Spartak Trnava od jeszcze innej strony

Na temat Spartaka Trnava i rywalizacji Lecha Poznań z tym klubem powstało już 26 artykułów, w których nie było jednak wszystkiego na temat Słowaków, którzy dzięki porażce w Polsce różnicą tylko jednej bramki cały czas mocno wierzą w awans. Spartak Trnava w ten weekend nie rywalizował robiąc wszystko, aby na rewanż z Kolejorzem być dobrze przygotowany.

Na temat Spartaka Trnava wciąż jest trochę rzeczy, o których czekając na rewanżowe spotkanie warto wspomnieć kibicom. Dzień przed grą Lecha Poznań na City Arenie pora na parę ciekawostek dotyczących stricte czwartkowego rywala Lecha Poznań, o których jeszcze nie wspominaliśmy w innych, wcześniejszych tekstach na KKSLECH.com lub raczej nie zwróciliście uwagi na takie rzeczy.

Inna nazwa

Spartak Trnava to klub o rok młodszy od Lecha Poznań, powstał z połączenia dwóch innych klubów nazywając się Rapidem Trnava. Nazwa Spartak Trnava obowiązuje dopiero od 1952 roku. W maju tego roku miały miejsce obchody 100-lecia Spartaka Trnava, niedawno aktualny brązowy medalista Mistrzostw Słowacji i triumfator pucharu krajowego rozegrał sparing z Valencią, w którym przegrał 0:1.

Dużo sukcesów

FC Spartak Trnava duże sukcesy święcił już w czasach Czechosłowacji. Najmocniejszy był w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, wywalczył w sumie 5 tytułów Mistrza Czechosłowacji i 4 trofea za Puchar Czechosłowacji. W czasach Słowacji rywal Kolejorza święcił już jedno mistrzostwo (5 lat temu) oraz 4 krajowe puchary, w tym 2 z rzędu w 2022 i 2023 roku. Spartak od rozgrywek 2020/2021 nie schodzi z podium ligi słowackiej zajmując za każdym razem w maju 3. miejsce.

null

Białe anioły

Piłkarze Spartaka występują na co dzień w czerwono-czarnych barwach. W latach 60-tych pierwszy raz pojawiły się białe koszulki oraz przydomek „Białe Anioły (Bili andeli). Tego przydomka używają przede wszystkim kibice Spartaka Trnava.

Zastrzeżone numery

Spartak Trnava przed laty zastrzegł dwa numery – 9 i 10. Z dziesiątką na plecach grał superstrzelec w latach 60-tych i 70-tych Jozef Adamec a z dziewiątką Ladislav Kuna, który zaliczył najwięcej występów w koszulce już ponad 100-letniego klubu z 65-tysięcznej Trnawy.

Dźwięczny hymn

Hymnem Spartaka Trnava jest utwór „Il Silenzio” skomponowany przez Włocha w latach 60-tych na trąbce i oznaczający ciszę. Wspomniany utwór zabrzmi z głośników przed meczem Spartak – Lech.

Znany dżingiel po bramce

Spartak Trnava ma swój dżingiel puszczany po golach padających na City Arenie. Jest nim fragment utworu „Gigi D’Agostino – L’Amour Toujours”. Oby jutro nie zabrzmiał on ani razu.

Duża kibicowska siła

Spartak Trnava posiada bardzo fanatycznych i oddanych kibiców, którzy na co dzień rywalizują z kibicami Slovana Bratysława. Spartak ma kilka zgód, przy Bułgarskiej wspierał go m.in. GKS Katowice, Banik Ostrava czy ROW Rybnik. Grupa „Ultras Spartak” jest znana w całej Europie. Posiada swój kanał na YouTube, jeden z filmików poniżej:

Bili Andeli

Bili Andeli, czyli „Białe anioły” to jedna z największych, najbardziej znanych grup kibicowskich Spartaka Trnava posiadająca swój herb, który różni się od herbu klubowego dzięki białemu kolorowi. Wspomniana grupa organizuje m.in. wyjazdy na mecze czerwono-czarnych czy różnego rodzaju akcje kibicowskie.

Ekstraklasowa przeszłość

Dobrivoj Rusov (Piast Gliwice), Martin Miković i Samuel Stefanik (Termalica Nieciecza), Roman Prochazka (Górnik Zabrze), Martin Bukata (Piast Gliwice), Filip Bainović (Górnik Zabrze), Erik Daniel (Zagłębie Lubin) oraz Martin Sulek (Wisła Płock) – o tych piłkarzach grających obecnie w Spartaku Trnava pisaliśmy już przy okazji pierwszego spotkania. Dawniej w klubie z siedzibą oddaloną kilkadziesiąt kilometrów od Bratysławy grali inni ekstraklasowicze tacy jak m.in. Lubos Kamenar, Erik Jirka, Jan Vlasko, Robert Jeż, Erik Jendrisek czy Miroslav Barcik. Spartaka reprezentowali znani Słowacy tacy jak Miroslav Karhan czy Martin Skrtel, ekipę z Trnawy szkolił za to Radoslav Latal (Piast czy Termalika), który jako trener Spartaka wyeliminował Legię z eliminacji do Ligi Mistrzów w 2018 roku.

Trener, który dał sukcesy

Zimą 2021 roku Spartaka Trnava przejął jego wychowanek pochodzący z Trnawy, Michal Gasparik. Obecnie ten 41-letni szkoleniowiec zdobył ze Spartakiem dwa krajowe puchary z rzędu i trzy brązowe medale mistrzostw Słowacji (też z rzędu). Gasparik wcześniej pracował z klubową młodzieżą. Jako pomocnik grał m.in. w DAC Dunajska Streda, w Austrii, FK Teplice czy przez rok w Górniku Zabrze strzelając 3 gole w 15 ekstraklasowych meczach.

null

Rozbudowany sklep

Rywal Lecha Poznań posiada rozbudowany sklep on-line jak i stacjonarny mieszczący się na stadionie. Produkty są podobne do tych, jakie posiadają sklepy polskich klubów. Meczowa koszulka Spartaka na sezon 2023/2024 po przecenie oraz w przeliczeniu z euro kosztuje około 155 złotych.

Jedno miasto, jeden klub

Spartak Trnava bardzo mocno utożsamia się z miastem przywiązując sporą wagę do historii, w tym do postaci, które przez lata tworzyły Spartak. Hasłem przewodnim klubu z Trnawy jest – „Jedno miasto, jeden klub”.

Różni sponsorzy

Spartakiem włada znany słowacki biznesman Peter Macho (53 lata). Zespół z Trnawy grający w strojach firmy Adidas sponsoruje bukmacher Tipsport (w Polsce zabrakło logo tej firmy na koszulkach). Spartak Trnava posiada także szeroką siatkę partnerów. Klub wspiera m.in. spółka City Arena mająca prawa do nazwy stadionu przylegającego do centrum handlowego, Coca Cola, autogrupa Mercedesa i BMW oraz wiele innych firm, które akurat na polskim rynku nie są znane lub w ogóle u nas nie działają.

null

Program finansowania

Spartak Trnava posiada swój program „Family”. Dzięki niemu kibice mogą być bliżej drużyny Spartaka i dodatkowo wesprzeć klub finansowo. Słowaccy kibice mogą kupować pakiety od 19,23 euro do 1923 euro. Dzięki nim można mieć wycieczkę po stadionie, otrzymać szalik, specjalną odznakę, można spotkać się z dowolnym piłkarzem, dostać klubowe rzeczy, książkę wydaną na 100-lecie czy załatwić sobie bilet VIP.

Różne sekcje

Spartak nie jest klubem tylko jednej sekcji. Posiada żeńską drużynę, ma dobrze rozwiniętą szkółkę juniorów. Jest zespół rezerw czy wiele ekip z różnych kategorii wiekowych. W Spartaku nie brakuje zresztą wychowanków, w tym klubie chętnie stawia się na młodzież, na piłkarzy z Trnawy.

Tanie ruchy

Spartak Trnava dysponuje dużo niższymi kwotami transferowymi niż Lech Poznań. Nigdy nie wydał na pojedynczego zawodnika nawet pół miliona euro, najczęściej sięga po graczy z tzw. „wolnego transferu”. Kwoty otrzymywane za piłkarzy również nie robią wrażenia. Zdarzały się jednak transfery wychodzące za więcej niż pół miliona euro. W ostatnich latach Spartak sprzedawał piłkarzy m.in. do Lille, Crvenzy Zvezdy Belgrad, Slavii Praga, a nawet do Jagiellonii Białystok czy Zagłębia Lubin.

null

Zbiór wszystkich dotychczasowych artykułów na temat Spartaka Trnava znajduje się -> TUTAJ a wszystko na temat Ligi Konferencji jest -> TUTAJ.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <