław. Odbędzie się ona już w trzecim meczu rundy rewanżowej, dlatego też zawodnicy Lecha Poznań przy wywalczeniu kompletu punktów będą mieli szansę, aby zmniejszyć dystans do 2 czołowych drużyn, które wyprzedzają ich w tabeli.

Na 27 lutego zaplanowana jest za to rywalizacja, w której Lech Poznań zmierzy się z Pogonią Szczecin. Zakłady piłkarskie również w tym momencie mają już gotową propozycję kursów na to wydarzenie i wskazują one, że faworytem jest ekipa gospodarzy. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsza rywalizacja pomiędzy tymi drużynami była niezwykle jednostronna i na ligowych boiskach zakończyła się triumfem Pogoni Szczecin.

Ogólnie kalendarz pierwszych rywalizacji w nowym roku nie rozpieszcza ekipy z Poznania. 2 marca Lech uda się w delegację do Częstochowy na spotkanie z aktualnym mistrzem kraju. Będzie to bez wątpienia wymagające starcie, ponieważ Raków w klasyfikacji meczów domowych uplasował się na drugim miejscu. Dodatkowo na koncie tego zespołu znajdują się zaledwie 4 stracone bramki, co jest najlepszym rezultatem w całej lidze. Jeśli jednak Lech Poznań planuje walczyć o mistrzostwo Polski w rundzie rewanżowej, to 4 pierwsze mecze nowego roku mogą okazać się kluczowe. W przypadku, gdy Lech zanotuje porażki w rywalizacjach z Jagiellonią Białystok, Śląskiem Wrocław i Rakowem Częstochowa, to prawdopodobnie wypisze się z walki o mistrzostwo kraju.

Hitowym wydarzeniem każdej rundy na boiskach Ekstraklasy jest rywalizacja pomiędzy Lechem Poznań i Legią Warszawa. Ligowy klasyk zaplanowany jest w terminarzu na dzień 11 maja i odbędzie się na stadionie przy ulicy Bułgarskiej. W tym momencie nie ma jeszcze gotowych kursów na to wydarzenie, jednak biorąc pod uwagę, że Lech będzie gospodarzem, to można zakładać, że właśnie ta drużyna stanie się faworytem w zakładach bukmacherskich na piłkę nożną.

Wnioski po pierwszym meczu towarzyskim Lecha Poznań są już dostępne na naszej stronie.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na X (dawniejTwitterze) – @Mati_N95