Lokomotywa na Bułgarskiej

Parowóz symbolem Lecha i stadionu

Po ponad 5 tygodniach prac związanych z budową stacji, transportem lokomotywy w nocy z 8 na 9 października i jej odsłonięciem przed meczem z Wisłą Kraków dnia 16 października każdy Wielkopolanin i nie tylko może z dumą podziwiać symbol Lecha Poznań na Bułgarskiej. 60-letni parowóz przed obiektem sportowym to unikalna rzecz na skalę krajową, dlatego cieszy się sporym zainteresowaniem. Ludzie przechodzący obok lokomotywy Ty51-183 mającej 130 ton, 23 metry długości i 4,5 metra wysokości zatrzymują się, aby z bliska obejrzeć parowóz czy zrobić sobie przy nim zdjęcie. Jest to możliwe także po zmroku, bowiem lokomotywa jest podświetlana.


Odsłonięcie lokomotywy

Przed meczem Lecha Poznań z Wisłą Kraków 16 października 2016 roku miał miejsce wielki finał akcji „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”. Podczas niego z wielką pompą odsłonięto 60-letni parowóz, który był odnawiany przez prawie rok.

Uroczystość pod nazwą „Chrzest bojowy Legendy” rozpoczęła się punktualnie o godzinie 16:00. Poprowadził ją poznański dziennikarz Piotr Chołdrych, który na początek opowiedział co nieco o parowozie. Na scenie pojawił się też maszynista lokomotywy, który przez lata jeździł parowozem Ty51-183, a więc Zbigniew Dzieldziak. Około 16:30 podziękowania kibicom, wszystkim osobom odpowiedzialnym za akcję w tym za remont lokomotywy, a także marce Lech Pils złożył prezes Lecha Poznań, Karol Klimczak.

Do oficjalnego odsłonięcia lokomotywy, czyli zdjęcia „niebiesko-białej” płachty przez specjalny dźwig doszło o godzinie 16:45. Podczas ceremonii, która rozpoczęła się odliczaniem od dziesięciu pojawiły się pojedyncze race. Ponadto cukiernik Piotr Koperski przygotował na tę okazję blisko 200-kilogramowy tort o kształcie makiety stacji Bułgarska. Dodatkowo Kapela Dudziarzy Wielkopolskich odegrała m.in. hymn Lecha Poznań. Uroczystość oficjalnego odsłonięcia lokomotywy śledziło ponad 3 tysiące ludzi.

Podczas finału akcji młodzi kibice mogli skorzystać z miniaturowej kolejki, która mieściła 24 pasażerów. Mogli również pomalować sobie twarze na niebiesko-biało. Na dodatek każdy kibic, który udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie lokomotywy z hashtagiem #razemtworzymylegende otrzymał pamiątkowy nieśmiertelnik. Po odsłonięciu lokomotywy oczywiście każdy z kibiców mógł sobie zrobić przy niej pamiątkową fotografię zarówno przed jak i po meczu z Wisłą Kraków.

Transport lokomotywy

Zeszłej jesieni w zakładach H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych rozpoczęła się renowacja lokomotywy przywiezionej z Wolsztyna, która zakończyła się wiosną tego roku. Parowóz Ty51-183 wyprodukowany w 1956 roku mający 130 ton i 23 metry długości został już dużo wcześniej wyczyszczony, odmalowany oraz w całości odrestaurowany. O północy, 9 października rozpoczął się transport parowozu z bocznicy na Górczynie prosto na stadion. Cała operacja trwała blisko godzinę i zakończyła się krótko przed 1:00. Lokomotywa ciągnikami transportu ponadgabarytowego przejechała ulicą Ściegiennego, Taczanowskiego, Jugosłowiańską i Bułgarską prosto pod stadion. Parowóz podróżując pod obiekt Lecha Poznań był podświetlony oraz ozdobiony w specjalne dymiarki.

Lokomotywę z Górczyna na stadion eskortowało wielu kibiców, którzy mieli niepowtarzalną okazję z bliska śledzić efektowny przejazd. Z kolei pod obiektem zjawiło się kilkaset osób, którzy przez kilkadziesiąt minut cierpliwie czekali na przyjazd parowozu. Ten punktualnie o godzinie 02:07 podniesiony przez dwa ogromne dźwigi stanął na terenie między III trybuną a ulicą Bułgarską. Prace związane z budową małej stacji o kształcie starych, historycznych jupiterów na której została postawiona lokomotywa trwały przez ponad 4 tygodnie. Podczas stawiania lokomotywy na stacji Bułgarska nie zabrakło wspólnych śpiewów kibiców Lecha Poznań, którzy odpalili pojedynczą pirotechnikę. Racy na zakończenie przejazdu użył też sam maszynista parowozu.


Zapis Twitterowej relacji prowadzonej na żywo:

Budowa stacji Bułgarska

Budowa stacji Bułgarska znajdującej się między ulicą Bułgarską a III trybuną Inea Stadionu ruszyła na przełomie sierpnia i września 2016 roku. Prace związane z budową peronu o kształcie historycznego, starego jupitera trwały przez ponad miesiąc. Poniżej znajduje się zbiór zdjęć z postępów prac. Nowa galeria pojawiała się co tydzień.

Część V – Budowa stacji na Bułgarskiej (05.10.2016)

Część IV – Budowa stacji na Bułgarskiej (28.09.2016)

Część III – Budowa stacji na Bułgarskiej (21.09.2016)

Część II – Budowa stacji na Bułgarskiej (13.09.2016)

Część I – Budowa stacji na Bułgarskiej (06.09.2016)

null
null
null

Renowacja lokomotywy

* – tekst z 25 sierpnia 2015

Dzięki unikalnemu projektowi już niebawem pod Inea Stadionem stanie prawdziwa lokomotywa, która w ostatnich dniach dojechała z Wolsztyna do zakładów Cegielskiego w Poznaniu. Parowóz Ty51-183 wyprodukowany w 1956 roku, mającym 130 ton i 23 metry długości zostanie niebawem wyczyszczony, odmalowany i w całości odrestaurowany. Niektóre elementy blisko 60-letniej lokomotywy zostaną również wymienione.

Lokomotywa będzie czarna. W jej renowacji weźmie udział 20 pracowników Fabryki Pojazdów Szynowych Hipolita Cegielskiego. Renowacja lokomotywy potrwa kilka miesięcy. Niebawem ruszą też prace mające na celu przygotowanie miejsca ekspozycji i jego aranżacji dla lokomotywy przed Inea Stadionem. Lokomotywa będzie oczywiście ogólnodostępna, ale na razie nie wiadomo w którym miejscu dokładnie stanie.

Wizualizacje są obecnie przygotowywane i zostaną pokazane po akceptacji przez plastyka miejskiego. Odsłonięcie parowozu przed stadionem planowane jest na 2016 rok. Sponsor główny klubu, czyli Lech Pils pokrył koszt transportu lokomotywy z Wolsztyna do Poznania oraz pokryje wszelkie koszty jej renowacji. Jest to oczywiście pierwszy taki projekt w Polsce. Poniżej zdjęcia parowozu, który odnowiony stanie wiosną przy Bułgarskiej.


Początek akcji

* – tekst z 2 czerwca 2015

2 czerwca 2015 roku o godzinie 13:10 w Loży Prezydenckiej Inea Stadionu odbyła się specjalna konferencja prasowa podczas której zaprezentowano projekt „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska”.

Projekt będzie realizowany przez Lecha Poznań we współpracy z SKLP oraz sponsorem głównym klubu, marką Lech Pils. Dzięki projektowi już niebawem pod Inea Stadionem stanie prawdziwa lokomotywa. Na razie nie wiadomo dokładnie w jakim miejscu stanie parowóz. Sponsor pokryje koszt renowacji lokomotywy oraz jej transport z Wolsztyna do Poznania.

Karol Klimczak (prezes Lecha): – ”Cieszę się z kolejnej wspólnej inicjatywy z SKLP i Lech Pils. Budzimy emocje w Wielkopolsce, bo każdy często interesuje się tym, co się dzieje w klubie. Wpadliśmy na wspólny pomysł, aby sprowadzić pod stadion prawdziwą lokomotywę. Nie byłoby to możliwe gdyby nie nasi partnerzy.”

Karolina Kulinek-Łatka (dyrektor Lech Pils): – ”Chcemy być klubem, który aktywuje kibiców. Lokomotywa ma być symbolem klubu nawiązującym do historii. Chcemy. Aby ta akcja była silnie wrośnięta w Wielkopolsce. Lokomotywa, która stanie pod stadionem jest z Wolsztyna i zostanie odnowiona w zakładach Cegielskiego. Regularnie będziemy informować o tej akcji.”

Radosław Majchrzak (prezes SKLP): – „Na pierwszym meczu Lecha byłem na Dębcu i każdy, kto tam chodził pamiętał o przejeżdżających tam pociągach. Nasz wspólny projekt jest ogromny. Oglądaliśmy już parowozy w Wolsztynie i wspólnie chcemy doprowadzić lokomotywę pod stadion. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było. Wspólnie będziemy śledzić dzień po dniu, kiedy lokomotywa stanie pod stadionem.”