Jeszcze więcej pucharowego doświadczenia

W zbliżającym się pucharowym sezonie Lech Poznań będzie dysponował bardzo doświadczoną kadrą, która ma za sobą wiele meczów na arenie międzynarodowej. Latem z grupy doświadczonych piłkarzy w Europie odeszli od nas Lubomir Satka, Pedro Rebocho i Michał Skóraś, ale przyjście Dino Hoticia oraz Mihy Blazicia wyrównało te straty.

W ubiegłym sezonie 2022/2023 największy pucharowy sukces osiągnęli Filip Dagerstal, Bartosz Salamon, Maksymilian Pingot, Joel Pereira, Jesper Karlstrom, Radosław Murawski, Joao Amaral, Afonso Sousa, Kristoffer Velde, Adriel Ba Loua czy Filip Szymczak, którzy z obecnej kadry nigdy wcześniej nie mieli okazji wystąpić w fazie grupowej. Spośród tych graczy europejski debiut zaliczyli Afonso Sousa mający wcześniej okazję rywalizować co jedynie w młodzieżowej Lidze Mistrzów, Joel Pereira, Maksymilian Pingot oraz Bartosz Salamon, który w europejskich pucharach zadebiutował dopiero 3 listopada 2022 roku wchodząc na końcówkę historycznego meczu z Villarrealem 3:0.

Mikael Ishak strzela bramkę w fazie grupowej
null

Udział w ćwierćfinale Ligi Konferencji 2022/2023 był największym pucharowym sukcesem prawie dla wszystkich lechitów. Prawie, ponieważ Artur Sobiech w sezonie 2011/2012 doszedł z niemieckim klubem do 1/4 finału Ligi Europy notując w ćwierćfinale parę minut w przegranym dwumeczu z Atletico Madryt. Dla Sobiech był to już 3 wiosenny występ w europejskich pucharach, piłkarz wystąpił od początku w starciu z Fiorentiną, w którym tylko wyśrubował swój wynik i nawet strzelił gola.

Aktualnie najwięcej gier w europejskich pucharach ma Miha Blazić (aż 58). Do jubileuszowego 50 meczu zbliża się Nika Kvekveskiri, po 31 spotkań w Europie mają za to Mikael Ishak i Antonio Milić, ale Szwed w niebiesko-białych barwach grał w Europie aż 29 razy. Wspomnianą czwórkę gonią Jesper Karlstrom, wyżej wymieniony Artur Sobiech oraz Filip Bednarek. W Lechowej klasyfikacji piłkarzy z największą liczbą meczów w pucharach Filipa Marchwińskiego, Barrego Douglasa czy Kristoffera Velde wyprzedził Dino Hotić mogący pochwalić się 25 spotkaniami na arenie międzynarodowej.

Mikael Ishak rozegrał w Kolejorzu już 29 pucharowych spotkań
null

Liczba meczów w Europie wybranych piłkarzy Lecha Poznań:

58 – Miha Blazić
49 (19 w Lechu) – Nika Kvekveskiri
31 (29 w Lechu) – Mikael Ishak
31 (16 w Lechu) – Antonio Milić
30 (19 w Lechu) – Jesper Karlstrom
29 (7 w Lechu) – Artur Sobiech
27 (26 w Lechu) – Filip Bednarek
25 – Dino Hotić
24 – Filip Marchwiński
23 (16 w Lechu) – Barry Douglas
23 (12 w Lechu) – Filip Dagerstal
22 (16 w Lechu) – Kristoffer Velde
19 (16 w Lechu) – Radosław Murawski
17 – Alan Czerwiński

Jesper Karlstrom – 30 meczów w Europie
null

Więcej o pucharowym doświadczeniu Dino Hoticia niedawno pisaliśmy tak samo, jak o u sukcesach Mihy Blazicia, który jesienią 4 raz w karierze może zagrać w fazie grupowej europejskich pucharów. W nowym sezonie również 4 raz w grupie może wystąpić choćby Nika Kvekveskiri, który jeszcze w lipcu może zanotować 50 mecz na arenie międzynarodowej. Gruzin występuje w europejskich pucharach od 12 lat, przed przyjściem do Lecha Poznań rywalizował w Europie z Dinamem Tbilisi, Gabalą, Keshlą, Tobolem Kostanay, w grupie grał z tymi dwoma pierwszymi klubami i oczywiście rok temu z Kolejorzem.

Oprócz najbardziej doświadczonego Mihy Blazicia po 2-3 razy w fazie grupowej europejskich pucharów grali jeszcze m.in. Antonio Milić (Anderlecht Bruksela), Barry Douglas (Konyaspor), Artur Sobiech, Filip Marchwiński, Mikael Ishak, Filip Bednarek czy Alan Czerwiński. Ostatnia czwórka lechitów w nadchodzącym sezonie 2023/2024 może wywalczyć już 3 awans z Lechem Poznań do fazy grupowej europejskich pucharów. Ci piłkarze pamiętają wejście do Ligi Europy przed 3 laty oraz oczywiście zeszłoroczny awans do Ligi Konferencji, natomiast Douglas pamięta dostanie się do fazy grupowej Ligi Europy 2015/2016.

Kristoffer Velde po golu z Fiorentiną w ćwierćfinale Ligi Konferencji
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz