Videoton FC Fehervar – przedstawienie ogólne

videotonCoraz mniej czasu dzieli Lecha Poznań od pierwszego meczu w IV rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy. Cały czas analizujemy oraz szczegółowo przedstawiamy pucharowego rywala Kolejorza i tak będzie aż do rewanżowego spotkania.


Wielu rzeczom przyglądamy się i przyglądaliśmy się już osobno, ale są także takie, którym osobno nie poświęcimy miejsca w najbliższym czasie. Wszystkie te ciekawostki na temat pucharowego przeciwnika Lecha Poznań zebraliśmy w jedną wiadomość, czyli w ogólne przedstawienie Videotonu Fehervar. W tym materiale znajdują się przede wszystkim informacje o których raczej już nie napiszemy zarówno przed czwartkowym starciem jak i przed rewanżem.

Videoton, a właśnie od tego roku oficjalnie Videoton FC Fehervar mający swoją siedzibę w mieście Szekesfehervar to węgierski klub założony w 1941 roku przez pracowników miejscowej fabryki. Klub powstał pod nazwą Székesfehérvári Vadásztölténygyár SK. Potem zmieniał ją jeszcze kilka razy o czym pisaliśmy w osobnym artykule w niedzielę. Nazwa Videoton pochodzi od znanej w całej Europie firmy słynącej przede wszystkim z produkcji bardzo dobrych telewizorów 30-40 lat temu. Rywal Lecha Poznań pierwszy raz w swojej nazwie umieścił nazwę firmy „Videoton” w 1968 roku, gdy ta zdecydowała się na sponsoring drużyny z Szekesfehervar.

Videoton w dotychczasowej historii miał cztery różne herby, ale w każdym z nich znajdowała się charakterystyczna brama mieszcząca się też w herbie miasta. Videoton od początku swojego istnienia miał „czerwono-niebieskie” barwy. Od czasu do czasu zawodnicy Videotonu występują też w białych strojach i prawdopodobnie w nich zagrają w czwartek na Bułgarskiej. Videoton od 1941 roku zawsze był przeciętnym węgierskim klubem będącym w cieniu innych węgierskich zespołów w tym przede wszystkim tych ze stolicy, Budapesztu. Drużynie z Szekesfehervar najlepiej szło w latach 70-tych i 80-tych. W sezonie 1984/1985 Videoton doszedł do finału Pucharu UEFA w którym przegrał z Realem Madryt w dwumeczu 1:3 o czym już nieraz pisaliśmy.

Lata 90-te dla Videotonu Fehervar były chude, lecz te po 2000 roku znów niezłe. W dotychczasowej historii rywal Lecha Poznań 2-krotnie sięgnął po Mistrzostwo Węgier (w 2011 i 2015 roku). 4 razy był także wicemistrzem. 1 raz zdobył Puchar Węgier, 3-krotnie Puchar Ligi Węgierskiej i zgarnął 2 krajowe Superpuchary. Videoton swój ostatni międzynarodowy sukces zaliczył w 2012 roku awansując do fazy grupowej Ligi Europy o którym również już pisaliśmy. Tegoroczne mistrzostwo dla Videotonu było sporym zaskoczeniem i sukcesem. Jak pokazuje obecna sytuacja niespodziewany triumf ekipy z miasta Szekesfehervar wyszedł jednak temu klubowi bokiem. Najpopularniejszym przydomkiem Videotonu jest „Vidi”. To skrót, który najczęściej jest używany na Węgrzech.

Videoton nie ma w swoim kraju zbyt wielu kibiców. Sympatyzuje mu jednak premier Węgier, Viktor Orban dzięki któremu Videoton jeszcze jakoś się trzyma. Orban sprowadza na trybuny różnych biznesmenów. Chodzą plotki, że Videoton jest sponsorowany przez rząd państwa przez co m.in. klub z Szekesfehervar nie jest zbyt lubiany w kraju. Co ciekawe nie tak dawno przez 2 lata trenerem Videotonu był Paulo Sousa. Portugalczyk w ubiegłym sezonie szkolił FC Basel sięgając z tym klubem po Mistrzostwo Szwajcarii i dochodząc z nim do 1/8 Ligi Mistrzów. Videoton przywiązuje sporą wagę do szkolenia młodzieży. Ma nawet żeńską drużynę. Ściśle współpracuje także z klubem Puskas Academy. Swoje domowe mecze rozgrywa na przestarzałym obiekcie (przedstawimy go weekend) z lat 60-tych przypominający stadion Pogoni Szczecin.

Strategicznym sponsorem Videotonu Fehervar jest firma Mol produkująca m.in. oleje i smary. Ponadto Mistrza Węgier wspiera kilka mniejszych firm, miasto Szekesfehervar a nawet Volkswagen. Stroje dostarcza Adidas. Videoton cały czas jest w fazie rozwoju. Ma swój sklep internetowy w którym sprzedaje różnego rodzaju pamiątki. Videoton Fehervar mocno nawiązuje do pamiętnego sezonu 1984/1985 w którym udało mu się dojść do finału Pucharu UEFA. Cały czas żyje tamtym sukcesem, a kibice Mistrza Węgier mogą nabywać nawet specjalne koszulki przypominające o tamtym sukcesie. Na stronie Videotonu znajduje się również specjalna zakładka na ten temat. Lech Poznań dobrze zna klub i drużynę z Szekesfehervar, bowiem ligę węgierską regularnie penetrowali nasi skauci bacznie przyglądając się zawodnikom „Vidi”.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<